20161206-pes
Matýsek, pes s průkazem původu. Bez včasné operace by zemřel. Na záběrech můžete vidět, odkud Matýsek pochází. (Obraz.cz)
Češi jsou proslulí svou zálibou v chovu psů. Na městských sídlištích můžete na každém kroku potkat „pejskaře“. V některých bytech žije s rodinou i několik psů – snad aby jim „nebylo smutno a měli svoji smečku“. Pro další zájemce jsou tu kynologické kluby se svými cvičišti, kde může majitel psa vycvičit „k obrazu svému“. Avšak – zatímco útulky jsou plné odložených zvířat, která čekají na adopci, navíc existují tzv. množitelé, kteří zvyšují jejich počty.

„Vždycky jsem si dávala pozor. Když jsem googlila majitelku Matýskovy chovatelské stanice, byla jsem plná nadšení! Mezinárodní rozhodčí na výstavách! Živí se i jako poradkyně chovů! Myslela jsem si, že její psi určitě budou ti nejlepší... I ve smlouvě stálo, že je zdravý a ve výborné kondici,“  vypověděla paní Věra, která nyní s Matýskem žije. Jeho diagnóza zní: portosystemický zkrat.

Paní Věře probíhá mráz po zádech, jen když na ten den pomyslí. Matýsek byl podvyživený, zanedbaný a nemocný. Pokud by nebyl včas neoperován, zemřel by. Trpí nemocí, kvůli které podstoupil už celkem pět náročných operací. Nemůže už nikdy normálně čůrat, moč vylučuje vlastně takovou dírou v břiše.

Matýsek vyrůstal v množírně, maskované za chovatelskou stanici. Přestože má „papíry“, vyrůstal s desítkami dalších psů bez dostatečné péče a lásky. Nemoci, smutek, samota, vyčerpání – to je každodenní realita množírenského vězení. Fenky rodí další a další štěňata, každý vrh je jen svazkem bankovek do množitelovy kapsy.

„Česká republika je proslulá fabrika na štěňata. Naše zákony dovolují tomuhle špinavému byznysu se zvířecím utrpením vzkvétat. Je načase s tím něco udělat,“ říká Daniel Cao, tiskový mluvčí spolku OBRAZ.

Marek Voršilka k tomu dodává: „Víte, proč množírny prosperují? Mnozí lidé mají zvířata za zboží. A tak prostě hledají, kde nejlevněji nakoupit. Množírny jsou byznys, ve kterém se den co den točí miliony.“

V září 2016 uveřejnil OBRAZ tiskovou zprávu ohledně nově zdokumentované množírny. Na filmovém snímku, který zveřejnil spolek OBRAZ, kotce připomínají velkochov a počty psů tomu nasvědčují. Mopsové, brabantíci, grifonci, jezevčíci nebo bostonští teriéři a tím výčet nekončí. Celkově se na záběrech objevilo zhruba 60 psů různých plemen, ale další jsou slyšet štěkající z jiných částí objektu. Lze jenom odhadovat, kolik je jejich celkové množství. Někteří psi jsou ve špatném zdravotním stavu a mají zahnisané oči. K dispozici mají znečištěnou vodu. Majitelka této chovatelské stanice už takto podniká dlouhé roky, provozovatelka je dokonce rozhodčí na výstavách psů.

Jedná se o oficiálně registrovanou chovatelskou stanici. Pro mnohé pejskaře jsou tzv. „papíry“ zárukou, že pes pochází z dobrých podmínek a bude zdravý. Někteří lidé se dokonce domnívají, že koupě psa s průkazem původu je jediný způsob, jak se zaručeně vyhnout množírně. To, že realita může být úplně jiná, dokazují záběry z obce Letiny-Kbelnice (link na video již není funkční).
              
„Sháněla jsem pejska, našla jsem inzerát. O paní jsem zjistila, že je mezinárodní rozhodčí a poradkyně chovu, takže jsem věřila, že pes od ní bude nejlepší řešení. I v kupní smlouvě stálo, že je pes zdravý a ve výborné kondici,“ uvádí paní, která si od majitelky této chovatelské stanice před lety koupila psa. „Jenže pes nakonec neměl ani povinná očkování, byl podvyživený a nemocný.“

„Zjistili jsme, že na majitelku této stanice byl podán podnět na veterinární správu už v roce 2010,“ uvádí Daniel Cao. „Podle protokolu v tu dobu chov splňoval podmínky a nebylo prokázáno týrání,“ pokračuje Cao. „I letošní šetření veterinární správy konstatovalo soulad se zákonem,“ tlumočí závěry protokolu o kontrole Cao.
Následná reakce státních orgánů po zveřejnění záběrů z množírny jasně dokumentovala, jak mají kontroloři i přes veškeré důkazy svázané ruce zákonem. Neexistuje totiž možnost provést efektivním způsobem šetření, i když existuje důvodné podezření, že je porušen zákon.

„V praxi kontroly vypadají většinou následovně – množitel zpravidla není na místě zastižen, anebo nepřítomnost předstírá, a kontroloři mu pak svoji kontrolu včetně předpokládaného termínu musí předem nahlásit. A nahlášená kontrola samozřejmě není efektivní, protože množitel má čas se na ni připravit,“ komentuje Daniel Cao. „Nechceme svalovat vinu jen na veterinární správu. Je nutné vyjednat změnu legislativy a také zlepšit součinnost registrů, policie a veterinární správy,“ uzavírá Cao.

Jako východisko pro spotřebitele spolek OBRAZ vidí v adopcích. Útulky, záchranné stanice i depozita jsou plné psů toužící po nové rodině. I když je v nich o psy dobře postaráno, chybí jim kontakt s lidmi. Navíc už dávno neplatí, že jsou v útulcích jen stará nebo nemocná zvířata. Osvojit lze i štěňata nebo zdravé dospělé psy, podle toho, co který člověk hledá.

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. První aktivitou spolku je kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice, další velkou kampaní je právě boj proti množírnám.


Více o množírnách: obrancizvirat.cz