Robin Williams spáchal sebevraždu právě proto, že dlouhodobě trpěl depresemi. (Screenshot/Epoch Video)
Robin Williams spáchal sebevraždu právě proto, že dlouhodobě trpěl depresemi. (Screenshot/Epoch Video)
Vědci zabývající se výzkumem mozku prohlašují, že nejčastěji trpí depresemi kreativní lidé, umělci, jako jsou herci, zpěváci, spisovatelé, výtvarníci a jiní.

„Umělci jsou často lidé, kteří jsou citlivější, cítí silněji emoce. To z nich může udělat skvělé spisovatele, básníky a muzikanty, ale zároveň jim to může přinést úzkost, depresi, trápení a poruchy nálady," prohlásil Michel Reynaud z psychiatrického oddělení pařížské nemocnice Paula Brousse.

Podle Vikrama Patela, ředitele Střediska pro globální duševní zdraví, se zdá, že mezi tvůrčím talentem a psychickými zdravotními problémy existuje pojítko: „Nejpravděpodobnější je, že je to příčinná souvislost fungující oběma směry. Že tedy mozkové závity odpovědné za kreativitu se také zdají být spojené s duševní nemocí. Být kreativní tak člověka vystavuje prostředí, které může zvyšovat riziko duševní choroby.“

Alkohol a drogy můžou být spouštěcím prvkem

Nedávno svět obletěla zpráva o smrti známého hollywoodského herce Robina Williamse, který spáchal sebevraždu právě proto, že dlouhodobě trpěl depresemi. Jeho problémy byly také spojené s alkoholem a drogami, což byla bitva, o níž Williams často a otevřeně hovořil.

„Třetina až polovina závislých má deprese,“ řekl Reynaud. „Lidé objevující se před zraky veřejnosti mohou sáhnout po drogách nebo alkoholu, aby shodili zábrany a posílili tvůrčí schopnosti, a postupně se z toho stane závislost.“

I z českého prostředí je spousta umělců, kteří trpěli depresemi a spáchali sebevraždu. Většina z nich měla také problémy s alkoholem. Mezi nimi byli Iveta Bartošová, Petr Muk, Karel Svoboda a jiní.

Za nešťastné osudy mohou média

Být umělcem/celebritou podle odborníků také obírá dotyčného člověka o soukromí, což může vést k izolaci, nedůvěře vůči okolí či rozpolcení osobnosti mezi ním a soukromou osobou.

Svůj podíl na umělcových duševních stavech můžou mít i některá média, která namísto aby podávala informace o tom, co daný umělec dobrého vytvořil, tak dopodrobna rozebírají jeho osobní život (neštěstí, osobní selhání, zobrazovaní intimních partií na dovolené atd.)

Pravdou je, že média by měla podle etických norem respektovat jejich soukromí a jednat s nimi s úctou. Je také faktem, že řada celebrit bulvární časopisy vyhledává a jsou rády, když se o nich píše.

Řada věcí často působí dvojsečně, nicméně ve všech případech je třeba si uvědomit, že na obou stranách stojí lidé, kteří si zaslouží při vzájemném jednání lidskost a úctu. Jak básník praví: „Rozložil jsem svoje sny pod tvoje nohy, našlapuj tedy zlehka.“