Tištěné vydání The Epoch Times.
Tištěné vydání The Epoch Times.
Česká redakce tuto reakci šéfredaktora newyorské pobočky The Epoch Times publikuje jako doplněk k nedávné reakci newyorského vydavatele The Epoch Times na otázky redaktorů stanice NBC.

Koncem října minulého roku o nás server BuzzFeed publikoval článek. Tato skutečnost nám poskytla možnost objasnit našim čtenářům, přátelům, partnerům a společnosti jako celku náš redakční přístup. Ačkoliv se domníváme, že nejlepším způsobem, jak jej poznat, je jednoduše navštívit naše webové stránky a začíst se do článků, přesto zde publikujeme několik našich myšlenek k této věci.

1. O pokrývání zpráv týkající se Trumpova úřadu a jeho administrativy

Jakožto nezávislé, pravdu hledající médium se nezapojujeme do politických her. Zavázali jsme se podávat nezkreslené pravdivé zpravodajství o Trumpově úřadu a administrativě, a to i přesto, že se mnoho jiných médií uchýlilo k selektivnímu pokrývání zpráv či v některých případech dokonce i k šíření nepřesných informací.

Bez ohledu na to, zda člověk souhlasí s politikou Trumpovy administrativy či nikoliv, nelze popřít, že prezident Donald Trump mění Ameriku – a to je něčím, o co se většina Američanů opravdu zajímá.

Studie publikovaná Pew Research Center odhalila, že během prvních šedesáti dní Trumpova působení v úřadu tvořilo zpravodajství o jeho administrativě pouze pět procent pozitivních zpráv. K obdobnému závěru dospěli výzkumníci z Media Reseach Center. Podle jejich zjištění bylo devadesát procent reportáží na téma Trump, probíhajících v hlavním vysílacím čase, negativních.

Americká vize svobody a příležitostí, založená „zakládajícími otci“ (pozn. z amerického „Founding Fathers“ odkazující na nezávislost Spojených států), je ve světě unikátní. Na základně vlastních zkušeností s hrůzami komunistické ideologie si zakladatelé Epoch Times a NTD uvědomili tuto americkou příležitost vytvořit silný svobodný hlas.

Vnímáme snahu Trumpovy administrativy změnit socialistickou politiku země společně se stanovením zákonů proti infiltraci a subverzi ze strany Číny jako pozoruhodný obrat oproti minulosti. Toto upřímné úsilí, pokud bude plně realizováno, bude přínosem pro USA a svět jako celek.

Kromě toho věříme, že spravedlivé a přesné podávání zpráv o každém prezidentovi prospívá lidem v Americe i jinde ve světě. Deník Epoch Times není zaujatý ani stranický vůči žádné politické skupině.

2. O vztahu Epoch Times k Falun Gongu

John Tang, náš zakladatel, opustil Čínu po masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Tehdy se zapsal do postdoktorandského programu na Georgia Institute of Technology a žil v domnění, že komunistický systém je pro něho už pouhou minulostí.

V roce 1999 pozoroval stejný aparát nenávistné propagandy, který aktivně působil při hanobení studentů protestujících na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Čínský režim zahájil pronásledování následovníků duchovní disciplíny Falun Gong, jejichž počet se v té době v Číně odhadoval na 70 až 100 milionů.

Tehdejší čínský diktátor Ťiang Ce-min nařídil státu „vyhladit“ Falun Gong a všem státem vlastněným médiím na tomto úsilí spolupracovat a účastnit se ho. Agentura Associated Press (AP) v té době informovala, že Ťiang Ce-min své propagandistické úsilí rozšířil na mezinárodní úroveň a americkému prezidentovi Billu Clintonovi předal knihu obsahující „neúprosnou palbu propagandy“, jak tehdy dokument pojmenovala AP.

John Tang byl zděšen masovým zatýkáním, které v Číně brzy následovalo. Ztratil kontakt s přáteli a kolegy z Číny a později zjistil, že státní média je vykreslují jako zlé a hrozivé existence. Ve snaze nabídnout perspektivu nezávislou na čínském režimu, zbudoval ve sklepě svého domu v Atlantě redakci Epoch Times. Brzy se k němu připojila řada redaktorů a reportérů z jeho rodné země. Krátce nato bylo 10 členů redakce v Číně odsouzeno k dlouhým trestům odnětí svobody v rozmezí tří až deseti let za „podněcování k podvracení státní moci“. Toto přimělo deník v Číně přejít k utajenému způsobu práce.

Přesto byla řada čínských redakčních přispěvatelů a korespondentů nadále pronásledována. Jeden z nich v roce 2017 zemřel po 12 letech vězení, další byl v roce 2018 propuštěn po deseti letech vězení. Jde o to, že od počátku jsme odhodláni odhalovat pravdu i za obtížných okolností, a to bude navždy součástí toho, co děláme.

Takže vnímáme jak pronásledování praktikujících Falun Gongu čínskou komunistickou stranou, tak i pozoruhodné a hrdinské způsoby, kterými následovníci této praxe pronásledování vzdorují. Dle našeho přesvědčení se jedná o jeden z nejvíce podceňovaných příběhů posledních 20 let.

V současnosti sídlí vedení Epoch Times v New Yorku, avšak rozrostli jsme se na mezinárodní médium, které publikuje ve 23 jazycích a v 35 zemích, a pokrývající paletu rozličných témat. Zprávy a analýzy pokrývající události v Číně zůstávají naší hlavní expertizou. Zejména potom v otázkách, u kterých se Komunistická strana Číny snaží kontrolovat a ovládat směrování a příběh – jako například porušování lidských práv, čínské demokratické hnutí či útlak náboženských a etnických menšin, jako jsou Tibeťané, Ujgurové, křesťané a samozřejmě následovníci Falun Gongu.

Ve Spojených státech vnášíme ducha pravdivého a nezávislého zpravodajství Epoch Times do pokrývání událostí v politice USA i jinde ve světě. Těšíme se, že se k nám na této cestě připojíte.

Jasper Fakkert, šéfredaktor pobočky The Epoch Times USA


původního článku publikovaného v angličtině přeložil Petr Matějček


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Odpověď The Epoch Times na nevhodné otázky společnosti NBC News