Mladí tibetští lámové v slzách apelují na západní média ohledně nedávného násilného zákroku ČKS proti Tibeťanům. (AP/SITA)
Mladí tibetští lámové v slzách apelují na západní média ohledně nedávného násilného zákroku ČKS proti Tibeťanům. (AP/SITA)

27. března přijala Čínská komunistická strana (ČKS) v Tibetu 17 zahraničních reportérů, pozvaných, aby přinesli zprávy z oblasti. Když vešli do Jokhangského kláštera ve Lhase, 30 lámů náhle začalo hlasitě vykřikovat s úmyslem sdělit reportérům, co jim ČKS způsobuje, jak režim tutlá tvrdý zákrok proti protestujícím, a že protesty nejsou podněcovány dalajlámou.

Mezinárodní tlak kvůli olympiádě

Šéfredaktor taiwanského časopisu Contemporary Monthly (Dandai), Chin Heng-wei, a bývalý reportér televizní stanice v provincii  Shaanxi, Ma Xiaoming, sdělili v úterním rozhovoru pro The Epoch Times, že pozvání zahraničních médií do Tibetu je ostře sledováno mezinárodním společenstvím s ohledem na blížící se pekingskou olympiádu.

Chin míní, že pozvání zahraničních médií ze strany ČKS je reakcí na stupňující se mezinárodní tlak, který by mohl vyvrcholit bojkotem olympiády. Soudí, že ačkoliv bylo toto opatření riskantní, pod obrovským tlakem neměla ČKS jinou možnost, než tento ústupek udělat.

Chin uvedl: "Když zazněl žalostný nářek lámů, mohlo to mezinárodní společenství jen zneklidnit. Již se objevuje hlas protestu. Výsledek pozvání médií nebude pro ČKS příznivý."

"ČKS musela provést pečlivá uspořádání a předem učinit závažná opatření. Těchto 30 lámů se ale najednou objevilo odnikud a vykřičelo, co se skutečně v Tibetu stalo. Událost se nevyvinula tak, jak ČKS chtěla a odhalila rozsah závažnosti pronásledování, stejně jako odhodlanost a odvahu Tibeťanů, kteří odporují tyranii ČKS," komentuje Chin.

Bývalý reportér televizní stanice v Shaanxi, Ma Xiaoming, říká: "Protestují tam odvážní a inteligentní lidé, kteří používají různé způsoby a využívají všechny možné příležitosti, kdy mohou nahlas promluvit. Bylo s nimi skutečně zacházeno příliš sprostě."

Obvyklý podvod ČKS

Podle pana Ma bylo již samotné pozvání zahraničních reportérů ze strany ČKS signálem začínající manipulace.
"Byl jsem reportérem mnoho let a jsem velmi dobře obeznámen s technikami ČKS ohledně používání médií k šíření propagandy a k ohlupování veřejnosti. Doprovázel jsem v minulosti zahraniční reportéry do města Xi'an a byl jsem přísně varován vedoucím funkcionářem, abych nedělal tohle a tamto. V průběhu návštěvy neměla zahraniční média žádnou příležitost udělat nezávislou reportáž a musela se chovat podle rozvrhu ČKS. Neexistovala tam žádná svoboda nebo nezávislost, o které by se dalo mluvit. Navíc byly návštěvní dny do detailu naplánované a zahraniční média neměla žádný čas točit reportáže nebo se věnovat tomu, co je zajímalo," říká Ma.

Chin dodává, že ČKS je velmi zkušená v klamání veřejnosti. Její techniky jsou výsledkem mnohaletého vývoje a zdokonalování. Říká, že režim oklamal mnohá zahraniční média a intelektuály v průběhu svých nejkrvavějších zákroků, například za Velké kulturní revoluce, v době masakru 4. července na náměstí Tiananmen a při potlačování Falun Gongu. Soudí, že právě krvavá perzekuce stoupenců meditační praxe Falun Gong by nikdy nemohla narůst do takových rozměrů ani trvat tak dlouhou dobu, nebýt rozsáhlé kampaně na oklamání veřejnosti.

"Při pohledu zpět," říká Chin, "bychom měli žádat mezinárodní společenství, aby porovnalo současnou situaci v Tibetu s předchozími událostmi, dalo si je všechny do souvislosti a vzalo v úvahu vážnou situaci všech, kteří trpí pod tyranií ČKS. To by mohl být další způsob, jak podpořit Tibeťany a vůbec všechny oběti pronásledování ze strany Čínské komunistické strany."