stavka v Cine, policie potlacila stavku, policie pouzila na stavkujici psy, protesty v Cine, stavka v provincii Guangdong, stavka v provincii Kuang-tung
Tisíce stávkujících dělníků z města Tung-kuan v provincii Kuang-tung přišla potlačit policie s desítkami psů. (Velká Epocha)

Tisíce dělníků z továrny na elektroniku Aigao v Tung-kuanu v provincii Kuang-tung zahájilo 27. listopadu stávku na protest proti neohlášenému zvýšení cen stravného. Na místo dorazilo přes tisíc policistů s desítkami služebních psů, aby stávku potlačili. Mnoho dělníků bylo poraněno psy a zatčeno.

Velká Epocha se 28. listopadu ptala jednoho ze zúčastněných dělníků. Ten uvedl, že dělníci téhož dne ráno odešli z továrny stávkovat, ale silnici od továrny zablokovaly stovky policejních těžkooděnců, kteří je tlačili zpět do továrny. Potom policisté obsadili továrnu a rozmístili se na každém patře. Donutili dělníky, aby pokračovali v práci. Během dne policie několik dělníků zbila obušky a pozatýkala něco přes deset iniciátorů stávky.

Pan Chuang, jeden z dělníků, říká, že ten den do továrny přijelo mnoho policejních aut, včetně zásahové jednotky a veřejné bezpečnosti. Uvedl, že policisté pustili na dělníky psy a dávali jim povely, aby je pokousali. "Pozatýkali přes deset organizátorů stávky, bili je a kopali a pak je naházeli do policejních aut. Jen během té chvíle, co jsem byl na místě, naplnili sedm nebo osm dodávek. V každé odvezli kolem dvanácti dělníků," popisuje scénu Chuang.

Zraněny byly i ženy

stavka v Cine, policie potlacila stavku, policie pouzila na stavkujici psy, protesty v Cine, stavka v provincii Guangdong, stavka v provincii Kuang-tung
Policie dorazila na místo zabránit stávce s desítkami psů. (Velká Epocha)

"Chovali se jako násilníci," prohlašuje jedna žena o chování policistů. "Dokonce kopali do dívek, bili je obušky. Pár dívek mělo vážně poraněný obličej. Některé jen ležely na zemi a nemohly se pohnout. Jedna měla prasklou lebku a pořád krvácela," vybavuje si svědkyně jménem Šen.

Podle Chuanga bylo důvodem ke stávce rozhodnutí továrny z 22. listopadu strhávat dělníkům ze mzdy větší obnos za stravování. To se dělníkům nelíbilo. Chtěli s továrnou jednat, ale nikdo se s nimi nechtěl setkat.

Nesnesitelné životní podmínky

"Není to jen o zdražení jídla," říká Chuang. "Platy jsou nízké a zacházení špatné. Lidé žijí po šestnácti v malých boudách. Někdy je jídlo příšerné. Zvedli ceny jídla, aniž by o tom s dělníky mluvili, a to už je víc, než dělníci dokážou snést."

stavka v Cine, policie potlacila stavku, policie pouzila na stavkujici psy, protesty v Cine, stavka v provincii Guangdong, stavka v provincii Kuang-tung
Policisté použili psy, aby dělníkům zabránili opustit pracoviště. (Velká Epocha)

Továrna platí dělníkům 690 jüanů měsíčně (cca 1860 korun). Z toho se jim strhává 59 jüanů na ubytování a stravné je nejméně 150 jüanů. Obvykle jim tedy zbývá něco přes 400 jüanů (cca 1080 korun) na měsíc. "Nemůžeme si dovolit dobré oblečení," říká Šen. "Někteří dělníci pracují i víc než deset hodin denně, aby dostali něco navíc. Celou tu dobu si nesednou. Hodně lidí omdlí únavou," dodává.

Chuang říká, že do továrny včera přišli úředníci z Úřadu práce v Tung-kuanu, ale vedení továrny nic jasně nevysvětlilo. Pokud továrna od zdražení neupustí, dělníci budou ve stávce pokračovat.