Image
Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a pražský primátor Pavel Bém jsou oba zastánci Olypijských her 2016 v Praze. (AP/SITA)

Dnes pražští radní odsouhlasili, že hlavní město Praha bude kandidovat na pořádání  olympijských her v roce 2016. Pro hlasovalo 50 zastupitelů a 10 jich bylo proti. Sedm radních ruku nezvedlo vůbec. Praha v září podá závaznou přihlášku. Ještě včera se přitom střetli v duelu (na internetových stránkách Aktuálně.cz) zástupkyně pražských radních Markéta Reedová, která myšlenku na uspořádání her v Praze kritizuje, a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Ten patří k jejím hlavním zastáncům. Příznivci v čele s pražským primátorem Pavlem Bémem tvrdí, že pro Prahu bude olympiáda představovat prokazatelný výnos, odpůrci - i z řad Strany zelených - pak přicházejí s opačným argumentem.

Pro konání her se přitom vyslovila již celá plejáda známých jmen. Z iniciativy několika sportovců totiž před časem vzniklo občanské hnutí "Olympiáda pro Českou republiku 2016". V prohlášení, které je k dispozici na internetových stránkách, vyzývají občany k podpoře myšlenky konání olympiády. Jejich iniciativu podporuje prezident Václav Klaus, společně s desítkami osobností, jako je Lucie Bílá, Jiřina Bohdalová, Karel Gott, Leona Machálková či Ivan Mládek, sourozenci Gondíkovi, za sportovce se hlásí Helena Suková, olympijští přeborníci Roman Šebrle či Dana Zátopková.

Olympiáda se v současnosti přitom skloňuje snad ve všech pádech, ovšem v souvislosti s hostitelskou zemí pro rok 2008, Čínou, která je nechvalně známá porušováním lidských práv, a to nejenom ve své domovině. Internetový deník Aktuálně.cz uveřejnil informaci, že Francie se možná stane první zemí, která bude příští rok olympiádu bojkotovat. Kandidát na prezidenta Francois Bayrou nepřímo obvinil Čínu z genocidy v súdánské provincii Dárfúr. Čína je totiž největším obchodním partnerem Súdánu a tamní vláda zase podporuje násilí páchané na svých vlastních občanech.

Pokud je tedy otázka položena takto jednoduše - Letní olympijské hry v Praze ano či ne? Pak se nabízí i jednoznačná odpověď. V případě Číny ovšem to tak černobílé není. V zemi s pětitisíciletou tradicí se pravděpodobně příští rok zapálí olympijský oheň. Jestli budou přitom dodržena lidská práva či bude Čína potřísněna krví, ať už křesťanů, Tibeťanů, Ujgurů či stoupenců Falun Gongu, je stále otázkou, na jejíž zodpovězení si musíme počkat.