zemetreseni v Cine, prirodni katastrofy v Cine, zemetreseni ve Wenchuanu
Čínští záchranáři pátrají v sutinách v Beichuanu, provincie Sichuan, po obětech ničivého zemětřesení, 17. května 2008. (AP/SITA)

Prudký nárůst počtu obětí zemětřesení v Číně vyvolal znepokojení po celém světě.
Přestože byl již do záchranných prací zapojen velký počet vojenského personálu, očekává se, že bez odborníků na zemětřesení a vhodného zařízení bude jejich postup příliš pomalý.

Přesto čínský režim bezprostředně po katastrofě odepřel mezinárodním záchranným týmům vstup do země a teprve po třech dnech pomoc přijal, pouze však od některých zemí.

Co bylo důvodem?

Mnoho zemí, jako Japonsko, Spojené státy, Velká Británie a Německo, nabídlo záchranné týmy a pomoc bezprostředně po zemětřesení, ale byly odmítnuty. Podle zprávy Mainichi Shimbuna (Daily News) čínský velvyslanec v Japonsku, Cui Tiankai, odpověděl na opakované žádosti japonského velvyslance, že „záchranné práce musí být ještě projednány mezi oběma vládami“.

Den po zemětřesení prohlásil čínský místopředseda vlády pro občanské záležitosti Luo Pingfei, že „kvůli špatné dopravní situaci a nepříznivému počasí by nebylo vhodné zahraniční záchranné týmy přijímat“.

Bývalý profesor Nankingské normální univerzity, pan Guo Quan, poznamenal, že pro záchranné práce je nejdůležitějších prvních 72 hodin po zemětřesení. Kvůli zraněním, hladu a žízni musí proběhnout záchranné práce co nejdříve. „Je velmi nerozumné odmítat zahraniční záchranné týmy,“ dodal.

Únik radioaktivního materiálu

Guo Quan naznačuje, že by mohly být dva důvody, proč režim zahraniční týmy odmítl. Jedním z nich je podle něj mentalita komunistického vedení, které se obává potenciálního odhalení vládní korupce. Z důvodu nedostatečné kvality konstrukcí se při tomto zemětřesení zřítilo mnoho veřejných zařízení, například školy.

Agentura Reuters citovala čínského ministra pro bytovou výstavbu Jiang Weixina na tiskové konferenci v Pekingu, kde k této otázce uvedl, že „v současnosti nemůžeme vyloučit možnost, že tam byla odbytá práce a nekvalitní materiály“.

Další možnost souvisí s informací, že při zemětřesení mohla být poškozena laboratoř na vývoj jaderných zbraní v Mianyanu (provincie Sichuan), protože úřady opakovaně otázku úniku radiace zmiňovaly. Čínská společnost jaderného strojírenství a výstavby oznámila, že několik jejích zařízení v Sichuanu bylo poškozeno. Žádný únik jaderného materiálu však nezmínila.

Podle oficiálních zpráv vládní tiskové agentury Xinhua vytvořil den po zemětřesení Čínský úřad pro ochranu životního prostředí pohotovostní plány na kontrolu úniku radiace a znečištění vody, sestavil tým 21 odborníků v oblasti životního prostředí, aby se spěšně přesunul do oblastí postižených zemětřesením a vedl práce na nápravách škody.