„Život je tak mizerný. Proč bych ji zachraňoval?“ To si myslel sedmiletý Liu Chuej, když pozoroval, jak se jeho pětiletá sestra topí v řece. Jak bídný život způsobil jeho lhostejnost ke smrti? Proč být raději mrtvý, než živý?

Jak uvádí China Economic Times, sestra Liu Chueje nešťastnou náhodou spadla do řeky, když si hrála se svým bratrem na rybářské lodi jejích prarodičů. Holčička křičela o pomoc, zatímco se zmítala v řece, avšak její bratr se jí nepokusil pomoci, přestože na ni mohl dosáhnout. Ani nepřivolal nikoho s dospělých poblíž. Místo toho si dál hrál o samotě, zatímco se jeho sestra topila.

Když se pak babička Liu Chueje zeptala, kde je jeho sestra, odpověděl: „Sestra spadla do řeky.“ Rodina okamžitě zavolala policii. Ta však bohužel holčičku po několika kolech pátrání nenašla. Ráno 23. dubna bylo tělo dívenky nalezeno plující na hladině řeky.

Poté se lidé ptali Liu Chueje, proč nepřivolal pomoc, hned jak jeho sestra spadla do řeky, aby tak mohla být zachráněna. Překvapivě, tento sedmiletý chlapec nevinně odpověděl: „Život je tak mizerný. Proč bych ji zachraňoval?“

Rodina Liu Chueje se před pár lety přestěhovala z provincie Šan-tung do obce Miao-kang ve městě Su-čou (prov. Ťiang-su) a živila se lovem ryb v jezeře Tchaj. Jejich matka je opustila, když se rozvedla a znovu vdala. Jejich otec začal pít, aby utekl zármutku a starostem. Často skončil v pracovním táboře, když se opil a dělal výtržnosti. Liu Chuej se setrou museli žít se svými prarodiči.

Jejich prarodiče měli před šedesátkou. Bez pravidelného příjmu měli jen nějaké peníze z rybolovu. Žili tedy s vnoučaty v naprosté chudobě a bídě. Od toho roku se nedokázali dostatečně živit a šatit. Liu si často se sestrou hrával na ulici a jedli cokoli, co našli. Někdy na trhu kradli ovoce.

Někteří analytici si myslí, že tato zarážející událost nepoukazuje jen na lhostejnost a bezcitnost tohoto chlapce, ale spíš na skrytý sociální problém čínské společnosti. Kontrast mezi bohatými a chudými se přiostřuje. Chudé rodiny ztrácejí naději v život i společnost, která jim neumožňuje zajistit ani nejzákladnější lidské potřeby.