Zákazníci používají peněžní automat na jedné z poboček ICBC v Pekingu; 29. ledna 2011. Čínské banky trpí kapitálovou krizí, v jejímž důsledku přestaly na některých pobočkách poskytovat půjčky. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
Zákazníci používají peněžní automat na jedné z poboček ICBC v Pekingu; 29. ledna 2011. Čínské banky trpí kapitálovou krizí, v jejímž důsledku přestaly na některých pobočkách poskytovat půjčky. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

Je to jako být znovu v roce 2008. Zprávy o problémech v bankovním sektoru se objevují den co den. Letos je to však jinak. Epicentrem krize nejsou Spojené státy, ale Čína, kde se situace zhoršuje každým dnem. Podle čínských médií banky přestaly půjčovat, aby snížily rizika a napravily si bilanci.

Problémy začaly na konci května, kdy se vynořily zprávy o tom, že jedna z velkých bank – ICBC (Industrial and Commercial Bank) nesplatila mezibankovní úvěr. Centrální banka byla podle informací médií  nucena 20. června zasáhnout a zachránit obřím úvěrem Bank of China (BoC). I když ta tyto zprávy zásadně odmítá, napáchalo to jistou škodu.

Burzovní trh se 25. června proměnil na medvědí trh* a mezibankovní úrokové sazby vyskočily 20. června na 13,4 procenta, úroveň nevídanou od poslední krize. Po relativně málo důležité zprávě, že Bank of China ruší převody na obchodní účty futures, přišla opravdu šokující informace 26. června 2013. Podle finančního deníku Caixin banky přestaly na některých pobočkách půjčovat peníze. Noviny citovaly zdroj ze šenčenské pobočky ICBC.

„Všechny naše půjčky byly pozastaveny,“ prohlásil zdroj a dodal, že banky mají problémy splnit povinné půjčovací kvóty. Protože nedávná situace na mezibankovním trhu není příliš růžová, čínské banky nemají kapitál, a musí tudíž přiškrcovat i půjčky svým klientům. Nařízení k omezení půjček na pobočkách nebývá ke konci měsíce ničím zvláštním. Co je znepokojující, je doba trvání. Bank of China například plánuje začít znovu poskytovat úvěry až 15. července, což je třítýdenní moratorium.

CITIC Bank a Huaxia Bank pozastavily pouze hypotéky, píše Caixin. Jiná média reportují, že škrty v půjčkách se většinou týkají půjček pro vlastníky druhé a dalších nemovitostí. Nemovitosti jsou častým terčem spekulací a pro banky proto představují vysoké riziko. Dopad na čínskou ekonomiku je obrovský. Velké banky v Číně ovládají ekonomický růst poskytováním půjček na nákup realit a na investice do infrastruktury. Pokud se tedy zastaví růst půjček, HDP bude následovat.

Udržet půjčky pro spekulativní investice do realit na uzdě je nezbytným krokem k vytažení realitního trhu z domény bublin. V krátkodobém rámci to však přinese tlak na ceny a může to vést k masové likvidaci zadlužených spekulantů. Stejně jako v případě rizikových hypoték a následné bubliny v USA by to mohlo mít nežádoucí dopad na ekonomiku jako takovou.

Article in English

* medvědí trh – burzovní trh spekulující s klesajícími cenami