alizbar-harp.com
alizbar-harp.com
Se zavřenýma očima probírá prsty struny své harfy, vždy se šátkem uvázaným na hlavě, zatímco pózuje v krásných přírodních scenériích, doprovázen i různými zvířaty, někdy hraje sólo, jindy má doprovod.

Alizbar – pod tímto jménem je znám posluchačům lidové, alternativní hudby anebo také hudební terapie.


Alizbar – fenomén s keltskou harfou

Jeho skutečné jméno je Eduard Shukhari. Narodil se r. 1972 v moldavském Kišiněvě, je ruským a maďarským hudebníkem, multiinstrumentalistou, skladatelem. Jméno „Elizbar“ je jeho křestní jméno i kreativní pseudonym.

Původně neměl ani základní hudební vzdělání, nicméně v roce 1992 vstoupil na vysokou školu v Tiraspolu k výuce na violoncello. V procesu učení postupoval přes flétnu, kytaru a mandolínku. Když ukončil hudební studia, odmítl kariéru hudebníka v tělese symfonického orchestru. Věnoval se lidové hudbě a podobným stylům.

Keltská harfa

Začal se učit na dalších hudebních nástrojích, jako mandolína, kobza, bouzoukiouzouki (druh loutny), cittern (renesanční strunný nástroj), ocarinuvargancharangobouranudu a bicí nástroje.

Současně se také dostal k harfě. Jeho učitelkou na harfu byla Olga Kotelniková a maďarská harfenistka Maria Levy (Lévai Mária ) a během moskevského turné se Elizbar učil od Eleny Pavlovové, jedné z nejslavnějších učitelek ruského hlavního města. Od roku 2002 propadl své vášni pro keltskou harfu, které se už nějakou dobu věnuje téměř úplně.


V roce 1994 založil soubor „Ann'Sannat“, jehož název Elfin inspirovaný Johnem R.R. Tolkienem se překládá jako „pohádky vylíčené v písních“.

Kvintet Alizbar & Ann’Sannat je hudební etno-skupinou anebo také harfist-miltiinstrumentalist Alizbar, která má vícero poslání. Jednak improvizuje tradiční keltskou hudbu, jednak provozuje profesionální kurz harfoterapie pro děti i dospělé.


Tóny harfy zmírňují strach a stimulují ontogeneticky a fylogeneticky nejstarší struktury mozku, mohou tak probudit a uvolnit prapůvodní impulzy a tvůrčí instinkty, které vedou k novým a optimálnějším způsobům chování. Harfoterapie bývá pro účastníky uspořádaná tak, že při ní leží nebo sedí na polštářích či na podložce a naslouchají. „Ann'Sannat" vede individuální i skupinové vibro-akustické arteterapie.


Hudba souboru by se dala charakterizovat splynutím jazzu, blues, folku a neoklasiky či neorenesance.

První písně byly napsány podle veršů Frederica García Lorcy (španělského básníka, jenž zmizel r. 1936 počátkem občanské války ve Španělsku). Skupina vystupovala po celém Rusku, na Ukrajině, v Rumunsku, v České republice a v Maďarsku.

Často bývají Elizbar a jeho skupina „Ann'Sannat“ pozváni na koncerty v sálech různých filharmonií a v sálech se zvláštní atmosférou, např. v Jaroslavlské státní filharmonii, v kostele sv. Jana apoštola v Sankt-Petěrburgu, Regionální filharmonii v Krasnojarsku aj.


Agentura Alizbar uvádí:

„Při svých hudebních vystoupeních či koncertech pětičlenná skupina klade důraz na navození pocitu kouzla, pohádky, pohody, uvolnění a harmonie. Právě proto v jejich repertoáru naleznete tzv. autorskou etno–hudbu, hudební pohádku a evropské písně. Autorské skladby harfisty a multiinstrumentalisty Alizbara se nesou v evropském stylu počínaje balkánskou tvorbou přes Irsko a Skotsko.“

Během téměř dvou desetiletí Alizbar natáčel v mnoha zemích: Maďarsku, Rumunsku, Moldávii i v České republice. V roce 1998 to bylo první album skupiny „Vítejte do rána“. V roce 2007 bylo nahráno první sólové album Alizbaru věnované harfám a pohádkám - „Metamorphoses of Ann“. V roce  2012 bylo vydáno druhé sólové album Elizbaru - „Harp's fairytales“ (Pohádky harfy).


Alizbar žil mnoho let v Budapešti, v současnosti žije v Moskvě.


Poznámka: Keltská harfa je středověký hudební nástroj podobný harfě, jehož tělo je tvořeno jedním kusem dřeva s obvykle 30 bronzovými strunami s menším rozestupem.


Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.