Image
Na tomto obrázku z videozáznamu poskytnutým APTN je polícia v Xiahe, provincia Gansu, Čína. Polícia použila slzný plyn, aby rozohnala budhistických mníchov a ďalších počas druhého dňa protestov na podporu anti-čínskych demonstrácií v Lhanse. (AP/SITA)

V tibetském hlavním městě Lhase vypuklo násilí při zřejmě největší demonstraci proti komunistické nadvládě za posledních dvacet let.

Zásahové jednotky policie použily proti demonstrujícím vodní děla a slzný plyn, zatímco lidé zapalovali auta a obchody na protest proti okupaci Tibetu komunistickým režimem.

Pětidenní protesty vedené mnichy, kteří podporují exilovaného duchovního vůdce dalajlámu, kazí snahu čínského režimu o vytvoření dojmu jednotného národa před olympiádou 2008.

Ambasáda Spojených států v Pekingu sděluje, že „obdržela zprávy z první ruky od amerických občanů ve městě, kteří oznámili střelbu a další známky násilí“. Poslední masový protest proti režimu se odehrál na náměstí Tiananmen v Pekingu v roce 1989, kdy studenty, žádající o demokracii, převálcovaly tanky.

Tibeťané doufají, že se jim podaří využít olympiádu k přitáhnutí pozornosti k vážné situaci, v níž se nacházejí. Za padesát let okupace jsou známy tisíce případů, kdy byli mnichové a jeptišky umučeni v pracovních táborech.

V posledních letech používal Peking jemnější taktiky, jako investice, hanění dalajlámy a nasazování zastánců komunistické strany mezi duchovní.

Dalajláma, duchovní vůdce tibetského buddhismu, vyzval režim, aby nepoužíval násilí na potlačení protestů, které nazval „projevem hluboce zakořeněné nelibosti tibetského lidu pod současným systémem vlády“.

Ve svém prohlášení uvádí: „Apeluji tedy na čínské vedení, aby přestalo používat sílu a řešilo dlouho doutnající nelibost tibetských lidí dialogem s tibetskými lidmi.“

Napětí v hlavním městě Tibetu se zvyšovalo posledních pět dní. Při zákrocích proti protestům odřízly tři největší kláštery tisíce vojáků a zásahových jednotek policie.

Zprávy z hlavního města naznačují, že protestující Tibeťané zapalovali auta a obchody.

Jedna tibetská žena, která má ve městě rodinu, ale přála si zůstat z bezpečnostních důvodů v anonymitě, sdělila agentuře AP, že protestující zakládali ohně. „Mniši stále ještě protestují. Policejní a armádní auta byla spálena. Lidé pláčou,“ uvedla zároveň s tím, že „protestují stovky lidí, mnichů i civilistů“.

Mniši z hlavního kláštera Sera údajně ve čtvrtek zahájili hladovku s požadavkem, aby se zásahové jednotky policie stáhly z půdy kláštera a zadržení mniši byli propuštěni.

Má se za to, že pod dohledem jsou i kláštery Drepung a Ganden.

V Čechách působící organizace na podporu Tibetu svolaly na nedělní večer shromáždění před čínskou ambasádou v Praze, aby vyjádřily „podporu Tibeťanům, kteří se formou nenásilí snaží poukázat na přetrvávající problémy v otázce dodržovaní lidských práv“, a vyzvaly čínské autority, „aby umožnily demonstrujícím pokojně vyjádřit právo na svobodu shromažďování a projevu“.