Virtuozka Jitka Hosprová a Italský houslový virtuoz Maurizio Sciarretta spolu se špičkovým Sukovým komorním orchestrem vystoupí v kostele Sv. Barbory ve městě Manětín. (Epoch Times)
Virtuozka Jitka Hosprová a Italský houslový virtuoz Maurizio Sciarretta spolu se špičkovým Sukovým komorním orchestrem vystoupí v kostele Sv. Barbory ve městě Manětín. (Epoch Times)


Poslední letošní Procházka uměním virtuozky Jitky Hosprové severním Plzeňskem nás zavede do barokního Manětína. V kostele Svaté Barbory přivítá hosty kulturního večera vyprávěním o slavných sochách manětínských herec Jan Šťastný.

O hudební večer se bude Jitka Hosprová dělit s italským houslovým virtuozem Mauriziem Sciarrettim, který přednese mimo jiné části Vivaldiho Čtvero ročních dob spolu se špičkovým Sukovým komorním orchestrem. Hosprová a Sciarretta společně zahrají skladbu Sylvie Bodorové Bern Concerto.

Letošní festival se nese v duchu záchrany kostela svatého Jiří v Lukové. Respektive veškeré vybrané vstupné na festivalu bude věnováno na opravu tohoto kulturního dědictví. Festival předá svoji sbírku, která nyní činí již 128 226 korun. Při poslední zastávce festivalu v Dolní Bělé diváci věnovali více než 17 tisíc korun.

O kostel sv. Jiří se již několik let dobrovolně stará jeden z místních domorodců Petr Koukl. Festivalová sbírka chce mimo jiné upozornit na důležitost záchrany kulturního dědictví v souvislosti se zachováním kulturnosti a morálních hodnot.

20180905-jitka-hosprova-prochazky-umenim
(vlevo) Jitka Hosprová – koncert v Dolní Bělé 31.8. (vpravo) Kateřina Englichová – kncert v Rabštějně nad Střelou 20.7. (prochazkyumenim.cz)

Mottem festivalu je prohlášení „přežije-li kultura, přežije národ!“

Záměrem mezinárodního festivalu Procházky uměním je především vytvoření stabilního uměleckého zázemí pro potřeby moderního evropského kulturního člověka 21. století, jak v Plzeňském regionu, tak i v pražském Muzeu Kampa.

„Naším posláním je zpřístupnit klasickou hudbu širší veřejnosti a mládeži a šířit povědomí o její dostupnosti atraktivní formou, plně využít nové komunikační prostředky v rámci propagace a rozvinout potenciál vizuálního přenosu koncertů díky sociálním sítím. Přinášíme originální hudební dramaturgie, které posunují představy o klasické hudbě a podporují získání respektu festivalu v rámci domácího a Evropského kontextu. Usilujeme o vytvoření silného zázemí pro realizaci a tvoření uměleckých projektů,“ uvádějí stránky projektu.

Jitka Hosprová pořádá Procházky uměním už šestým rokem. Nápad pořádat hudební koncerty na zajímavých místech, které mohou divákům sloužit nejenom jako místo poslechu vážné hudby, ale také jako výstavní prostory či zajímavé architektonické destinace, se ukázal jako zajímavá cesta.

Program: Respighi, Vivaldi, Suk, Bodorová.

Kdy: 7.9.2018 - 10:30 (pro školy) – 18:00 (pro veřejnost).

Kde: Manětín, Kostel Svaté Barborymapa

Vstupné: dobrovolné.

20180905-jitka-hosprova-prochazky-umenim2
Sbírka na opravu kostela – koncert v Rabštějně nad Střelou 20.7. (prochazkyumenim.cz)

20180905-jitka-hosprova-prochazky-umenim3
Koncert v Březíně 13.7. (prochazkyumenim.cz)

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.