transplantace v Evrope, cery trh s organy, darcovstvi organu
Ilustr. foto: AP/SITA

Evropský parlament projednává dokument upozorňující na vážné problémy systému transplantací. "Dárcovství orgánů a transplantace: opatření na úrovni EU" - to je název zprávy, kterou se v těchto dnech zabývá Evropský parlament. Zpráva nabízí souhrn možných řešení nejpalčivějších problémů, se kterými se v současnosti potýká evropská transplantační medicína.

Černý trh na vzestupu

Jedním z nejvážnějších problémů dneška je černý trh s lidskými orgány. I když v Evropě nedosahuje zdaleka takových rozměrů jako v některých rozvojových a totalitních státech, nelze tento problém bagatelizovat. Mezi nejvíce ohrožené skupiny lidí patří především lidé ze sociálně slabých skupin obyvatelstva a to především ze států bývalého východního bloku; zde je často prodej vlastního orgánu jedním z mála způsobů, jak se dostat z kritické existenční situace.

Problémem zemí východní Evropy je jednak silný organizovaný zločin a také nedostatek prostředků pro boj s ním. Ilegální obchod s lidskými orgány se však týká celé Evropy.

Bohužel, orgány Evropské unie zatím v boji s "transplantačním" podsvětím spíše prohrávají. "Snaží se ututlat, že selhaly evropské policejní orgány. Nelegální mezinárodní obchod s lidskými orgány měl v Evropě monitorovat zejména Europol, který sídlí v Haagu a sdružuje evropské policejní orgány. Ten svou úlohu zanedbal a to se do budoucna musí změnit," říká k problému europoslankyně a 1. místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová (KDU-ČSL). S kritikou lidovecké části Evropského parlamentu se příliš neztotožňují někteří socialističtí europoslanci. "Střet mezi poslanci se týká návrhu evropských lidovců, který ukládá Europolu povinnost intenzivněji vyšetřovat, trvale monitorovat situaci a předkládat o tom parlamentu zprávy. Socialistům se tato kritika Europolu (který parlament nedávno povýšil na instituci EU) nelíbí." komentuje Roithová zákulisní diskuse uvnitř poslaneckých klubů. 

Orgánů je nedostatek

Ilegální obchod s lidskými orgány není jediným problémem EU. Respektive, je jedovatým ovocem dalšího vážného problému - akutního nedostatku orgánů. Podle zprávy Evropské unie každý den zemře deset pacientů, kteří se transplantace nedočkali. Podle některých europoslanců však řešení tohoto problému nespočívá v legalizaci "orgánové turistiky" především do některých asijských zemí (zde drží smutné prvenství Indie a především Čína), ale ve zlepšení osvěty a spolupráce mezi jednotlivými členskými zeměmi. "Evropa stojí před krizí s transplantací lidských orgánů, mimo jiné také proto, že etické problémy nebyly v této oblasti dosud uspokojivě vyřešeny," varuje Zuzana Roithová. "Evropský parlament nyní jednoznačně odmítne transplantace na komerčním základě, jelikož jsou v rozporu se základními lidskými hodnotami," dodává.

Především lidovecká část europoslanců pak považuje za neetické a nezodpovědné také pokusy s přenosem lidských zárodků. Naopak klinický výzkum na dospělých kmenových buňkách podle europoslanců dosahuje výborné výsledky při náhradách tkání (například srdce) a není podle nich v konfliktu s úctou k jedinečnosti člověka.

Jedním ze způsobů, jak zvýšit bezpečnost a transparentnost transplantací a jak chránit zdraví pacientů by podle návrhu zprávy měla být tzv. evropská karta dárců, která by pomohla včas identifikovat potenciální dárce (včetně zahraničních) a přispěla tak k dalšímu rozvoji transplantační medicíny a většímu počtu zachráněných lidských životů.