Cinsky pravnik unesen, Li Heping, Li Che-pching
Advokát Li Che-pching (webová stránka právnické kanceláře Kao-po Long-chua)

Pekingský advokát Li Che-pching byl v sobotu 29. září odpoledne unesen desítkou výtržníků. Ti ho surově zbili a další den v jednu hodinu ráno ho vyhodili ve venkovské oblasti.

30. září, ihned potom, co byl Li propuštěn z nemocnice, vypověděl, že stále pociťuje závratě, bolesti hlavy a bolesti na krku, v pažích a dalších částech těla, kam mu podle jeho slov dávali elektrické šoky. Jeho lékař uvedl, že Li utrpěl duševní šok a mnohočetné zhmožděniny.

Li Che-pching získal právnický diplom na Čínské lidové univerzitě a v současné době je partnerem právnické firmy Kao-po Long-chua v Pekingu. Je také právním poradcem Evropského úřadu OSN pro finanční investice (EFIB) a koordinátorem projektu Organizace OSN pro rozvoj průmyslu (UNIDO).

Je znám tím, že hájí u soudu lidskoprávní aktivisty, uvězněné právníky a vůdce domácích církví. Proslavil se obhajobou lidí, kteří praktikují meditační praxi Falun Gong.

Unesen a zbit

Li uvádí, že k únosu došlo před budovou, kde má svou kancelář. Když mu únosci zakryli hlavu, aby je nemohl identifikovat, odvedli ho do malé místnosti, kde ho surově zbili elektrickými obušky. Celé tělo měl prý fialovomodré. Nakonec ho vyhodili poblíž městečka Siao Tchang poblíž Pekingu, odkud se uprostřed noci musel dostat zpět.

Li zjistil, že mu vzali jeho přenosný pevný disk, předplacenou telefonní kartu a právní licenci. Věznitelé si také zkopírovali a smazali soubory z jeho laptopu.

"Jen tak zbít čínského občana, to je neúnosné, zvláště v Pekingu, kde se má konat olympiáda," netajil své rozhořčení Li.

Výhružky

Na otázku, kdo ho zbil a proč, Li odpovídá: "Nevím, kdo je za to zodpovědný, a nevím, proč to udělali. Opakovaně mi vyhrožovali, abych opustil Peking. Říkali: ‚Už zbylo jen pár takových právníků, jako jsi ty, kteří se nám pořád pletou do věcí."

Někteří lidé se domnívají, že se celé martyrium může týkat některého případu, na kterém Li pracuje. Li na to reagoval: "Pracoval jsem teď na pár citlivých případech, včetně případu praktikující Falun Gongu z Š'-ťia-čuangu."

"Pokud je za to zodpovědný vládní úřad, pak je to určitě nezákonné," říká Li. "Pokud nějaký jedinec najal lidi, aby to udělali, pak je to celé trestný čin," dodává.

Nátlak ohledně případu Falun Gong

Li byl často obtěžován jak městským úřadem veřejné bezpečnosti v Pekingu, tak oddělením národní bezpečnosti či úřadem veřejné bezpečnosti obvodu Čchao-jang. Od loňského roku, kdy se pokoušel dostat z vězení lidskoprávního advokáta Kao Č'-šenga, ho 24 hodin denně sledovala policie.

V březnu tohoto roku, po opakovaných prosbách rodiny Wangů, začal Li zkoumat případ praktikující Falun Gongu Wang Po. Její příběh a útrapy celé její rodiny jím prý natolik pohnuly, že se ji rozhodl hájit u soudu. 12. března se on a pět dalších právníků vydalo na střední lidový soud v Š'-ťia-čuangu, aby zde Wang Po hájili. Další den přišli lidé z pekingského soudního úřadu do jeho právní kanceláře a zajímali se právě o tento případ. 16. března policisté z pekingského úřadu veřejné bezpečnosti přišli k němu domů a prohlásili, že by s tak politicky citlivým případem měl být opatrný.

Při přelíčení 27. dubna tým obhájců poukázal na řadu sporných otázek ohledně obvinění proti Wang Po, včetně nesprávné aplikace zákona, nejasných faktů, nedostatečných důkazů, nesprávného soudního postupu a dalších.

Li s kolegy založil obhajobu na nadřazenosti ústavy, svobodě náboženského vyznání a obhajobě lidských práv. Byl to první případ, kdy právníci v Číně prolomili tabu, které čínský režim na praktikující Falun Gongu uvalil: předtím tito lidé nesměli mít u soudu obhájce.

V den soudu bylo v oblasti údajně vyhlášeno stanné právo a v okolí budovy soudu bylo přes šest set policistů, včetně zásahové jednotky.