konec mafie, italska mafie, sicilska mafie, mafie, Daniel Emmanuello, Cosa Nostra, Bernardo Provensano, Antonio Rotolo, Salvatore Lo Piccolo
Policie drží zatčeného Salvatora Lo Piccola 5. listopadu 2007 na Centrální policejní stanici v sicilském Palermu. (AP/SITA)

Byl to krátký, násilný konec stejně násilného života kmotra mafie Daniela Emmanuella, když jej policie minulý týden sledovala k jeho úkrytu, farmě v Port-town v Gele.

Zemřel po přestřelce ve strži, umlčen kulkou do zad.

Policie tvrdí, že byl zasažen varovným výstřelem ve chvíli, když prchal z místa a strkal si do úst malé proužky papíru které pravděpodobně obsahovaly různá jména a adresy.

Byl objeven při vyšetřování, když detektivové sledovali stopu, která jej označovala za dalšího vůdce neblaze proslulé sicilské Cosa Nostry.

Nyní záleží na tom, jestli budou proužky papíru po vyjmutí z jeho jícnu čitelné a to rozhodne, zda budou společně s Emmanuellovou smrtí ztraceny stopy spojující členy mafie.

Minulý rok začal soud se zatčeným nejvyšším mafiánským šéfem Bernardem Provenzanem, který byl hlavou klanu v sicilském městě Corleone - místě, kde se natáčel film Kmotr.

73letý muž byl jedním z nejobávanějších Sicilských gangsterů přezdívaný 'Bernie traktor', protože "kosil" své soupeře samopalem.

Obával se komunikovat přes telefony nebo internet, a tak používal systém kódů psaných na proužcích papíru zvaných pizzini.

Jeho poskoci je pak odnášeli jiným gangsterům. Skládaly se z jednoduchého kódu, který prostě nahrazoval jméno adresáta číslem.

Poté, co policie prolomila systém kódování, dostala se na stopu mafiánských šéfů podřízených Bernardovi Provensanovi - Antoniovi Rotolovi (61) a Salvatoru "baronu" Lo Piccolovi (65).

Rotolo byl zatčen před výroční schůzí mafie v červnu 2006 se dvěma barely kyseliny.

Policie věří, že probíhal mocenský boj mezi těmito dvěma nižšími šéfy a Rotolo možná zamýšlel zabít Lo Piccola a hodit jeho tělo do kyseliny.

Krátce poté potkal nepěkný osud dva šéfy přidružené k Rotolovi - jeden byl zastřelen a druhý se ztratil.
Policie se zoufale snažila Lo Piccola vystopovat, a nakonec se jí to minulý měsíc podařilo prostřednictvím jeho syna, který ji nevědomky dovedl k jeho úkrytu ve vile blízko Sicilského hlavního města Palerma.

konec mafie, italska mafie, sicilska mafie, mafie, Daniel Emmanuello, Cosa Nostra, Bernardo Provensano, Antonio Rotolo, Salvatore Lo Piccolo
Policie prověřuje střechu farmy Villarosa, kde se ukrýval mafiánský bos Daniele Emmanuello, poblíž Enny na italském ostrově Sicilie. (AP/SITA)

Obsah textu v policií nalezených pizzini naznačoval, že dalším nejvyšším šéfem je Emmanuello.
43letý boss, který byl 11 let na útěku, stál za pokusem potlačit protest 80 obchodníků z Caltanissetta, kteří odmítli platit gangu pizzo - platbu za ochranu, neboli výpalné.

Minulý měsíc gangsteři ve městě zapálili místní úřady Italské federace zaměstnavatelů Confindustria, která podporovala vzpouru.

Počítačové disky, obsahující detaily všech podniků, které odmítly platit ilegální daň, byly také ukradeny.
Poté, co se mafie stáhla z obchodu s drogami, je pro ni tato daň jedním z mála zdrojů příjmu.

S přihlédnutím k odvážnému povstání obchodníků a odhalení hlavních postav mafie reportéři věří, že síla gangu může být na ústupu.

Nicméně britský spisovatel a expert na problematiku mafie Tony Thompson věří, že mafie má stále ještě sílu, se kterou je třeba počítat.

"Mnoho šéfů je mimo kontakt s moderním zločinem. Jsou teď méně agresivní, než bývali, a přichází mnoho mladších gangů, například z Albánie, a ti nejsou o nic méně agresivní, než byla mafie v minulosti," říká Thompson.

"Ale jako síla jsou stále ještě dost mocní, přestože někteří ze staré gardy jsou určitě mnohem zranitelnější," dodává.