Ilustr. foto. (Carl Court / Getty Images)
Ilustr. foto. (Carl Court / Getty Images)
Podle francouzského týdeníku Le Figaro se čínský režim (Komunistická strana Číny) pokouší rekrutovat nebo špehovat tisíce francouzských expertů prostřednictvím falešných účtů na portálu LinkedIn. Jak exkluzivně informovaly francouzské noviny 23. října, bylo již několik stovek Francouzů takto kompromitováno.

Podle zprávy deníku Le Figaro měli čínští agenti na mušce zhruba 4 000 Francouzů. Byli mezi nimi úředníci, vědci, vysocí manažeři a jiné vlivné osobnosti.

Čínští špioni, kteří používali falešné účty na LinkedIn, se někdy prezentovali jako zástupci velkých firem, členové Think-Tanků nebo jako poradci. Francouzským expertům, které se pokoušeli rekrutovat, nabízeli placené cesty do Číny.

Ve zprávě Le Figaro byly uvedeny i některé příklady. V jednom případě byla přes LinkedIn kontaktována asijským účtem Head-Hunter Shawn 37letá manažerka Julie pracující na francouzském ministerstvu hospodářství a financí. Manažerka souhlasila s první schůzkou se Shawnem v Číně. A skutečně se jednalo o turistickou „pracovní cestu“ do Jihovýchodní Asie. Po dvouhodinovém interview mohla strávit čtyři dny potápěním a prohlídkou pamětihodností na malebném tropickém ostrově.

Tak mohli čínští agenti podle Le Figaro využít tuto metodu k dosažení určitých cílů ve Francii a k vytvoření dalších vztahů. Mezitím využil čínský režim kompromitující fotografie i finanční podklady z těchto cest jako prostředky možného vydírání, a tak získával vliv na vybrané experty.

19. října zveřejnila v Paříži francouzská tajná služba zprávu, v níž varovala před rozšiřující se čínskou špionážní sítí používající ke kontaktování důležitých osobností účty profesionálních sociálních médií včetně LinkedIn.

Podle zprávy je tato veřejná špionáž prováděna čínským ministerstvem pro státní bezpečnost, což je nejdůležitější výzvědná služba Komunistické strany Číny. Toto ministerstvo zaměstnává kolem 200 000 pracovníků, zatímco francouzské generální ředitelství pro vnější bezpečnost (DGSE), které střeží zahraniční výzvědnou službu, zaměstnává pouze 10 000 pracovníků. Francouzské úřady uvádějí, že tuto situaci vnímají jako opravdu závažnou. Le Figaro citoval zprávu francouzské vlády, v níž byl rozsah aktivit čínského ministerstva popsán jako „bezprecedentní hrozba“ pro francouzskou národní bezpečnost.

Podobné chování čínské rozvědky bylo zpozorováno také v jiných evropských zemích. Německé a britské úřady varovaly své občany před pokusy čínského režimu o ovlivňování a rekrutování různými skrytými prostředky. Tímto tématem se zabýval i jeden ze zaměstnanců tajné služby USA.

V prosinci 2017 varoval německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) před Čínou, která špehuje falešnými účty na LinkedIn i na jiných sociálních médiích různé politické osobnosti, vysoké úředníky či pracovníky jiných významných institucí. Ze zprávy dále vyplývá, že již bylo čínskými agenty přes falešné účty LinkedIn kontaktováno více než 10 000 Němců.

„Čínské tajné služby jsou aktivní v síťových systémech jako LinkedIn a již nějaký čas se pokoušejí tímto způsobem získávat informační zdroje,“ řekl britský mluvčí Telegraphu 10. prosince 2017.

V srpnu tohoto roku vydala agentura Reuters zprávu, že čínská tajná služba se pokusila přes falešný profil na LinkedIn rekrutovat Američany, kteří mají přístup k vládnímu či obchodnímu tajemství.

Šéf americké tajné služby William Evanina sdělil agentuře Reuters, že čínská komunistická špionážní kampaň je schopná kontaktovat najednou tisíce uživatelů LinkedIn, avšak žádné podrobnosti o tom nezveřejnil.

Funkcionáři USA Reuters také sdělili, že agenti čínského ministerstva propagandy založili falešné profily na sociálních médiích, aby mohli cíleně lovit experty na informatiku, jadernou energii, polovodiče, zdravotnictví, zelenou energii a jiné citlivé oblasti týkající se klíčových státních odvětví.

Politický komentátor se sídlem v New Yorku Ču Ming věří, že pro Peking bude čím dál obtížnější získávat globální vliv, protože stále více zemí si začíná uvědomovat infiltrační taktiky výzvědné služby řízené tamní komunistickou stranou, a začínají dělat protiopatření.


(yz/rls)

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložila Bohumila Chocholová; Zdroj.