Image
Prezident Klaus s manželkou Livií, primátor města Brna Roman Onderka a hejtman jihomoravského kraje Stanislav Juránek vítali postupně příchozí prezidenty.
Image
Na náměstí Svobody v centru Brna se sešlo přes 5000 lidí.
Image
Projev prezidenta České republiky.
(Jan Lokos/Velká Epocha)

Brno, 25.5. - Ještě před desátou hodinou se na náměstí Svobody začaly shromažďovat, pod přísným dohledem bezpečnostních složek stovky lidí, kteří chtěly přivítat v jihomoravské metropoli patnáct prezidentů z východní, jižní a střední Evropy.

Začal čtrnáctý summit prezidentů střední Evropy

V úvodu programu vystoupil vojskem zakládaný sbor Ondráš, poté následovala přehlídka hradní stráže.

Po červeném koberci přicházeli ulicí Rašínovou postupně prezidenti všech zemí, často v doprovodu prvních dam. Každého přivítal Václav Klaus a paní Livie Klausová, byli oficiálně představeni primátor města Brna Roman Onderka a hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

Včera se na společné večeři sešlo pouze jedenáct státníků a tak se náměstí Svobody stalo místem, kde se skutečně poprvé sešlo všech 15 prezidentů, kteří přijali pozvání. V noci omluvil svou účast na summitu prezident Ukrajiny Viktor Juščenko.

Celý ceremoniál se odehrával ve velmi slavnostní atmosféře a bez jakýchkoli rušivých zásahů.

Prezidenti vzdali hold zástavě prezidenta republiky a státní vlajce, vystoupili na pódium, odkud přednesli své projevy postupně primátor Onderka, prezident Václav Klaus, služebně nejstarší z prezidentů - prezident Chorvatské republiky Stjepan Mesić a hejtman S. Juránek.

Václav Klaus srdečně pozdravil obyvatele Brna a ve svém projevu vyjádřil své přání a naději, aby summit splnil své cíle a aby se do jihomoravské metropole každý z prezidentů s potěšením vracel. Zároveň poděkoval pořadatelům za odvedenou práci a zvlášť své ženě Livii jako „neplacenému zaměstnanci prezidentské kanceláře“.

"Chtěl jsem dát jasný signál, jak významné místo město Brno v naší zemi zaujímá," osvětlil Klaus shromážděným státníkům i lidem, proč svolal summit právě sem. Význam tohoto summitu je pro střední a jihovýchodní Evropu podle prezidenta značný.

"Že to není region jednoduchý, cítíme i z toho, že v průběhu noci jsme dostali zprávu o situaci na Ukrajině," uvedl. Kvůli politickému napětí v zemi odvolal v noci na pátek svoji účast prezident Ukrajiny Viktor Juščenko.

Primátor Onderka vyzdvihl ve své řeči tisíciletou historii Brna, poukázal na jeho významné dějinné působení jako skutečného centra Evropy.

Mezi přihlížejícími stály celé třídy dětí ze základních škol s učiteli, či cizinci, kteří chtěli pozdravit hlavu svého státu v naší zemi. Všechna okna celého náměstí byla v obležení diváků, fotografů a reportérů.

Krátce před jedenáctou hodinou byl ceremoniál u konce a lidé se v klidu rozcházeli do okolních ulic.