Bývalý kanadský politik David Kilgour (4. zleva), Kaova manželka Keng Che (5. zleva), Rohit Khanna (7. zleva) – člen Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických, na udělování ocenění Shahbaz Bhatti Freedom Award Kao Č'-šengovi v Cupertino, Kalifornie dne 24. srpna. (Nathan Su / The Epoch Times)
Bývalý kanadský politik David Kilgour (4. zleva), Kaova manželka Keng Che (5. zleva), Rohit Khanna (7. zleva) – člen Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických, na udělování ocenění Shahbaz Bhatti Freedom Award Kao Č'-šengovi v Cupertino, Kalifornie dne 24. srpna. (Nathan Su / The Epoch Times)

Čínský právník Kao Č'-šeng byl jedním z prvních čínských právníků, kteří se otevřeně postavili čínskému režimu v právní oblasti. Obhajoval celou řadu režimem poškozovaných skupin. V době, kdy byl prohlašován za 10. nejvýznamnějšího právníka v Číně, se obrátil na nejvyšší čínské vedení komunistické stany v otevřených dopisech požadujících ukončení brutálního pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Kao se nakonec sám stal terčem represí čínských úřadů a za svoji „odvážnou advokacii“ byl oceněn zahraničními právnickými skupinami a dvakrát nominován na Nobelovu cenu míru.

V současné době, kdy je nezvěstný, mu finská nevládní organizace First Step Forum udělila ocenění Shahbaz Bhatti Freedom Award, kterým byli poctěni například papež František nebo barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij. Forum má mezinárodní zastoupení a zabývá se sledováním vývoje porušování lidských práv po celém světě, s cílem upozorňovat na vyvíjející se potenciální problémy ještě předtím, než se z nich stanou široce rozšířené jevy.

Právník Kao Č'-šeng je nezvěstný více než jeden rok. 13. srpna 2017 zmizel beze stopy. Předpokládá se, že byl unesen čínskou tajnou policií. Do té doby byl držen v domácím vězení, kde sepsal knihu Povstaň Číno 2017. Od roku 2006 byl přerušovaně vězněn a ve vězení mučen a po několik let zadržován potmě v samovazbě. V důsledku věznění čelil závažným zdravotním problémům.

V českém překladu vyšla jeho kniha Za Čínu spravedlivější (2011), která vypráví o jeho cestě z venkova k získání právnické licence. Líčí jeho nejvýznamnější případy a odhaluje stav soudnictví v Číně.

V pojednání nazvaném „Černá noc, černá kapuce a únos černou mafií“ právník zachytil, jak ho v roce 2008 mučili elektrickými obušky a do genitálií mu vypichovali párátka. Mučení tehdy trvalo 54 dnů.

Už v prosinci 2005 Kao veřejně vystoupil z Komunistické strany Číny, kterou nazval „nelidskou, nespravedlivou a zlou stranou“.

V letech 2011 a 2014 se v České republice konaly koncerty za jeho propuštění. Mezi hlavními aktéry koncertu bychom nalezli například Jitku Hosprovou, Martu Kubišovou, Jana Potměšila, Jana Budaře, Olgu Lounovou a další.


Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Známy ľudskoprávny advokát Kao Č'-šeng zmizol, tvrdí jeho žena

Čínský advokát Kao Č-šeng se nevzdává. Publikoval novou knihu

Kao Č'-šeng: „Bývalý šéf čínské bezpečnosti by měl být obžalován ze zločinů proti lidskosti“

Propuštěný čínský advokát Kao Č'-šeng zlomen mučením ve vězení

Čínský advokát lidských práv Kao Č‘-šeng propuštěn z vězení, ale bude svobodný?