Květiny příznivců Google u jeho kanceláří v Pekingu. (Mike Dong/Flickr.com)
Květiny příznivců Google u jeho kanceláří v Pekingu. (Mike Dong/Flickr.com)

New York - Největší webový vyhledávač a gigant on-line reklamy Google Inc. včera oficiálně přestal cenzurovat své vyhledávací služby v Číně, čímž ukončil dlouhou ságu své cenzurované webové stránky Google.cn, jež byla v provozu od roku 2006.

Google však také uvedl, že své podnikání z Číny nestahuje úplně a nadále zde bude udržovat kancelář pro výzkum a vývoj a také odvětví prodeje.

Média a čínští uživatelé již dříve v pondělí oznámili, že při pokusu o přístup na server Google.cn se objeví stránky Google.com.hk hostované v Hongkongu. Odpoledne pak Google svůj krok potvrdil na svém oficiálním blogu s tím, že „uživatelé jsou nyní při návštěvě Google.cn přesměrováni na Google.com.hk, kde nabízíme necenzurované vyhledávání ve zjednodušené čínštině specificky navržené pro uživatele v pevninské Číně a poskytované přes naše servery v Hongkongu."

„Věříme, že tento nový přístup poskytování necenzurovaného vyhledávání ve zjednodušené čínštině na Google.com.hk je citlivým řešením potíží, kterým jsme čelili - je to zcela legální a smysluplně to zvýší přístup k informacím pro lidi v Číně," píše také Google na svém blogu.

Hlavní právní zástupce Google, David Drummond, na blogu říká: „Velmi doufáme, že čínská vláda naše rozhodnutí respektuje, přestože jsme si velmi dobře vědomi, že může kdykoli zablokovat přístup k našim službám. Budeme tedy pečlivě sledovat problémy s přístupem."

Velká Epocha již 16. března zjistila, že některá vyhledávání na čínském Google zobrazovala necenzurované výsledky.

Frustrace z komunistického režimu

12. ledna Google oznámil, že zváží zastavení cenzury na svém vyhledávači v Číně a odhalil, že dvacet amerických společností i on sám se stalo terčem sofistikovaných kybernetických útoků z Číny.

„Jasně jsme také řekli, že tyto útoky ... společně s pokusy v minulém roce dále omezovat svobodu projevu na webu v Číně, včetně neustálého blokování webových stránek, jako je Facebook, Twitter, YouTube, Google Docs a Blogger ... nás vedlo k závěru, že již dál nemůžeme cenzurovat naše výsledky [vyhledávání] na Google.cn," dodal Google v pondělním blogovém příspěvku.

Komentátoři uvažovali, kdy a jestli Google svůj slib splní a výsledky cenzurovat přestane.

Aktivisté za lidská práva byli oznámením nadšení. Benedict Rogers, autor „Země bez zla: Zastavujíc genocidu Karenů v Barmě", na blogu Sojourners napsal, že „oznámení Google je významné. To, že se světový vyhledávač otočí zády k čínskému trhu, ... znamená velkou podporu svobody slova a postavení se cenzuře".

Google je možná jen první, kdo takový krok učinil. New York Times citoval šéfy některých západních společností, kteří uvedli, že „rozhodnutí Google je symbolem zhoršujícího se ovzduší pro obchodování zahraničních společností v Číně a možná náznakem, že čínská vláda protěžuje domácí podniky".

Prodeje v Číně jsou jen malou částí příjmů Google. Lidé seznámení se situací výnosy za poslední čtvrtletí v Číně stanovili na 150 milionů dolarů, nebo kolem půl miliardy ročně. Roční příjmy Google se pohybují kolem 25 miliard dolarů, většinou z reklamy související s jeho vyhledávačem a služby Google AdWords.

Akcie Google skončily v pondělí na burze NASDAQ s přírůstkem 0,4 procenta.

Article in English