Dělníci procházejí staveništěm v Pekingu. Provinční vlády podaly návrh na investici do infrastruktury v hodnotě 10 bilionu yuanů (1,5 bilionu USD). Vyhlásila to v neděli čínská státní televize. Tato finanční injekce má být součástí celostátního projektu na oživení zpomalujícího ekonomického růstu. 18. 11. 2008. (AP/SITA)
Dělníci procházejí staveništěm v Pekingu. Provinční vlády podaly návrh na investici do infrastruktury v hodnotě 10 bilionů yuanů (1,5 bilionu USD). Vyhlásila to v neděli čínská státní televize. Tato finanční injekce má být součástí celostátního projektu na oživení zpomalujícího ekonomického růstu. 18. 11. 2008. (AP/SITA)

Čínský ministr práce a sociálních věcí na základě konkurzů malých a středně velkých podniků přiznal, že situace na pracovním trhu je kritická. Míra nezaměstnanosti se do konce tohoto roku a na začátku příštího roku vyšplhá velmi vysoko, řekl ministr. Straničtí funkcionáři se začínají obávat velkých sociálních nepokojů.

V říjnu poprvé v posledních letech silně poklesl počet nově přijímaných zaměstnanců. Zároveň o 5,5% poklesla poptávka po nových pracovních silách. Podniky začaly masově propouštět. Na tyto tři markantní změny na čínském pracovním trhu poukázal ve čtvrtek 20. 11. na oficiální tiskové konferenci čínský ministr práce a sociálních věcí I Wej-min.

Dle ministrova tvrzení vzrostla ve městech a obcích registrovaná míra nezaměstnanosti do konce třetího kvartálu na 4,0 procenta. Do konce tohoto roku se dle odhadu zvýší na 4,5 procenta. V příštím roce se počítá s dalším nárůstem. Současná situace na pracovním trhu je kritická a ještě se zhoršuje, uvedl ministr.

Do statistiky míry nezaměstnanosti ve městech a obcích navíc nebyli zahrnuti příležitostní dělníci, kteří byli původně rolníky, řekl ministr. V Číně je v současné době asi 230 milionů rolníků/dělníků, z nichž 120 milionů migruje. Část z nich pravděpodobně přijde o práci, protože mnoho středně velkých podniků zkrachovalo nebo zastavilo výrobu, přiznal I.

Valí se konkurzní vlna

Podle čínských státních médií zbankrotovalo v prvních šesti měsících tohoto roku zhruba 67 000 malých a středně velkých podniků. K současné druhé konkurzní vlně není ještě úplná statistika. V samotné provincii Guangdong od července ukončilo činnost nejméně 25 000 taiwanských a korejských podniků.
Konkurzní vlna zpracovatelských podniků v průmyslových oblastech delty Perlové řeky a delty řeky Yangtze způsobila, že nejméně 10 milionů migrujících dělníků ztratilo práci.

Masy migrujících dělníků, kteří se vracejí do svých domovů, od října zaplavují nádraží ve městech Guangdong, Hefei, Zhongqing, Wuhan, Changsha, Nanjing a v dalších aglomeracích obou průmyslových oblastí.

Podle čínských médií vzrostl počet cestujících na nádraží města Guangzhou od 11. do 27. října při srovnání s loňským rokem za stejnou dobu o 128 000 cestujících.

Funkcionáři mají strach

Japonský deník Sankei Shimbun 19. listopadu oznámil, že v komunistické straně kolují interní zvěsti, které hovoří o tom, že krátce před čínským Novým rokem v únoru příštího roku dojde ke společenské krizi. Propad cen akcií a nemovitostí, konkurzní vlna, ale i zavírání zahraničních podniků v Číně, to vše by v Číně mohlo vést ke zhroucení střední vrstvy, k masovým sociálním nepokojům a vlně odporu.

Dle tvrzení deníku Sankei Shimbun panuje v čínských finančních kruzích a mezi stranickými funkcionáři opravdový strach. Pokud se mezi 20. prosincem a počátkem února 2009 čínská burza nebude stabilizovat, panují důvodné obavy, že se v čínské společnosti přihodí „něco velkého“. Na jaře 2007 dosáhl počet investorů na čínské burze 100 milionů. Majoritu akcionářů tvoří lidé ze střední vrstvy ve velkých nebo středně velkých městech, z nichž většina nakoupila akcie za své celoživotní úspory. Převážná část jejich investic přišla vniveč, když se Šanghajský složený index postupně od loňského podzimu propadnul ze 6 000 bodů na současných 1 902 bodů.

V minulosti dostávali migrující dělníci svou výplatu vždycky před novoročním svátkem a s těmito penězi se vraceli domů. Letos se o tom samém dá pochybovat.

Článek v němčině