ŽENEVA 11. júna - Futbalisti Portugalska zvíťazili v stredajšom stretnutí v A-skupine na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) nad Českom 3:1 (1:1).

Českí reprezentanti už od začiatku zápasu hrali veľmi koncentrovane a takticky veľmi dobre. No nečakane v 8. minúte prišla studená sprcha, keď po vniknutí do šestnástky sa k lopte so šťastím dostal Deco a dotlačil loptu do siete Petra Čecha.

Portugalci viedli 1:0.  Prvé ohrozenie brány  Ricarda prišlo v 16. minúte, keď Milan  Baroš hlavičkoval tesne nad.

Len 9 minút stačilo aby Česká Republika vyrovnala, a to keď po rohovom kope Jaroslava Plašila hlavou  Libor Sionko vyrovnal na 1:1.

Začínalo sa opäť odznova. V 24. minúte Deco krížnou strelou  minul pravý horný roh Čechovej brány. V 42. minúte sa Petr Čech poriadne natiahol, aby vyrazil strelu ľavačkou Cristiana Ronalda z 20 metrov.

Polčas sa skončil priamym kopom Cristiana Ronalda, ktorý Petr Čech s prehľadom pokryl.

Ak herný prejav českých reprezentantov v prvom polčase bol takticky veľmi vyspelý, pristupovanie k hráčom takmer bezchybné s množstvom vyhratých osobných súbojov, tak prvá dvadsaťminútovka druhého polčasu bola toho pravým opakom.

V 56. minúte David Rozehnal stratil loptu na svojej polovici, k lopte sa dostal Nuno Gomes no jeho strelu v poslednej chvíli  stačil zblokovať David Rozehnal.

V 58. minúte opäť Deco pripravil gólovú príležitosť pre Simaoa no Petr Čech podržal svoj tím.

Česká obrana robila v týchto chvíľach hry chyby a nebezpečné kontry Portugalcov zaváňali gólom.

Tak sa aj stalo v 63. minúte v šestnástke po prihrávke Deca strelou po zemi zvýšil Cristiano Ronaldo na 2:1 pre Portugalsko.

74. minúta priniesla prvé striedanie v českom tíme, keď Tomáša Galáska vystriedal Ján Koller. Nasledovala séria striedaní na oboch stranách.

80. minúta priniesla dôležité striedanie na strane Portugalska keď Simaoa nahradil Quaresma.

Blížil sa koniec zápasu a hráči Českej Republiky sa veľmi snažili vyrovnať. V 83. minúte mal gólovú príležitosť Libor Sionko, no jeho hlavičku brankár Ricardo stačil vytlačiť nad brvno.

Portugalci využili snahu českého tímu o vyrovnanie, keď českí reprezentanti stavili všetko na útok a prípadné vyrovnanie. Cristiano Ronaldo unikol z polovice ihriska , v šestnástke prihral striedajúcemu Quaresmovi a ten do prázdnej brány stanovil na konečných 3:1.

Portugalci sú na dobrej ceste k postupu zo skupiny A do štvrťfinále EURO 2008.

Česko - Portugalsko 1:3 (1:1)

Góly: 17. Sionko - 8. Deco, 63. Cristiano Ronaldo, 90.+ Ricardo Quaresma, ŽK: 23. Polák - 31. Bosingwa, rozhodovali: Vassaras - Bozatzidis, Saraidaris (všetci Gréc.), 29 000 divákov (vypredané)

Česko: P. Čech - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Galásek (73. Koller) - Sionko, Matějovský (68. S. Vlček), Polák, Plašil (85. D. Jarolím) - Baroš

Portugalsko: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira - Joao Moutinho (75. F. Meira), A. Petit - Simao Sabrosa (80. Ricardo Quaresma), Deco, Cristiano Ronaldo - Nuno Gomes (80. Hugo Almeida)