Image
Willy Sagnol z Francúzska, vľavo, a Holanďan Arjen Robben, napravo, v súboji o loptu počas zápasu C skupiny MS vo futbale 2008. (AP/SITA)

Bern 13. júna - Futbalisti Holandska sa stali tretím tímom, po Chorvátsku a Portugalsku, ktorý postúpil do švrťfinále Majstrovstiev Európy vo futbale, po presvedčivom víťazstve nad Francúzskom 4:1. (1:0)

Pozorné bránenie v prvom polčase

Zápas priniesol dva diametrálne odlišné polčasy. V prvom polčase sa mužstvá sústredili na pozornú obranu, veľa sa taktizovalo a hoci Francúzi od 9. minúty prehrávali  1:0, hrali akoby bol stav nerozhodný 0:0.

Druhý polčas bohatý na góly

Druhý polčas priniesol príjemné oživenie, hra sa viac otvorila, Francúzi sa snažili vyrovnať a to prinieslo možnosti na protiútoky pre Holanďanov. Holandský tréner  Marco van Basten sa ukázal ako veľký stratég, takýto priebeh zrejme v druhom polčase rozumne predvídal,  pretože v druhom polčase poslal na ihrisko útočníkov Arjena Robbena  a  Robina van Persieho.  Obidvaja skórovali a Arjen Robben  si ešte k tomu pripísal  asistenciu, keď prihrával na druhý gól práve van Persiemu.

Ak chcú  francúzski reprezentanti zo svojej skupiny postúpiť, budú musieť poraziť v poslednom zápase C skupiny majstrov sveta z Talianska.

Po opatrnom začiatku z obidvoch strán a taktickej hre prišiel nečakane prvý gól  v 9. minúte po hlavičke Dirka Kuyta z rohového kopu, ktorý zahrával Rafael van der Vaart.

Prvú vážnejšiu príležitosť mali francúzski reprezentanti v 23. minúte , keď Sidney Govou nebezpečne vystrelil a brankár Holanďanov Edwin van der Sar loptu vyrazil.
V 34. minúte vyskúšal van der Sarovu pozornosť opäť Sidney Govou, no jeho strelu po zemi van der Sar chytil.

O minútu na to Franck Ribéry z protiútoku zakončil strelou po zemi, s pokrytím ktorej mal van der Sar problémy.

V týchto chvíľach zápasu Francúzi niekoľkokrát pohrozili a mali niekoľko gólových príležitostí.

V 43. minúte Thierry Henry na hranici šestnástky z otočky strieľal tesne nad.

Gólová príležitosť sa naskytla v 49. minúte, Thierry Henry vnútri šestnástky vystrelil, strela trafila obrancu do ruky, no penalta sa nekopala.

Pravdepodobne rozhodujúci moment stretnutia nastal v 54. minúte, keď francúzsky reprezentant Florent Malouda  šikovne vysunul Henryho , ktorý išiel sám na brankára van der Sara,  no jeho lob neskončil v sieti.  Ak by bol Henry skóroval, zápas by sa mohol vyvíjať odlišne.

Gólová akcia pri druhom góle Holanďanov v 59. minúte začala na polovici ihriska keď Ruud van Nistelrooy krásnou technickou parádou prihral loptu Arjenovi Robbenovi, ten sólom po ľavej strane  z vnútra šestnástky prihral  van Persiemu, ktorý nakoniec so šťastím zvýšil na 2:0 pre Holandsko.

V 71. minúte Willy Sagnol založil akciu z polovice  ihriska, z pravej strany po zemi zacentroval a Thierry Henry s citom jemne tečoval loptu, ktorá skončila  v sieti Van der Sarovej brány. Francúzi znížili na 2:1.

Neprešla ani minúta a Holanďania viedli opäť dvojgólovým rozdielom keď Arjen Robben nečakanou tvrdou strelou vymietol ľavý horný roh Coupetovej brány. Holanďania viedli 3:1.

V poslednej desaťminútovke zápasu mali dve veľké príležitosti na skórovanie Ruud van Nistelrooy i Arjen Robben, no gólu sa Holanďania dočkali až po krásnej otočke na hranici šestnástky a následnej strele Wesleyho Sneijdera, ktorá  sa krásne od brvna  odrazila do siete.

Holandskí reprezentanti  zaslúžene vyhrali 4:1 a pripravili nielen holandským fanúšikom pekný futbalový večer.

Tabuľka C-skupiny:
1. Holandsko 2 2 0 0 7:1 6
2. Rumunsko 2 0 2 0 1:1 2
3. Francúzsko 2 0 1 1 1:4 1
4. Taliansko 2 0 1 1 1:4 1

Holandsko - Francúzsko 4:1 (1:0)

Góly: 9. Kuyt, 59. van Persie, 72. Robben, 90.+2 Sneijder - 71. Henry. Rozhodcovia: Fandel - Kadach, Wezel (všetci Nem.). ŽK: Ooijer - Makelele, Toulalan, 31.000 divákov
Zostavy:
Holandsko: van der Sar - Boulahrouz, Mathijsen, Ooijer, van Bronckhorst - Engelaar (46. Robben), de Jong - Sneijder, van der Vaart (78. Bouma), Kuyt (55. van Persie) - van Nistelrooy
Francúzsko: Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Evra - Govou (75. Anelka), Toulalan, Makelele, Malouda (61. Gomis) - Ribéry - Henry