kun pony exmoor
Exmoorský pony, vysazený divoký kůň na Josefovských lukách. (Lucie Hošková / ČSO)

Díky obnovenému zavlažovacímu systému Josefovské louky vzdorovaly suchu i v minulém parném létě a překypovaly životem. Mohly tak být domovem vzácných a tajemných chřástalů, bekasin a čírek, elegantních čejek a kulíků, akrobatického ostříže, tahovou zastávkou snad všech druhů lučních bahňáků, lovištěm čápů bílých i černých.


Pony pomáhají ptačím sousedům i vzácným motýlům

K zavlažovacímu systému si připočtěme ještě exmoorské poníky, šikovné hospodáře. Mozaika vypasených ploch a vyšších porostů trávy, rozdupaná zem a trus těchto potomků divokých koní poskytují ptákům ideální místo pro sběr potravy. Oceňují to kromě ptáků bahňáků i celoevropsky chránění motýli modrásci bahenní. Divocí koníci se zde loni zabydleli a zdatně pomáhají s ochranou ptáků.

Také díky nim je ptačí park, který zde Česká společnost ornitologická buduje již více než deset let, skutečně podivuhodným místem. Sen o ptačím mokřadním ráji se již definitivně stal skutečností. To vše by se nemohlo podařit  bez fantastické podpory dárců, která umožnila vznik ptačího parku a výkup rozsáhlých pozemků – dosud 34 ha.

ČSO dosud měla koňskou pastvinu v nejistém pronájmu, nyní se naskytla šance, že koníci budou pro ptáky hospodařit na vlastních pozemcích ČSO. Pomáhají k tomu dárci a podporovatelé, kteří finančním darem umožnili odkoupit 6 ha dalších důležitých pozemků, o které se ptačí park může rozšířit. Pokud bude dost dárců, může se ČSO stát nadpolovičním vlastníkem Josefovských luk a získá celkem 39,7 ha, které bude moci v klidu obhospodařovat co nejpříznivěji pro ptáky.

kun pony exmoor2
Exmoorský pony, vysazený divoký kůň na Josefovských lukách. (Lucie Hošková / ČSO)

Po dlouhých jednáních se naskytla možnost odkoupit celou koňskou pastvinu, část kanálů, tedy tepen a žil ptačího parku, a louky v okolí největších tůní. Do konce ledna 2019 je šance část peněžních prostředků shromáždit a vykoupit další pozemky.

Dary k výkupu pozemků

K darování (kartou i převodem) lze využít zabezpečený dárcovský portál darujme.cz/projekt/438, kde naleznete i kompletní seznam pozorovaných ptáků a další informace, televizní reportáže, fotografie a aktuality z Josefovských luk.

Ornitologové srdečně děkují všem, kteří na Ptačí park Josefovské louky přispěli, i všem, kteří je ještě podpoří.


Více na: https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-lokalit-a-prostredi/josefovske-louky/


Podle zdroje: TZ ČSO

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.