Podle mnohých lékařských výzkumů stres způsobuje asi 80% nemocí. (Sara. Nel/flickr)
Podle mnohých lékařských výzkumů stres způsobuje asi 80% nemocí. (Sara. Nel/flickr)

Stres - slovo, které je stále více spojováno s nepříznivým vlivem na lidské zdraví. Podle mnohých lékařských výzkumů stres způsobuje asi 80% nemocí.

Je vědecky dokázáno, že tyto choroby, které se označují jako „psychosomatické,“ zkracují život a jsou vyvolány narušením psychické rovnováhy, které sebou nese naše moderní a uspěchaná doba. Proto je nezbytně nutné, naučit se skloubit do rovnováhy zdraví psychické a fyzické a naučit se správně využívat volný čas k té skutečné relaxaci.

Jedině tak můžeme zamezit poškození našeho zdraví a žít lepší a kvalitnější život. Relaxační cvičení totiž dokáže zaměstnat mysl, a tak se nebudete schopni soustředit na problémy, které nás sužují a mysl i tělo se uvolní a odpočine. Zmizí i napětí, které nám tak často ztrpčuje život.

Proto je dobré během dne se zaměřit na kontrolu toho, jestli a případně jak často jsme v napětí. Je přímo prokázána souvislost mezi psychickým napětím a držením těla. Svalové skupiny, které jsou při stresu „zapojeny,“ totiž udržují tělo v nežádoucím napětí. Naopak, pokud máme uvolněné svaly, dojde i k uvolnění psychickému.

Jak zatočit se stresem?


Dát životu řád

Pokud nás stres ohrožuje, je dobré si vytvořit určitý řád, který nám pomůže zmírnit stresovou zátěž. Měli bychom si vhodně zajistit a rozvrhnout čas práce a odpočinku. Pokud jde jedno na úkor toho druhého, projeví se to nerovnováhou a navíc tím bude trpět i domácí prostředí a rodina. Není nic špatného na tom, když si zavedeme seznam toho, co bychom potřebovali další den vyřídit. Ke každé položce můžeme připsat dobu, za kterou věc vybavíme.

Rozhodně doporučujeme si klást splnitelné cíle, protože opak nás vystresuje ještě více. Ideální je, když si svoje problémy nenosíme s sebou. Jestliže se stane, že něco nezvládneme podle našich představ, nemá význam se nad tím trápit. Věci, které „nepočkají“ raději vyřešíme hned, protože bychom na ně podvědomě mysleli a zbytečně by nás to blokovalo. Pokud vyřizujeme jednu záležitost, nesnažme se o dělání více věcí najednou, což by mohlo mít opačný účinek.

Práce a odpočinek

V průběhu pracovního dne si musíme vyčlenit čas na práci, jídlo a přestávku. Přestávky jsou důležité pro i pro zkvalitnění našeho pracovního výkonu. Povídat své by o tom mohli i Japonci, kteří zavedli v podnicích a na pracovištích více přestávek, protože zjistili, že výkon zaměstnanců se po takovémto odpočinku prudce zvýšil. Jíst bychom měli několikrát denně. Odborníci na výživu doporučují jíst po 2-3 hodinách alespoň ovoce nebo salát či malou svačinku, která doplní chybějící energii a zároveň snižuje riziko obezity.

Potřeba spánku

Nezbytně potřebný je pro náš zdravý duševní život spánek. Potřeba spánku u každého jedince je velmi individuální. Pokud se však nedovedeme oprostit od stresu, bude velice obtížné v klidu usnout a během noci se nebudit. Pokud  se dobře nevyspíme, budeme se cítit unavení a podepíše se to i na našem pracovním výkonu.

Psychická rovnováha

Pokud se utápíme v pesimismu a skepsi, bude stále více obtížné se „vyladit do pohody.“ Většina našich „neúspěchů“ nepochází ani tak z naší vlastní neschopnosti, jako spíš z našich dlouhodobě nashromážděných nesprávných představ a přesvědčení. Velkou a častou chybou bývá, že se nedokážeme brát takoví, jací jsme, neumíme si přiznat své nedostatky a z neúspěchů viníme druhé. Také to, že sami sobě lžeme a klademe si přemrštěné a neuskutečnitelné cíle je blokem v našich snahách. Pokud se zbytečně strachujeme, tak vlastně dáváme prostor jistému druhu nečinnosti a zbytečně ztrácíme čas. Půjdeme-li za svým cílem a určíme-li si jasně naše priority, cíl našeho úsilí se přirozeně objeví.

Pro navození stavu klidu mohou posloužit různá relaxační cvičení, která dovedou zklidnit dýchání, at’ už se jedná o postupy západní medicíny a psychologie jako je například autogenní trénink nebo jiná relaxační cvičení nebo o postupy ryze východní jako je meditace, či-kung, jóga, tai-ji atp. Existuje také spousta literatury, která se problematikou odstraňování stresu zabývá. Stačí jen sáhnout po tom správném titulu. Jestliže však selžou všechny prostředky a my se nacházíme stále ve stresu, nezbývá než poprosit o pomoc. Naši příbuzní a známí nám mohou podat pomocnou ruku a hodně pomoci. Když nedostačují ani naši kamarádi a známí, můžeme vyhledat odbornou pomoc u psychologa, který dovede vhodně poradit a odstranit příčinu našich potíží.

Při odstraňování stresu více než kdy jindy platí zásada, že vše záleží na nás samotných. Pokud se rozhodneme stresu postavit, máme reálnou šanci se s tímto nešvarem dnešní doby vhodně vypořádat. Samozřejmě, nesmí nám chybět velká dávka optimismu a víra v to, že dokážeme více, než bychom si dříve mysleli...