Image
Americký prezident George W. Bush s manželkou Laurou na pražském letišti Ruzyně 4. června 2007 (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Více fotografií...

Prezident George Bush a manželkou Laurou dnes večer přiletěli do Prahy. Air Force One přistál na ruzyňském letišti ve tři čtvrti na devět.

Americký prezident přijel obhájit před českými politiky i veřejností plán USA postavit v Česku radarovou základnu.

Na červeném koberci přivítal Bushe jako první ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a tajemník prezidenta Václava Klause Weigel. Z letiště odjel první muž Spojených států s kolonou prezidentských vozů.

Na zítřek jsou naplánována jednání o radarové základně s Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem.

První demonstrace proti radaru

Asi sto demonstrantů dnes započalo sérii protestů proti návštěvě George Bushe a radaru, který má být součástí americké protiraketové obrany. Před americkým velvyslanectvím v Praze zněly hesla jako „referendum, referendum, Bushe do koše“. Předsedkyně pražské organizace Komunistické strany řekla: "Bush tu není vítaný. Za prvé jsme proti umístění radaru. Za druhé, Bush je zodpovědný za vojenské zločiny včetně napadnutí Iráku.

Na průběh demonstrace, kterou pořádal Komunistický svaz mládeže dohlíželo asi 1500 policistů povolaných do služby právě v souvislosti s Bushovou návštěvou.

Komunisti se Sociální demokracií vyzývají k referendu o umístění radaru v ČR. Jak informoval tajemník Komunistického svazu mládeže Zdeněk Štefek, petice proti radaru už překonala hranici 111 000 podpisů.

Vlasta Parkanová připravila pro "nejmocnějšío muže světa" píseň oslavující radary

Nezvyklý dárek připravila pro G. Bushe ministryně obrany Vlasta Parkanová. Spolu s Janem Vyčítalem nazpívala píseň oslavující americký radar. Píseň připravenou na CD se chystá americkému prezidentovi osobně odevzdat v úterý.