Screenshot z video-reportáže Euronews. Policejní těžkooděnci zasahují proti aktivistům. (Screenshot/YouTube)
Screenshot z video-reportáže Euronews. Policejní těžkooděnci zasahují proti aktivistům. (Screenshot/YouTube)

V Německu aktuálně probíhá boj o les, který v Hambachu stojí 12 tisíc let. Společnost RWE jej chce pokácet ve prospěch těžby uhlí. Aktivisté les brání a ministr vnitra spolkové země Severní Porýní - Vestfálsko Herbert Reul (CDU) v reakci na jejich akce nasadil policejní těžkooděnce.

Německý deník Sueddeutsche.de zveřejnil fotogalerii z protestů a přítomnosti těžkooděnců a obrněných vozidel na místě. Ochránci lesa v Hambachu se přivázali na dřevěné konstrukce v korunách stromů. Hasiči je postupně snášejí dolů, aby mohla začít těžba. Zatímco policie postupně zabezpečuje prostor, buldozery ničí ochránci zbudované dřevěné zátarasy z větví.

Na místo dorazilo protestovat nejméně 4 000 demonstrantů nesouhlasících s odlesňováním krajiny. 14 lidí bylo zatčeno a osm zraněno včetně tří policistů, při policejním zásahu, uvedl list Sueddeutsche.de. Video-reportáž DPA z protestů naleznete zde.

Někteří účastníci takzvané nedělní „lesní procházky“ na místě symbolicky zasadili stromy, které si přinesli s sebou. Část aktivistů se utábořila v lese, kde si ve větvích stromů zbudovali dřevěné domky. Podle záběrů zveřejněných v reportáži Spiegel TV došlo v lese v nočních hodinách k fyzické potyčce s těžaři.

Euronews: German police remain at Hambach Forest over the weekend


Současně se rozvinula debata o harmonogramu těžby uhlí v Německu. Spolupředseda uhelné komise zřízené federální vládou Ronald Pofalla předložil koncepci, podle níž by měly být poslední uhelné elektrárny v Německu uzavřeny v letech 2035 až 2038.

Greenpeace je „podrážděný“ činností skupiny RWE a vyzývá k tomu, aby bylo ukončení těžby až v roce 2038 označeno za „nepřijatelné“.

„Případ lesa v Hambachu je velmi důležitý a symbolický a cítím z toho nutnost a výzvu ochráncům lesa pomoci,“ říká Ing. Jiří Plicka z nevládní organizace Habeas Corpus.

„Připomíná mi to silně situaci s plíživým prolamováním limitů těžby uhlí v severních Čechách, situací v Saských dolech v oblasti Cottbus - Bautzen, kde všichni všude chtějí hrabat uhlí jako skvělý kšeft, a přitom energetická politika EU, Německa a dalších zemí v rámci záchrany planety musí nutně směřovat k využívání obnovitelných zdrojů, a ne k rabování přírodních zdrojů a přírodního bohatství ve prospěch úzké skupiny novodobých zlodějů na úkor nás všech a naší budoucnosti. Pokud to nezastavíme nyní, naše děti a naši vnuci nás oprávněně proklejou,“ dodává Plicka.

Reportáž Spiegel TV Magazín


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.