Když se dělníci z oceláren Fuxin Steel Ltd. v čínském Tung-lingu dožadovali ubytování, které jim majitel továrny slíbil a na které mu již finančně přispěli, napadla je tupými zbraněmi skupina najatých násilníků. Při incidentu dva dělníci zemřeli, čtrnáct dalších bylo vážně zraněno. Napadení vyvolalo protestní pochod tisíců rozhněvaných zaměstnanců továrny, kteří se vydali do ulic Tung-lingu. Na ovládnutí situace bylo povoláno velké množství policistů.

Místní úřady aktivně cenzurovaly informace ohledně události; příspěvky na webových diskusích byly rychle vymazány. Velká Epocha telefonicky kontaktovala místní noviny, které potvrdily, že si u nich v den napadení dělníci stěžovali, avšak nadřízení zabránili zveřejnění této informace. Správce internetové diskuse uvedl, že obdržel příkaz mazat jakékoli příspěvky ohledně incidentu.

Po smrti dělníků vyšly do ulic tisíce lidí

Nejmenovaní očití svědci poskytli Velké Epoše podrobnosti:

"Majitel továrny najal někde mimo město dvě stě násilníků," řekl jeden muž, který se odmítl představit. "Všichni měli přilby a sluneční brýle. Prý patří k nějaké mafii. Měli lopaty, hrábě, ocelové trubky a kladiva. Bili dělníky jako šílení. Dva dělníci zemřeli a čtrnáct z nich odvezli na pohotovost."

"26. [září] kolem poledne šla asi desítka dělníků do továrny požadovat řešení otázky ubytování," uvedl pan Wong, zaměstnanec továrny. "Když byli asi padesát metrů od hlavního vchodu, z ničeho nic se objevilo dvě stě ozbrojených mužů a začali bít každého, koho uviděli. Bili dokonce i ženy a staré lidi. O deset metrů dál stáli policisté, ale jen tam postávali a dívali se. Dva dělníky ubili k smrti a mnoho dalších zranili."

"Když se o tom doslechli ostatní zaměstnanci, velmi je to rozzuřilo," pokračoval Wong. "Vztek a frustrace, které se postupně hromadily, najednou vybuchly. 27. září všichni pochodovali ulicí Čchang-ťien [hlavní ulice v Tung-lingu] směrem do centra a lidé nesli transparenty a křičeli věci, jako: ‚Vydejte ty vrahy! Za ty mrtvé zaplatí vlastními životy!' a ‚Vrazi se musí potrestat!' Protest zablokoval hlavní křižovatky a lidé kolem dělníky podporovali. Až když přišli funkcionáři a řekli, že tu událost budou řešit, lidé se rozešli."

Dodnes se ale stížnostem dělníků nedostalo žádné odezvy. "Ještě se to nevyřešilo," říká Wong a dodává: "Zřejmě to bude mít ještě nějakou dohru."

Továrna vybrala peníze, ubytování ale nezařídila

Velká Epocha kontaktovala Tunglingskou lidovou nemocnici a jeden lékař potvrdil, že v den incidentu přijali více než dvanáct zraněných dělníků z továrny, přičemž ti vážně zranění byli umístěni na jednotku intenzivní péče. Tunglinské policejní oddělení ovšem popřelo, že by k takovému střetu vůbec došlo. V továrně a na městském úřadu nikdo nezvedal telefony.

Dělník z továrny jménem Tu sdělil, že tunglingské ocelárny ve Fu-sinu byly založeny v roce 1970 a byly ve vlastnictví státu. V roce 2008 je tunglingské městské zastupitelstvo prodalo soukromé společnosti z provincie Fu-ťien.

"Po prodeji továrny přišli všichni dělníci o své výhody a jistotu zaměstnání," říká Tu.

"Továrna nám už dříve slíbila, že zlepší situaci s ubytováním, a od každého vybrala poplatek na ubytování 50 tisíc jüanů (zhruba 135 tisíc korun; pozn. red.). Od té doby se nic nezměnilo. To bití má zjevně na svědomí majitel továrny ve spolupráci s místní vládou a mafií. Neřekl bych, že se to řeší."

Úřady umlčují média

Zdroj, který pracuje v podniku, Velké Epoše sdělil, že mezi továrnou a místní vládou určitě musí existovat nějaké spojení, protože úřady po incidentu velmi intenzivně pracovaly na tom, aby se žádné informace nedostaly ven. Byly schopny umlčet média a pozavírat internetové diskuse.

Velká Epocha telefonicky kontaktovala místní noviny, jejichž zaměstnanci přímo uvedli, že si u nich v den napadení dělníci stěžovali, ale nadřízený nedovolil, aby se zpráva zveřejnila.

"Na internetových fórech vás nenechají napsat vůbec nic," říká Wong. "Jakmile tam něco pošlete, do deseti minut to smažou. Správce diskuse řekl, že dostal příkaz zabránit zveřejnění tohoto tématu. Cokoli, co s tím má něco společného, se má okamžitě smazat."

Wong se domnívá, že majitel továrny podplácí místní úředníky, kteří potom pomáhají zablokovat šíření zpráv. "Nemůžou ale zabránit lidem, aby si povídali. Mezi lidmi se to rychle šíří. Nemůžou to zatajit úplně," uzavírá Wong.