Kao Č'-šeng se svou ženou a dvěma dětmi. (Hu Jia)

Rodina známého čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga (Gao Zisheng) společně s jeho mnoha obdivovateli a zastánci z celého světa napjatě očekávají, zda bude 7. srpna opravdu propuštěn z vězení, kdy mu má vypršet jeho trest.

Kao sám vystudoval práva a slávu si vysloužil bezplatným zastupováním postižených dětí. Poskytovat právní služby pro bono není v Číně vůbec obvyklé. Kao Č'-šeng sám vyrůstal ve velmi chudé rodině, a osud lidí na kraji společnosti mu proto nebyl lhostejný. Bral také případy pronásledovaných křesťanů nebo lidí, kterým zkorumpovaní státní úředníci ve spolupráci s developery vyvlastnili domy nebo pole.

Ministerstvo spravedlnosti Kaa v roce 2001 zařadilo na seznam deseti nejlepších právníků v zemi. Lidé mu začali říkat „svědomí Číny“. V prosinci 2004 však zašel dál, než se Komunistické straně Číny líbilo. Napsal dopis Národnímu lidovému kongresu, kde žádá propuštění stoupence Falun Gongu[1] (Fa-lun kungu), pana Chuanga Weje (Huang Wei), který byl za svou víru odsouzen do pracovního tábora.

V říjnu a prosinci 2005 následovaly další otevřené dopisy vedení strany, kde Kao vyzývá k ukončení nesmyslného pronásledování duchovní praxe Falun Gong. Odpověď na sebe nedala dlouho čekat.

Odplata komunistické strany

Na podzim 2005 začali být právník a celá jeho rodina pod 24hodinovým dohledem bezpečnostních složek. V listopadu téhož roku mu byla uzavřena kancelář, následovaly únosy, výhrůžky a možný pokud o vraždu.

V roce 2006, 15. října, byl Kao unesen policií a vzat do vazby. V prosinci oficiálně oznámili jeho obvinění - „podněcování k rozvracení státní moci“. Byl odsouzen k podmíněnému trestu na pět let a domácímu vězení. Od té doby byl často unášen a zadržován, přičemž procházel mučením.


V PRODEJI: Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga - Za Čínu spravedlivější 

 

Vždy, když mu to okolnosti umožnily, zveřejnil, co mu lidé od policie prováděli. V otevřeném dopise z roku 2009 popisuje 50 dní ukrutného mučení, které si vytrpěl v roce 2007. Několik dnů po sobě ho mučili elektrickými obušky včetně genitálií, do očí mu foukali cigaretový kouř, až mu opuchly tak, že nemohl vidět, a močili na něj.

Jako trest za to, že promluvil, byl opětovně mučen, tentokrát ještě hůře. Později prohlásil, že si prožil, co znamená, když život visí na vlásku. V srpnu 2011 se měl Kaův pětiletý trest skončit, avšak čínský režim prohlásil, že nedodržel svůj podmíněný trest, a nechal ho uvěznit na další tři roky do odlehlé věznice Ša-ja v provincii Sin-ťiang.

Rodina pod tlakem

Kromě samotného Kaa si hodně vytrpěla také jeho rodina. Zatímco jeho žena a dvě děti emigrovaly roku 2009 do Spojených států, zbytek rodiny zůstává v ČLR. Manželka Keng Che (Geng He) potvrdila Epoch Times, že rodina byla a je pod nesmírným tlakem.

Když se snažila dovolat mladšímu bratrovi svého muže, aby zjistila víc informací o blížícím se propuštění, nemohla se s ním spojit. Ze zpráv od dalšího člena rodiny se dozvěděla, že rodina Kaova mladšího bratra má na příkaz státu zakázáno s ní mluvit.

Keng Che trpce vzpomíná na život v domácím vězení: „Bytovou jednotku hlídala policie neustále. Byli i u mě v bytě. Každičký pohyb sledovali, včetně chození na toaletu a sprchování. Když jsme šli do postele, policisté seděli u nás a nesměli jsme zhasnout světla. Děti nemohly usnout, i když byly ospalé.“

Dcera nemohla chodit do školy a pokusila se o sebevraždu. V tu chvíli se žena rozhodla, že uteče. V rozhovoru s režisérkou Wen-ťing Ma (Wenjing Ma) se svěřuje, že nikdy nelitovala manželovy angažovanosti v lidských právech. „Nelituji, protože tak by se zachoval každý,“ prohlásila.

Wen-ťing Ma, která natočila dokument Transcending Fear: The Story of Gao Zhisheng (Překročit strach: Příběh Kao Č'-šenga), vysvětluje, proč odvážného právníka obdivuje. „Jako jeden člověk, co se postavil perzekuční mašinérii, byl znovu a znovu rozdrcen, ale vždy, když měl šanci, znovu se postavil a znovu udělal správnou věc. To je pro mě velice, velice dojemné.“

„Komunistická strana Číny se na něj zaměřila, protože byl první, kdo se tak nahlas zastal Falun Gongu,“ říká Ma a doplňuje: „V té době se skoro nikdo neodvážil tohle udělat. Byl z něj udělán příklad, který měl odradit druhé.“

Paradoxně došlo k opaku a mnozí se nechali Kaovou neohrožeností inspirovat. Desítky právníků dnes začínají obhajovat stoupence Falun Gongu, kdysi něco naprosto nepředstavitelného.

Boj za propuštění

Kao Č'-šeng se dočkal podpory od politiků v USA, Evropě i jinde. Za jeho propuštění lobují také různé křesťanské skupiny, Falun Gong, Amnesty International a další lidsko-právní organizace. Podpory se dočkal i u nás.

V roce 2012 byl v senátu ČR uspořádán koncert za Kao Č'-šenga a praktikující Falun Gongu, na kterém vystoupila zpěvačka Marta Kubišová, violistka Jitka Hosprová a herec Jan Potměšil. Svou podporu advokátovi vyjádřili i v nedávném prohlášení „Svědomí nelze koupit“, kde se jasně vyhranili proti snahám současné české vlády distancovat se od lidských práv v Číně ve jménu byznysu. Všichni tři umělci plánují další koncert ve stejném duchu.

Kao byl třikrát nominován na Nobelovu cenu míru a dostal cenu za mezinárodní lidská práva od Amerického svazu advokátů. Nejméně 150 tisíc lidí podepsalo petici za jeho propuštění.

Otázkou nyní zůstává, zda bude statečný právník opravdu propuštěn a zda mu bude dovoleno zvolit si, kam povedou jeho další kroky. Jak poznamenává odborník na čínskou politiku, Cheng Che (Heng He), klidně se může stát, že dopadne jak aktivista Chu Ťia (Hu Jia), který bojoval za lidi nakažené AIDS. Po skončení vězeňského trestu byl ihned propuštěn, aby byl vzápětí umístěn do domácího vězení.

„Nebylo správné dát Kao Č'-šenga do vězení. Pouze poukázal na to, že pronásledování Falun Gongu je špatné,“ míní Chu Ťia. „V uplynulém roce se jeden stranický vůdce po druhém, kteří byli za pronásledování zodpovědní, stali obětí čistky, nicméně strana svůj postoj nezměnila. Dokud tak neudělá, Kaův případ nebude opravdu u konce,“ uzavírá Chu.

Zkráceno a upraveno. Pro původní verzi navštivte small United States 

 


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

 

Související články:

Věznění čínského obhájce lidských práv Kao-Č´šenga má skončit 7. srpna

Černá noc čínského právníka Kao Č'-šenga

Jitka Hosprová: Při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Film Transcending Fear: Nový dokument vypráví o „čínském Havlovi“


V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)