Ignis Brunensis - Ohňostroj na Brněnské přehradě
Ignis Brunensis - Ohňostroj na Brněnské přehradě
Ignis Brunensis - Ohňostroj na Brněnské přehradě

  (Foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Více fotografií...

Zřejmě nejlákavější akcí prezentačního a zábavního projektu „Brno – město uprostřed Evropy“ se každoročně stává přehlídka ohňostrojů „IGNIS BRUNENSIS“.

Tento projekt začal psát svoji historii před deseti lety a stejně jako minulé ročníky, tak i letos se pořadatelům podařilo zajistit vynikající účast soutěžících. Ve dnech od 24 –30. 5. zazáří nad jezerem Brněnské přehrady ohňostroje realizačních ohňostrojných společností z Itálie, Jižní Afriky, České republiky a také dvojnásobných vítězů z Portugalska.

Porota a soutěžní podmínky

Soutěžní část přehlídky hodnotí dvacetičlenná odborná porota složená z odborníků ze sféry divadelní, televizní, rozhlasové, umělecké a hudební tvorby, ale také z oblasti ohňostrojného umění a pyrotechniky. Soutěžní ohňostroje jsou odpalovány ze speciálně připraveného pontonu, jehož příprava a nabíjení je prováděna během dvou dnů u břehu přehrady.

Proti jiným ročníkům je prodloužena délka ohňostrojů o asi 2 minuty na 22 min, další novinkou v úvodní části všech soutěžních show je závazné zakomponování části Symfoniety Leoše Janáčka do ohňostrojného pojetí.

Tradiční zahájení přehlídky

Ohňostrojnou přehlídku tradičně zahájilo úvodní nesoutěžní prelude. Proběhlo už v pátek 18. května při příležitosti nového projektu Noc kejklířů pod názvem „VIA IGNIS“, komponované na hudbu světoznámého skladatele Vangelise a pod designérským vedením Ivana Martinka.

První soutěžící jsou FLASH BARRANDOV SFX z České republiky a nad vodou Brněnské přehrady budou návštěvníci obdivovat jejich ohňostrojné divadlo s názvem „FOLLOW ME“ („NÁSLEDUJTE“).

Atmosféru představení podbarví scénický hudební doprovod skladatele Johna Willamse, který je tvořen motivy z výpravných filmových projektů a celá produkce bude probíhat pod designérským vedením Jaroslava Štolby.

Vyhlášení vítězného týmu IGNIS BRUNENSIS

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžní části ohňostrojné přehlídky IGNIS BRUNENSIS se uskuteční ve čtvrtek 31. května v křížové chodbě Nové radnice od 13. hod.

Na základě posouzení odborné poroty bude udělena hlavní cena statutárního města Brna a Jihomoravského kraje – CENA IGNIS BRUNENSIS. Další odborné ceny jsou uděleny za hudební kompozici ohňostroje – CENA ČESKÉHO ROZHLASU „Hudba mezi ohni“ a za scénografii ohňostroje – CENA ČESKÉ TELEVIZE „Scéna mezi ohni“. Dalším oceněním udělovaným v této přehlídce je CENA DIVÁKA IGNIS BRUNENSIS z veřejné ankety, jejíž výsledky budou vyhlášeny v pondělí 11. června 2007.

Závěrečné grandfinále nad Špilberkem

Dominanta města Brna, hrad Špilberk, poskytne místo a atmosféru pro velkolepé závěrečné grandfinále celé přehlídky i soutěže. Připravuje jej česká společnost FLASH BARRANDOV SFX. Odpálené bude 1. června ve 22.30 hod. z hradu Špilberk a vytvoří symbolickou tečku za desátým ročníkem ohňostrojné přehlídky.