Dvě ženy v západosúdánském Dárfúru byly odsouzeny za cizoložství k trestu smrti ukamenováním.

Jak uvádí Amnesty Internacional, Sadía Idrís Fadúl (22), z etnika Furů byla uznána vinnou 13. února, Amúna Abdallah Daldúm (23)  z etnika Tamá pak 6. března. Obě tyto ženy byly odsouzeny soudem ve státě Gazíra. Podle dostupných zpráv ale během procesu nedostaly šanci se obhájit: neměly k dispozici právníka, navíc obě mluví jen jazykem svých etnických skupin, ale soudní řízení bylo vedeno v arabštině a tlumočník údajně nebyl u soudu přítomen.
Ženy se proti rozsudku soudu odvolaly.

Obě dvě ženy jsou vdané a obě mají děti. Sadía Idrís Fadúl o jedno ze svých dětí pečuje i ve vězení.

Amnesty pořádá akci na záchranu těchto žen a doufá, že odpor veřejnosti proti takto krutému trestu pomůže, tak, jako pomohl např. v  případě nigerijské svobodné matky Aminy Lawalové, odsouzené za narození své dcery podle islámského práva šaríja k ukamenování.
Kdo se rozhodne pomoci, může poslat apel ministru spravedlnosti Súdánu. Vzorový dopis a adresa ministra spravedlnosti jsou k dispozici na stránkách české pobočky Amnesty International.

Súdánský právní řád je dosud částečně postaven na islámském právu a umožňuje tresty odsouzených bičováním, amputací končetin, popravy oběšením či ukamenováním.

Mimomanželský pohlavní styk se, podle článku 146 súdánského trestního zákoníku z roku 1991, trestá u nesezdaných 100 ranami bičem. Jestliže jde o vdanou ženu či ženatého muže, je trestem poprava ukamenováním.