Čínský prezident a premiér jsou připraveni vrhnout se do boje

20120605_baidu
Snímek  s logem Baidu na budově hlavního ředitelství společnosti v Pekingu. (Liou Ťin/AFP/Getty Images)

Největší čínský internetový vyhledávač Baidu nyní vstoupil do dramatického politického boje mezi nejvyššími funkcionáři Čínské komunistické strany a nabízí kdysi cenzurované výrazy.

Čínská verze Googlu, Baidu, nedávno začal při vyhledávání vracet citlivé výrazy vztahující se na vnitřní politický zápas kolem bývalého policejního šéfa metropole Čchung-čching, Wang Li-ťüna. Nezasvěcení lidé tak mají možnost nahlédnout, kudy vane současný politický vítr ve státě.

Wang Li-ťün se dostal na titulky médií v celém světě, když vychýlil jazýček vah mezi čelními hráči v zemi svým neúspěšným únorovým zběhnutím na americký konzulát. Díky následným změnám se  „frakci krvavých rukou“ vedené bývalým čínským vůdcem Ťiang Ce-minem nepodařilo udržet si kontrolu nad bezpečnostním aparátem země, která jim měla zajistit odolání tlaku dvou silných spojenců – Chu Ťin-tchaa, současného prezidenta země, a Wen Ťia-paa, jejího premiéra. Chu a Wen se tak mohou pustit do nápravy nejcitlivější otázky v dnešní Číně – pronásledovaní Falun Gongu.

Frakce krvavých rukou se skládá z vysoce postavených osob ve státě – kádrů věrných Ťiang Ce-minovi a jeho kampani na vyhlazení Falun Gongu. Jedněmi z těch, kteří byli za horlivé následování Ťiangových příkazů povýšeni, jsou i před časem sesazený Wang Li-ťünův šéf, Po Si-laj, který zastával pozici stranického tajemníka Čchung-čchingu, a Čou Jung-kchang, šéf čínské bezpečnosti a justice. Patří sem i Čou Jung-kchangův předchůdce Luo Kan a Liou Ťing, bývalý náměstek ministra veřejné bezpečnosti. Ti všichni dohlíželi na vykonávání nekompromisní perzekuce včetně mučení a vražd.

Baidu nedávno přestala cenzurovat zpravodajství televize NTD týkající se 300 vesničanů z provincie Che-pej, kteří podepsali petici za propuštění jednoho z nich, vesnického učitele praktikujícího Falun Gongu. Jejich otevřená a nebojácná petice je jedním z několika znaků toho, že průměrný Číňan je připraven postavit se státem podporovanému útlaku tohoto duchovního hnutí. Další vysoce citlivá reportáž NTD o obhájci lidských práv volajícím po soudním procesu s Ťiangovou frakcí se na Baidu ukazuje také a stejně je to i s výrazem "Falešný oheň", což je televizní dokument odkrývající nesrovnalosti v zinscenovaném upálení údajných stoupenců Falun Gongu na náměstí Tchien-an-men. I když zahraniční média celý incident označila za předem připravený komplot, událost režimu posloužila k poštvání veřejnosti proti Falun Gongu.

Dobře informované zdroje z Pekingu před nedávnem prozradily Velké Epoše, že Čou Jung-kchang byl přinucen opustit svůj post ředitele mocného Výboru pro politické a právní záležitosti kvůli obviněním z chystaného puče, který měl připravovat společně s Po Si-lajem.

Podle právníka Ču Wan-čchiho by soudní proces s Ťiang Ce-minem, Čou Jung-kchangem a spol. přinesl prezidentovi a premiérovi podporu běžných Číňanů a zároveň by snížil veřejnou nespokojenost s režimem a posílil mezinárodní uznání. Ču Wan-čchi poznamenal, že je na čase, aby se soud s viníky uskutečnil, jelikož tito lidé již třináct let vyhazují bohatství země čistě za účelem perzekuce Falun Gongu.

Někteří jedinci se domnívají, že režim možná počká s procesem až do podzimního 18. sjezdu strany, kdy má Čou Jung-kchang odejít do důchodu. V uplynulých dvaceti letech to opravdu vždy tak bylo, neboť  úřady se vyhýbaly veřejnému potrestání čelních funkcionářů, zejména těch, kteří zasedají ve stálém výboru politbyra, nejvyšším orgánu země.

Ačkoliv někteří pozorovatelé dospěli k názoru, že ČKS se Čoua do jeho odchodu do penze nezbaví, uvolnění cenzury na Baidu naznačuje, že Chu a Wen jsou odhodláni Ťianga a Čoua před soud postavit. Odvolání Čou Jung-kchanga není konečným cílem, ale spíše nezbytným krokem daleko většího plánu.

Chu a Wen se od frakce krvavých rukou zásadně liší. Jejich postoj k pronásledovaní Falun Gongu je naprosto odlišný a odblokováváním citlivých zpráv na internetu se jen snaží ovlivnit veřejný názor a zjistit, jak se lidé k takovému kroku postaví.

Chu, Wen a Si (Ťin-pching, plánovaný příští vůdce strany, pozn. red.) si zároveň musí uvědomit, že aby opravdu dokázali udržet čínskou společnost stabilní, musí postavit hlavní viníky krvavé frakce – Ťiang Ce-mina, Luo Kana, Liou Ťinga a Čou Jung-kchanga - před soud a tím vyřešit základní příčinu sociálních nepokojů. Pakliže potrestáni nebudou, všechny ostatní pokusy o reformu budou zbytečné. Aby se mohla jakákoliv reforma uskutečnit, je třeba postavit před soud ty, kteří jsou zodpovědní za svévolné zatýkání, vraždy a další rozsáhlé zneužívání moci. Tím se vyšle jasný signál, že takové chování už dál není přípustné.

Zda Chu, Wen a Si k takovému kroku vůbec přistoupí, ukáže čas. Tento krok je však nutný k tomu, aby se Čína opravdu změnila a její nejhorší zločinci byli přivedeni k zodpovědnosti.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

EXKLUZÍVNE: Sprisahanie vysokých funkcionárov na vyhnanie vyhľadávača Google z Číny

Google jako oběť politického boje v Číně

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje

Microsoft uzavřel smlouvu s Baidu, rozšiřuje tak své působení na čínský trh (video)

Čínský internet umožňuje vyhledávání klíčových slov ´odběr orgánů´

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Pozdní lítost čínského prezidenta Ťiang Ce-mina

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čína: Souboj komunistických frakcí