Úsilí o záchranu sestry britské občanky, která byla v Číně uvězněna, získalo na síle od chvíle, kdy její příběh publikovala Velká Epocha.

Amnesty International spustila naléhavou kampaň na záchranu Wen-ťien Liang, mladší sestry Jane Liang z Nottinghamu, z ‚převýchovného' tábora v Číně - kde pravděpodobně trpí mučením.

Wen-ťien Liang, praktikující Falun Gongu, byla zatčena přímo doma v Kuang-čou, když se ona, její manžel a dalších šest praktikujících "ilegálně" sešlo.

Byla odsouzena ke dvěma letům v táboře na převýchovu prací, rodině však nebylo řečeno, kde přesně je zadržována.

"Nikdy jsme nedostali oficiální potvrzení jejího rozsudku," řekla Jane Liang a dodala, že o tom, kde je její sestra vězněna, má pouze povšechné informace z neoficiálních zdrojů.

Wen-ťien Liang byla zatčena v roce 2000 za apelování proti vládní perzekuci meditační praxe Falun Gong. Během roku, který strávila ve vězení, byla mučena a nucena pracovat po extrémně dlouhou dobu.

Její setra dostala strach, když se doslechla o doznáních čínských transplantačních chirurgů, že jsou praktikující Falun Gongu zabíjeni pro své orgány. "Mám velké obavy, že by se jednoho dne mohla stát obětí," říká.

Kromě podpory Amnesty International už 230 lidí podepsalo on-line petici, kterou zřídila rodina paní Wen-ťien. (http://www.freewebs.com/rescuewenjian/)

Další podpora přichází od místních politiků. Alan Simpson, poslanec za oblast Nottingham-jih, v minulých týdnech dvakrát napsal na ministerstvo zahraničí Velké Británie a žádal, aby se případu Wen-ťien věnovalo.

Poslanec za East Midlands Roger Helmer napsal čínskému velvyslanci: "Máme velké obavy o blaho paní Wen-ťien a jejího manžela. ... Vyzývám Vás, abyste zaručili lidské zacházení s nimi a jejich brzké propuštění."

Amnesty uvádí, že od roku 1999, kdy byla praxe zakázána, jsou tisíce praktikujících Falun Gongu v táborech nucených prací. Mučení se používá, když se praktikující odmítnou vzdát své víry. Jsou zdokumentovány 3 000 případů úmrtí v důsledku špatného zacházení.