Jitka Hosprová na koncertu za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu v Senátu ČR v roce 2012. (Kamil Rakyta/ET ČR)

Přední česká violová virtuoska Jitka Hosprová společně s dalšími českými umělci již v roce 2012 upozornila na případ vězněného čínského advokáta Kao Č'-šenga, který byl zatčen a mučen čínskou tajnou policií, neboť se pustil do obhajoby pronásledovaných stoupenců Falun Gongu[1] (Fa-lun kungu) v Číně. Po neúspěšných snahách o zákonný postup v rámci čínského právního systému při jejich obhajobě zaslal sněmovně reprezentantů USA otevřený dopis s informacemi o 3 000 úmrtích v důsledku politických represí čínského režimu.

Společně s hercem Janem Potměšilem a zpěvačkou Martou Kubišovou uspořádala Jitka Hosprová koncert za právníka Kaa a stoupence Falun Gongu v Senátu PČR u příležitosti mezinárodního dne lidských práv. Nyní by umělci rádi ve svých snahách o podporu a solidaritu s čínskými lidmi nespravedlivě pronásledovanými totalitním režimem pokračovali, a to i navzdory změně směru větru v českých vládních kruzích, který nyní „vane vstříc k Pekingu“.

Umělci opět chtějí upozornit na příběh Kao Č'-šenga, který nejprve zaslal představitelům čínské vlády celkem pět otevřených dopisů, v nichž apeloval na jejich smysl pro spravedlnost, právo a morální zásady. Poté, co byl úřady zbaven své právnické licence a umístěn do domácího vězení i se svojí rodinou, veřejně vystoupil z komunistické strany, které byl do té doby členem, a zaslal svoje záznamy do zahraničí, kde také vyšla jeho kniha Za Čínu spravedlivější. Kniha vyšla i v českém překladu, vydaná nakladatelstvím Marek Belza.

Kniha mapuje jeho život a případy, které jej v Číně proslavily. Obsahuje také výpovědi lidí mučených v čínských vězeních, a jeho nejzávažnější případ, který jej nakonec málem stál život. Kao Č'-šeng byl uvězněn a mučen poté, co prostřednictvím článku zveřejněném ve výtisku deníku Epoch Times pozval kanadské právníky Davida Kilgoura a Davida Matase, aby v Číně prošetřili obvinění, že čínský režim zneužívá vězně svědomí jako nedobrovolné dárce orgánů pro komerční transplantace.

Jitka Hosprová, která nyní vystupuje po celém světě, umožnila Epoch Times uskutečnit rozhovor o svých aktivitách spojených s podporou Kao Č'-šenga a názoru na současný postoj vlády vůči ČLR. Níže nabízíme krátký přepis rozhovoru uskutečněného v restauraci Maitrea poblíž Staroměstského náměstí v Praze.

Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)
Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)
V současné době se hojně diskutuje o tom, jak mění současná vstřícná politika české vlády náš postoj k Číně. Jaké změny to vyvolává na vaší straně?

To prohlášení týkající se Tibetu asi nebylo úplně šťastné. Asi tím česká vláda něco sledovala a zároveň na něco zapomněla. Náš další koncert je tu proto, abychom mimo jiné připomněli, na co vláda zapomněla a nevnímala, jak je to důležité.

A na co zapomněla?

Zapomnělo se na utrpení lidí v Číně, na lidská práva. Pokud se bude obchod s Čínou nadále rozvíjet, tak zároveň podpoříme ty hrůzy, které se tam odehrávají z rukou totalitní moci čínského režimu.

Proč si myslíte, že to v Číně není v pořádku?

Můžeme dát konkrétní důkazy. Známe příběhy, osudy lidí v Číně, které třeba nejsou veřejně známé. Možná by široká veřejnost snáze pochopila jakoukoliv podobnou aktivitu, kdyby věděla to, co víme my. Například o případu právníka Kao Č'-šenga, o tom co zažíval, o jeho mučení ve vězení a o tom, co ve své knize Za Čínu spravedlivější odhalil.

Když jsme naší aktivitou, koncertem v Senátu PČR v roce 2012, k těmto věcem přitáhli pozornost, a přestože dnes lidé mají tuto věc již několik let pod kůží, tak tehdy byli velmi překvapeni.

Je naprosto znát, že česká vláda neudržela věci, které by měla udržovat, a hledala nějakou rychlou cestu pro uskutečnění svých zájmů. Proto udělala to prohlášení, ale opravdu nepromyslela důsledky, protože u nás žijí lidé, kteří jsou o situaci v Číně možná lépe informovaní, než představitelé vlády, kteří se rozhodli takovéto prohlášení podepsat.

Co by se s tím dalo dělat? Jak by měla vypadat správná reakce?

Jaká je správná reakce, to nám asi nikdo nepoví (smích). Jediná správná reakce je reakce našeho srdce. Z mnoha aspektů to není v pořádku, a tak máme právo se projevit. Máme právo říct, že bychom možná trochu poupravili toto prohlášení, kdybychom mohli.

Samotné prohlášení ve své podstatě nemá příliš velký rozsah, ale zdá se, že je mnoho věcí napsáno mezi řádky, což řadu lidí pobouřilo.

Zdá se, jakoby tím chtěli říci čínskému režimu: Dělejte si v Číně, co chcete, my se vám do toho nebudeme plést.

Často se stává, že jsou ti, kteří protestují proti násilným postupům čínského režimu, označováni za ty, kdo protestují proti Číně. Není to mylné pochopení?

Je. Já mám ve skutečnosti velký respekt vůči Číně, respekt před její historií, před jejím uměním, kulturou, hudbou... před pracovitostí tamních lidí, ale je na místě poukázat na to, že je tam moc udržována násilím a že v mnoha oblastech jsou nelidské podmínky.

Myslíte si, že vaše snahy poukazovat na tyto věci mají nějaký reálný smysl?

Rozhodně. Myslím si, že z naší nedávné historie totalitního Československa dobře víme, že tyto snahy pomohly. Pomohly nám se z totality osvobodit, a pokud by tohle pár lidí pochopilo a tyto snahy se projevily ve více zemích, mohlo by to vytvořit takovou vlnu, kterou by Čína nemohla přehlédnout.

Člověku, který trpí, může minimálně pomoci, že někdo tady na světě o tom utrpení ví. A i kdybychom jenom tohle udělali, že jsme před tím nezavřeli oči, vzkázali, že o tom víme, řekli – soucítíme s vámi – tak si myslím, že by ti lidé o to stáli. Určitě by chtěli, aby to utrpení mělo nějaké vyústění.

Jako země jsme si něčím prošli a ta historická zkušenost je stále tady a nikdy nezmizí. Víme, že díky naší aktivitě se pozitivní silou změnilo něco, co tady tu zemi řadu let dusilo a víra v pozitivní změny tady je. Určitě se to ale nemůže změnit hned. Je to proces.

Děkujeme za rozhovor.

 


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:
Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Film Transcending Fear: Nový dokument vypráví o „čínském Havlovi“

Kongres USA usiluje o osvobození čínského právníka Kao Č’-šenga

Čínský právník Kao Č'-šeng se setkal s rodinou, o podmínkách ve vězení mluvit nesměl

Kniha právníka Kao Č’-šenga stále odhaluje praktiky čínského režimu, přeložena do češtiny