Epoch Times http://www2.epochtimes.cz/Table/USA/ Sun, 25 Aug 2019 01:06:12 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Facebook dostal pokutu 5 miliard. Musí zřídit výbor na ochranu soukromí http://www2.epochtimes.cz/2019072724877/USA-5-ti-miliardova-pokuta-pro-Facebook-a-povinnost-zridit-vybor-pro-ochranu-soukromi.html http://www2.epochtimes.cz/2019072724877/USA-5-ti-miliardova-pokuta-pro-Facebook-a-povinnost-zridit-vybor-pro-ochranu-soukromi.html 24. července 2019 oznámil americký Federální obchodní výbor (FTC) uvalení pětimiliardové pokuty pro Facebook.

„Mastná“ pokuta přichází poté, co se loni (kromě jiného) objevila obvinění vůči internetovému gigantu ze sdílení informací o svých uživatelích s třetími stranami – vývojáři aplikací.

Sociální síť společnosti má na 2,4 miliardy uživatelů, což s sebou nese informační exkluzivitu. Díky tomu vydělává Facebook miliardy dolarů. Ona pokuta se vztahuje na několik případů úniku soukromých dat uživatelů, ke kterým došlo v posledních letech.

„Dnes je pro ochranu spotřebitelů v Americe dobrý den,“ řekla komisařka Christine Wilsonová během oznámení. „Toto opatření poskytne okamžitou ochranu pro uživatele Facebooku a pětimiliardová pokuta bude odstrašující pro porušování soukromí a datové bezpečnosti v budoucnu.“

Předseda FTC Joe Simons vysvětlil, jak vývojáři třetích stran získávali informace o uživatelích Facebooku. Data o uživatelích byla sdílena s vývojáři, když si přátelé uživatelů nainstalovali aplikaci třetích stran.

Facebook údajně o této manipulaci s informacemi věděl, a nic s tím neudělal. Pro mnohé uživatele bylo dokonce ve výchozích nastaveních automatické rozpoznávání tváře.

Nezávislý výbor pro soukromí


„Byť je dnešní pětimiliardová pokuta tou nejvyšší v historii, je to jen jedna část opatření,“ řekl Simons.

Kromě pokuty nařídil FTC Facebooku i zřízení „nezávislého výboru pro soukromí“, který bude skrze nezávislé šetření posuzovat programy na ochranu soukromí sociální sítě.

Členové výboru na ochranu soukromí budou jmenováni nominačním výborem a budou moci být odvoláni jen velkou většinou představenstva Facebooku.

Kdysi měl Facebook motto: „Rychle dopředu a odstraňujte překážky.“ To dle Wilsonové pomůže nový výbor změnit.

„A z tohoto důvodu bylo jasné, že jsme chtěli postavit ‚retardéry‘, které šéfa Marka Zuckerberga a Facebook zpomalí ve smyslu ochrany soukromí uživatelů,“ dodala.

Facebook se k obviněním FTC nepřiznal.


Překlad a redakční úprava článku NTD News: J. S.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Miguel Moreno) USA Sat, 27 Jul 2019 13:11:10 +0000
Trump se setkal s lidmi, kteří přežili náboženské represe http://www2.epochtimes.cz/2019072724876/Trump-se-setkal-s-lidmi-kteri-prezili-nabozenske-represe.html http://www2.epochtimes.cz/2019072724876/Trump-se-setkal-s-lidmi-kteri-prezili-nabozenske-represe.html WASHINGTON – Prezident Donald Trump se 17. července v Bílém domě setkal s lidmi, kteří přežili náboženské represe v různých zemích světa. Mezi vyznáními byla také duchovní disciplína Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung), které se věnuje paní Jü-chua Čangová.

Bílý dům uvedl, že jedním z hlavních důvodů, proč se Donald Trump setkal s oběťmi represí ze 17 zemí, včetně Číny, Severní Koreje, Íránu, Pákistánu a Barmy, je potvrdit závazek současné administrativy o zachování a potvrzení náboženské svobody a vyznání.

EpochTimes 9A6A6908-600x400
Jü-chua Čang, praktikující Falun Gongu, hovoří během konference Advance Religious Freedom. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Účast paní Čangové na tomto setkání představuje vůbec první případ, kdy se praktikující Falun Gongu setkal s nejvyšším úředníkem jakékoliv země.

Než v roce 2015 unikla do Spojených států, byla Jü-chua Čangová (59 let) po dobu sedmi a půl let v Číně opakovaně vězněna a mučena. To vše proto, že se odmítala vzdát své víry.

Falun Gong, který Čangová praktikuje, je tradiční čínská meditační praxe, která v zemi svého původu čelí mnohaletým represím. Komunistická strana Číny její příznivce pronásleduje již 20 let.

Informační centrum Falun Dafa, které monitoruje průběh represí, uvádí, že v každý okamžik jsou ve věznicích, pracovních táborech a střediscích pro vymývání mozků drženy stovky tisíc příznivců této disciplíny. Mnozí z nich byli podle informačního centra mučeni v rámci takzvané „převýchovy“ ve snaze donutit je, aby se vzdali své víry.

Když dostala možnost promluvit v oválné kanceláři prezidenta Trumpa, paní Čangová uvedla, že její manžel je v současnosti stále držen ve věznici Su-čou v provincii Ťiang-su.

Uvedla také, že se obává, aby její manžel nebyl zavražděn kvůli obchodu s lidskými orgány.[1] „Nucené odebírání orgánů stále přetrvává, takže bychom měli jednat. Jen slova nestačí,“ míní znepokojená paní Čangová.

Dále prezidentovi popsala případ dalšího následovníka Falun Gongu, jenž zemřel den po propuštění z vězení. „Než zemřel, zvracel velké množství krve,“ popisuje tragický případ paní Čangová, která sama strávila ve vězeňském systému více než sedm let.

„Každý z vás pro svou víru vytrpěl mnoho,“ řekl Donald Trump během setkání. „Nyní jsme svědky důležitosti prosazování náboženské svobody po celém světě,“ dodal Trump a ujistil účastníky setkání, že USA bude nadále usilovat o ochranu náboženské svobody.

Setkání a následná konference Advance Religious Freedom proběhly pod záštitou ministerstva zahraničí USA. Třídenní konference je pořadateli hodnocena jako dosud největší politická akce na podporu náboženské svobody na světě.

{youtube}gDRWo00F66k{/youtube}

Velvyslanec USA pro mezinárodní náboženskou svobodu Sam Brownback se na akci vyslovil, že administrativa na konferenci oznámí „dodatečná opatření“ týkající se úsilí o náboženskou svobodu, která budou projednána v projevech ministra zahraničí Mikea Pompea a viceprezidenta Mikea Pence.

Hledání spravedlnosti


Paní Čangová v Číně pracovala jako profesorka na Nanjing Normal University. V projevu na konferenci uvedla, že v průběhu věznění v Číně byla podrobena brutálnímu mučení, které zahrnovalo elektrické šoky, upírání spánku, nucené vpichování injekcí s neznámými drogami či několikahodinový běh pod žhnoucím sluncem.

falun gong
Dr. Jü-chua Čang hovořící u příležitosti 19. výročí začátku pronásledování Falun Gongu. (Mark Zou / The Epoch Times)

Její manžel je v současnosti zadržován v rámci tříletého trestu odnětí svobody za to, že zaslal dopis vysoce postaveným představitelům čínského režimu, ve kterém je vyzval, aby pronásledování ukončili. Paní Čangová o svém muži od roku 2017 nemá žádné zprávy.

„Ve dne v noci se o svého manžela bojím,“ řekla. „Mohl být umučen nebo zabit pro své orgány stejně jako tisíce dalších.“

Její obavy se zakládají na obviněních čínského režimu zahrnujících důkazy z různých zdrojů [1], které potvrzují, že čínský režim zabíjí a využívá uvězněné následovníky Falun Gongu, jako nedobrovolné dárce orgánů ke komerčním transplantacím.

Tato tvrzení byla kanadskými právníky a obhájci v oblasti lidských práv potvrzena ve zprávě vydané v roce 2006. Po ní následovaly další zprávy, které podrobněji odhalují činnost a rozsah zneužívání vězňů svědomí k transplantacím. [1]

V rámci vyšetřování byl v roce 2018 ustaven mezinárodní lidový tribunál, který jednoročním usilovném vyšetřování 17. června 2019 vynesl konečný rozsudek. Potvrdil, že nucený odběr orgánů vězňům svědomí v Číně probíhá řadu let ve významném měřítku a s vědomím tamního režimu. V konečném rozsudku tribunál uvádí, že praktikující Falun Gongu byli pravděpodobně hlavním zdrojem těchto orgánů.

Paní Čangová, která od svého příchodu do Spojených států neúnavně bojovala za propuštění svého manžela, nyní vyzvala vládu USA, aby uvalila podle zákona Global Magnitsky Act sankce na čínské úředníky, o nichž je známo, že se na pronásledování Falun Gongu podíleli nebo se dosud podílejí.

Podle jejich zkušeností byla řada těchto úředníků dokonce za své úsilí v Číně odměněna a povýšena.

„Doufám, že vláda USA, mezinárodní média a skupiny pro lidská práva pomohou osvobodit mého manžela a stovky tisíc dalších nevinných, uvězněných praktikujících Falun Gongu,“ dodala Čangová.


Přeložil: Petr Matějček

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Zdroj: https://www.theepochtimes.com/trump-meets-with-falun-gong-practitioner-other-survivors-of-religious-persecution_3006607.html


POZNÁMKY: [1]


Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line ]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Cathy He) USA Sat, 27 Jul 2019 13:01:53 +0000
Trump: Ocasio-Cortezová a ty tři další jsou noční můrou Ameriky! http://www2.epochtimes.cz/2019072424873/Trump-Ocasio-Cortezova-a-ty-3-dalsi-jsou-nocni-murou-Ameriky.html http://www2.epochtimes.cz/2019072424873/Trump-Ocasio-Cortezova-a-ty-3-dalsi-jsou-nocni-murou-Ameriky.html

Americký prezident Donald Trump pokračuje v ostré kritice čtyř progresivních kongresmanek z řad demokratů, se kterými vede veřejný spor. Alexandrii Ocasio-Cortezovou (AOC) a její tzv. „četu“ (angl. squad) označil za „noční můru Ameriky“.


„V roce 2016 jsem v Minnesotě téměř zvítězil. Protože Amerika nesnáší antisemitskou poslankyni Omarovou a protože Minessota zažívá letos ekonomicky vůbec nejúspěšnější rok, v tomto státě vyhraju volby 2020. Omarová říká: ,Budeme noční můrou pro prezidenta.‘ Ne, AOC a ty 3 další jsou noční můrou Ameriky,“ napsal Trump v úterý na svém Twitteru.

Jeho komentář přichází po vzájemném vyhroceném sporu se čtyřmi ultralevicovými poslankyněmi Demokratické strany – A. Ocasio-Cortezovou, Ilhan Omarovou, Rashidou Tlaibovou a Ayannou Pressleyovou. Jejich ostrá výměna vzkazů se táhne už od minulého týdne.
octavio cortez
Kongresmanky Alexandria Ocasio-Cortezová, Ilhan Omarová, Ayanna Pressleyová a Rashida Tlaibová mluví na tiskové konferenci v U.S. Capitol, 15. července 2019. (Holly Kellum/NTD) 

Vývoj sporů


Trump kritizuje Ocasio-Cortezovou už delší dobu, především za její prosazování sociálního a environmentálního programu, které by zatížily státní rozpočet o biliony dolarů a zvýšily byrokracii. A v neposlední řadě si Ocasio-Cortezová vysloužila (nejen) prezidentovu kritiku za nedávný komentář, v němž přirovnala zadržovací zařízení pro imigranty na hranici s Mexikem ke koncentračním táborům.

S Ilhan Omarovou je Trump v křížku kromě prosazování socialistických programů také za její antisemitský výrok vůči židům, kritiku Ameriky ve vztahu k Venezuele a velmi zlehčující výrok ohledně útoku 11. září na americká Dvojčata. Americký prezident také tvrdí, že Omarová podporuje Al-Kájdu.

… od minulého týdne


V sérii poznámek na Twitteru od minulého týdne obvinil Trump čtyři zmiňované nové kongresmanky z antisemitismu a antiamerikanismu. Vyzval „progresivní demokratky“ k tomu, aby „se vrátily zpět“ do svých zemí a pomohly stabilizovat „totálně zničená a zločinem zamořená místa“, než se vrátí zpět do USA, aby „nám ukázaly, jak se to dělá“. Kromě Omarové se další tři levicové poslankyně narodily ve Spojených státech.

Americký prezident si na Summitu USA’s Teen Student Action 23. července „vzal na mušku“ chování Tlaibové – na veřejnosti se totiž objevilo video, ve kterém Tlaibová vykřikuje na Trumpa při jeho prezidentské kampani 2016.

„Díval jsem se dnes ráno na video Tlaibové z Michiganu,“ napsal Trump. „Určitě nezastupuje hodnoty lidí z Michiganu, ale viděl jsem ji dnes ráno, že je zlomyslná, chová se jako šílený blázen… Na jednom z našich mítinků řvala jako úplný blázen,“ dodal.

Vyvolané reakce


Mnozí oponenti Trumpa za jeho komentáře odsoudili s tím, že prezident je rasista.

Rich Valdes, pomocný producent rádiové Show Marka Levina a potenciální kandidát republikánů proti Ocasio-Cortezové, řekl, že podle něj demokraté a progresivisté používají výraz rasista, aby jím podpořili své politické narativy.
Rich-Valdes-2-600x338
Rich Valdes v interview pro NTD News, 17. červen 2019. (Shenghua Sung / NTD News)  

I když Valdes uznává, že výběr slov prezidenta nebyl nejlepší, podporuje Trumpa v tom, že poukázal na antisemitismus a protiamerickou rétoriku progresivních kongresmanek.

„Myslím, že i když milovat naši zemi není požadavkem, sloužit v Kongresu a ve veřejných úřadech je akt patriotismu,“ řekl Valdes v rozhovoru a dodal: „A tím, co jsem řekl, myslím, že být patriotem vede k lásce k zemi a zaručuje věrnost vaší zemi.“


Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Janita Kan, Juraj Skovajsa) USA Wed, 24 Jul 2019 18:12:27 +0000
Na křesťanské škole v Kalifornii nepovolují studentům sexuální vztahy, škole kvůli tomu hrozí uzavření http://www2.epochtimes.cz/2019070324842/V-Kalifornii-nepovoluji-sexualni-vztahy-studentum-na-krestanske-skole-hrozi-jeji-uzavreni.html http://www2.epochtimes.cz/2019070324842/V-Kalifornii-nepovoluji-sexualni-vztahy-studentum-na-krestanske-skole-hrozi-jeji-uzavreni.html Americké soukromé křesťanské škole hrozí zákaz činnosti. Stát Kalifornie na ni podal žalobu – podle obránců školy jde o ideologicky motivovanou žalobu.

Křesťanská Akademie v River View (RVCA) je soukromou internátní školou pro problémovou mládež, která funguje v kalifornském městě Shasta County od roku 1993.

RVCA letos zažívá krušné chvíle. Počátkem roku do ní vyslali státní úředníci 16 policistů, 2 psovody a 17 sociálních pracovníků. Personál školy měl údajně skladovat zbraně a drogy. Ve škole ale nic nenašli.

„Státní úřad sociálních služeb vycházel z 10 let starého článku v bulvárním levicovém plátku, který obviňoval školu z šokujících věcí, což jednoduše nebyla pravda,“ řekl pro The Epoch Times Brad Dacus, zakladatel Pacific Justice Institute, obhájce zastupující RVCA.

Polemika kolem RVCA odstartovala minulý rok poté, co Buzzfeed News publikovaly článek rozebírající obvinění, které proti škole podali bývalí studenti a personál.

Ústředním bodem článku bylo, že škola potrestala studenty za to, když o sobě prohlásili, že jsou gayové nebo bisexuálové. Údajně měl také personál školy „zakazovat studentům komunikaci s rodiči, nedovolovat jim braní antidepresiv, zakazovat dívkám mluvit několik dní či týdnů,“ atd.

Škola obvinění odmítla s dodatkem, že jsou „hanebná“. V souvislosti se zacházením s homosexuálními studenty RVCA prohlásila, že obvykle nepřijímá mládež, která takovouto orientaci přizná, ale zároveň ani netrestá studenty, kteří se k homosexuální orientaci přiznávají.

Na webových stránkách školy se píše: „RVCA neprovádí konverzní terapie. Ve skutečnosti neposkytujeme žádný druh terapie. A ani netrestáme kvůli sexuální preferenci.“

Škola také tvrdí, že aby se studenti soustředili na studium, nepovoluje jim žádné sexuální vztahy, ať už se stejným nebo opačným pohlavím.

Po lednové „šťáře“ začal stát Kalifornie RVCA pokutovat za to, že je provozovaná coby nelicencované zařízení pro komunitní péči.

Nicméně, RVCA byla vždy provozovaná jako soukromá škola, a ne jako zařízení pro komunitní péči. Státní žalobci ale škole přisuzují status zařízení pro komunitní péči.

Tento status škola ale odmítá, protože by musela následovat požadavky dané zákonem pro zařízení pro komunitní péči, což by pro ni znamenalo vzdání se náboženské víry. Na tomto základě podal úřad státního žalobce žalobu na RVCA s cílem uzavřít školu.

„Tento požadavek prakticky vykuchává vlastnost školy být křesťanskou internátní školou, protože ji nutí být v souladu se státním regulačním nařízením, které umožňuje studentům zapojovat se do sexuálních vztahů s jakýmkoliv pohlavím bez toho, aby do toho škola zasahovala,“ řekl Dacus. „Také by to umožnilo studentům věnovat se jakémukoliv duchovnímu bádání bez ohledu na to, že toto je křesťanská internátní škola a rodiče sem poslali své děti z určitého důvodu.“

Dacus věří, že stát se na RVCA zaměřuje z ideologických důvodů.

„Jde o jasnou motivaci úřadu pro sociální služby zavřít tuto školu, protože neuznávají biblický křesťanský pohled na svět, kterému se tady děti učí; je to evidentní a jednoduché,“ říká Dacus. „Ve své snaze zavřít každou křesťanskou internátní školu v Kalifornii jsou bezohlední. Už jich zbývá jen několik.“

„My [v Pacific Justice Institute] věříme, že škola má právo na to být legální křesťanskou školou a takto i fungovat. A stejně tak věříme, že rodiče mají právo posledního slova ve výchově či vzdělávání svých dětí,“ dodal Dacus.

Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Jehman Clifford) USA Wed, 03 Jul 2019 07:28:51 +0000
Trump: Obama o sledování věděl, Clintonová ‘by měla jít do vězení’ http://www2.epochtimes.cz/2019061824821/Trump-Obama-o-sledovani-vedel-Clintonova-by-mela-jit-do-vezeni.html http://www2.epochtimes.cz/2019061824821/Trump-Obama-o-sledovani-vedel-Clintonova-by-mela-jit-do-vezeni.html

V nedělním rozhovoru pro ABC News vznesl americký prezident Donald Trump kritiku na bývalého prezidenta Obamu a bývalou ministryni zahraničí Clintonovou. 


Trump řekl, že věří, že Obama věděl o špionážní operaci zaměřené na jeho předvolební kampaň v roce 2016.

Na otázku ABC News, zda si myslí, že Obama zosnoval sledovací operaci, odpověděl Trump, že „určitě o tom musel vědět.“

„To se ale dozvíte. Nebudu k tomu zatím dělat závěry. Ale řekl bych, že prezident Obama o tom musel vědět,“ dodal současný americký prezident.

Textové zprávy posílané mezi vrcholnými představiteli FBI, Peterem Strzokem a Lisou Pageovou ukazují, že Bílému domu pravidelně poskytovali informace. Tito dva udržovali v roce 2016 mimomanželský vztah, a zatím co hráli klíčovou roli ve vyšetřování obou prezidentských kandidátů, vyjadřovali podporu vůči Clintonové, a naopak nenávist vůči Trumpovi.

„... když se podíváte na Strzoka a Pageovou, mluví o pojistce, v případě že by prohrála,“ reagoval v rozhovoru Trump.

15. srpna 2016 píše Strzok v textové zprávě Pageové: „Chci věřit tvým slovům v [McCabeově] kanceláři – že není možné, aby byl zvolený – ale obávám se, že nemůžeme riskovat. Je to jako pojistná smlouva v případě nepravděpodobné události, když někdo zemře před čtyřicítkou.“

Strzok a Pageová se následně i krátce podíleli na vyšetřování speciálního vyšetřovatele R. Muellera v případě vměšování se Ruska do prezidentských voleb 2016. Letos koncem května bylo toto vyšetřování uzavřeno. Nenašel se žádný důkaz o komplotu Trumpa s Ruskem.

Ve zmíněném rozhovoru se moderátor ptal i na nechvalně známou schůzku v Trump Tower, kde se prezidentův syn setkal s ruským právníkem, který mu údajně nabízel informace proti Clintonové.

„Ta schůzka byla velké nic,“ řekl Donald Trump. „Slyšel jsem o mém synovi, který je skvělý mladý člověk, že by měl jít do vězení za to, že někdo řekl na schůzce, že má informace na Hillary Clintonovou. Ona je tou, která by měl jít do vězení“

„Smazala 33 tisíc emailů … zaslaných Kongresem Spojených států. Předvolali Hillary Clintonovou kvůli těm 33 tisícům e-mailů. Hned jak jí bylo předvolání doručeno, smazala je. Tomu se říká maření. A na jejího právníka by se měli také podívat – musí mít nejlepšího právníka na zemi, protože ho údajně také zatáhla do mazání e-mailů – a nejen že je smazali, ale smazali je nenávratně,“ dodal Trump.

V roce 2015 a 2016 FBI vyšetřovala Clintonovou za neautorizované používání soukromého serveru pro vládní pracovní záležitosti. Ministerstvo spravedlnosti tehdy nedovolilo úřadu, aby ji obvinil z hrubé nedbalosti. Vyšetřování bylo plné nesrovnalostí včetně zjevného ignorování hlavního vodítka úředníky FBI.

Trump v rozhovoru zmínil, že Clintonová je momentálně zřejmě vyšetřovaná: „Domnívám se, že se to právě vyšetřuje.“

Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související:

Australský diplomat, který stál u zrodu kampaně proti Trumpovi, měl vazby na Čínu a Clintonovu nadaci

Komentář: Jak Obamovi úředníci špehovali Donalda Trumpa


]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Ivan Pentchoukov) USA Tue, 18 Jun 2019 17:17:26 +0000
USA zahajují výcvik pilotů k boji proti čínským stíhačkám J-20 http://www2.epochtimes.cz/2019061024809/USA-zahajuji-vycvik-pilotu-k-boji-proti-cinskym-stihackam-J-20.html http://www2.epochtimes.cz/2019061024809/USA-zahajuji-vycvik-pilotu-k-boji-proti-cinskym-stihackam-J-20.html Dle zpráv čínských médií by měly do konce tohoto roku čínské letecké síly disponovat 60 stíhačkami J-20 – nejmodernějšími stroji páté generace.

Bitevní letouny páté generace momentálně vyrábí pouze Čína a USA. Rusko je zatím se svým strojem páté generace, Su-57, pouze v „prototypové fázi“.

V reakci na nedávné zprávy Pentagonu o čínských geopolitických ambicích a potenciálních hrozbách, včetně indopacifického regionu, americké letectví zvyšuje své úsilí v přípravách na potenciální konflikt s Čínou.

V neděli 9. května Spojené státy americké oznámily, že jejich letecké síly přesouvají 11 bitevních letounů F-35A na leteckou základnu Nellis v Nevadě, kde po více než 4 letech obnoví činnost 65. letky (65th Aggressor Squadron).

Nový program v Nellis bude mít za úkol cvičit americké piloty v boji proti čínským J-20 a případně i v budoucnu proti ruským Su-57.

Pacifický region


Čína v posledních letech v pacifickém regionu stupňuje svou výhružnou rétoriku o použití síly a vznáší teritoriální nároky, především vůči Tchaj-wanu.

Ministr tchajwanské národní obrany 6. června potvrdil zahájení procesu nákupu amerických raket a tanků v hodnotě více než 2 miliard dolarů.

Pozadu nezůstává ani Japonsko. Dle serveru Nikkei Japonské obrané síly schválily objednávku třiačtyřiceti amerických stíhaček F-35B. Japonsko tak bude mezi spojenci USA disponovat největší letkou F-35-ek. Pro tyto bitevníky upravuje i své dvě největší válečné lodě Kaga a Izumo.

Země vycházejícího slunce zároveň kupuje dalších 63 amerických stíhaček jiných typů.

Čínské J-20

Byť jsou informace kolem J-20 považovány za státní tajemství, čínská vláda již nějaké informace médiím poskytla.

Čínský portál Sina Military 3. června informoval, že první J-20 byly dodané v roce 2016 a koncem loňského roku měla čínská armáda ve své výzbroji 28 kusů těchto stíhaček. Do konce roku 2019 by jich měla mít 60 a před rokem 2021 by jich údajně měla mít přes sto.

O několik dní dříve stejný portál také informoval, že byť výrobce (státní firma) Chengdu Aircraft Industry Group má kapacitu pro 100 kusů strojů ročně, čínská armáda zatím tolik neobjednává ze dvou důvodů: technologie není ve finální fázi a cena letounů je vysoká.

Největším otazníkem má být motor stíhačky. Ten momentálně dodává Rusko (Saturn AL-31F) a také se používá čínský motor WS-10C (motor pro stíhačky 4. generace). Číňané by dle svého vojenského experta Yin Zhuo-a eventuálně používali nový motor WS-15, o jehož vývoji zatím nejsou k dispozici žádné informace.


Překlad původního článku newyorské pobočky The Epoch Times: J. S.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (NICOLE HAO) USA Mon, 10 Jun 2019 19:36:29 +0000
USA mohou zakázat vstup do země Číňanům zodpovědným za pronásledování Falun Gongu http://www2.epochtimes.cz/2019060624804/USA-mohou-zakazat-vstup-do-zeme-Cinanum-zodpovednym-za-pronasledovani-Falun-Gongu.html http://www2.epochtimes.cz/2019060624804/USA-mohou-zakazat-vstup-do-zeme-Cinanum-zodpovednym-za-pronasledovani-Falun-Gongu.html Americké ministerstvo zahraničních věcí (MZ) plánuje zintenzivnit imigrační kontroly vůči porušovatelům lidských práv. Tento krok by mohl vést k zákazu vstupu čínských úředníků zodpovědných za pronásledování příznivců praxe Falun Gong[1] na půdu USA.

Tuto informaci přinesl 31. května server Minghui.org, který dlouhodobě monitoruje pronásledování Falun Gongu v Číně. Dle jejich zprávy můžou USA čínským úředníkům zamítnout imigrační nebo neimigrační (turistická nebo obchodní) víza a těm, kteří již víza mají, mohou upřít vstup do země.

Americký imigrační zákon (INA) říká, že jakémukoliv vládnímu zahraničnímu úředníkovi, který je zodpovědný anebo se přímo podílel na závažném porušování náboženských svobod v jakémkoliv čase, není dovoleno vstoupit na půdu USA.

O intenzivnějších kontrolách řekl několika náboženským skupinám úředník amerického Ministerstva zahraničí, informovalo Minghui. Úředník také sdělil zástupcům Asociace Falun Dafa v USA, že mohou vypracovat seznam čínských úředníků zapojených do pronásledování. Ministerstvo poté podrobí dotyčné osoby přezkumu, zda jsou obvinění pravdivá.

Falun Gong (Fa-lun Kung), známý i jako Falun Dafa, je tradiční metoda sebezušlechťování, která zahrnuje pět meditačních cvičení a nauky o zušlechťování charakteru dle zásad pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Veřejně se začal vyučovat v Číně v roce 1992, kde během několika let nabyl masové popularity a zároveň se rozšířil do dalších 80 zemí světa.

Dle vládních průzkumů se v roce 1999 věnovalo Falun Gongu na 70 milionů lidí; a praktikující metody v té době odhadovali počet příznivců dokonce na 100 milionů.

Popularita Falun Gongu znervózňovala některé členy komunistické strany, kteří v ní spatřovali nebezpečí absolutní moci. Tehdejší vůdce Komunistické strany Číny, Jiang Zemin (Ťiang Ce-min), v červenci 1999 spustil celonárodní represe a pronásledování následovníků Falun Gongu, kteří byli masově zatýkáni a posíláni do vězení, pracovních táborů a center na vymývání mozků, kde byli (resp. dodnes jsou) často podrobováni mučení, jehož cílem je donutit je, aby se vzdali své víry.

Prezident Washingtonské asociace Falun Dafa, Lai Shantao, potvrdil The Epoch Times, že začátkem roku se zástupci asociace setkali s úředníkem Ministerstva zahraničí, který jim sdělil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvýší intenzitu prosazovaní těchto (imigračních) zákonů.

„Toto ukazuje, že v souvislosti s obavami nad pronásledováním věřících vstupují USA do nové fáze, a obzvláště ve vztahu k Číně – největšího porušovatele náboženských svobod na světě,“ řekl Lai a dodal, že jde zároveň o varování pro čínské úředníky, kteří by chtěli navštívit USA nebo do nich uprchnout.

Mluvčí Ministerstva zahraničí na dotaz The Epoch Times ohledně konkrétních opatření neodpověděla, ale sdělila, že „USA hledají cesty vedoucí k tomu, aby osoby, které porušují lidská práva, neměly ve Spojených státech bezpečný přístav“. Zmínila také, že k tomu mají americké úřady hned několik nástrojů.

Za ukončení pronásledování Falun Gongu se zasazují i jiné vlády. Např. v roce 2017 zamítl Tchaj-wan vstup na svou půdu několika čínským úředníkům, kteří se na perzekuci duchovní praxe podíleli. Zákaz vstupu na Tchaj-wan mají i všichni čínští úředníci s vazbami na takzvaný úřad 6-10, který byl vytvořen za účelem likvidace hnutí Falun Gong v Číně.

Čínský režim vede proti vírám válku


Gary Bauer, komisař výboru USA pro Mezinárodní náboženské svobody, řekl 31. května pro The Epoch Times, že tyto kroky americké administrativy vítá.

Zpráva, kterou jeho výbor vydal v dubnu 2019, informuje o stupňujícím se pronásledování, které čínský režim v minulém roce vůči věřícím podnikal, včetně lidí praktikující Falun Gong, Ujgurům, křesťanům a tibetským buddhistům.

8. března pronesl v Hongkongu proslov Sam Brownback, americký ambasador pro mezinárodní náboženské svobody, ve kterém vyzýval Čínu k ukončení perzekuce věřících.

„Čínská vláda proti věřícím válčí. Je to válka, kterou nemůže vyhrát,“ dodal Brownback.

[1] Falun Gon je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující pět meditativních cvičení a nauky o rozvoji charakteru obsahující prvky buddhismu a taoismu.



Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Článek byl upraven 8. 6. 2019

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Cathy He a Janita Kan) USA Thu, 06 Jun 2019 13:42:09 +0000
Trump: Na americko-mexické hranici „dojde k dramatickým změnám“ http://www2.epochtimes.cz/2019053124795/Trump-Na-americko-mexicke-hranici-dojde-k-dramatickym-zmenam.html http://www2.epochtimes.cz/2019053124795/Trump-Na-americko-mexicke-hranici-dojde-k-dramatickym-zmenam.html

Americký prezident Donald Trump řekl, že jeho administrativa přijme v souvislosti se situací na americko-mexické hranici významný krok. 


„Na hranici dojde k dramatické změně,“ řekl Trump novinářům ve Washingtonu 30. května předtím, než nastoupil do prezidentského vrtulníku Marine One. „Řekl bych, že učiním své doposud nejdůležitější prohlášení,“ dodal.

„Nezavírám hranice, udělám něco jiného,“ řekl Trump a k připravovanému prohlášení dodal, že „bude mít co do činění s lidmi, kteří překračují hranice nelegálně“.

Dle svých slov byl prezident donucen přijmout určité kroky, protože demokraté jeho administrativě „se zákonem nepomůžou“ a „nic nepodniknou“.

„Chtějí mít otevřené hranice,“ dodal Trump s tím, že přes tyto hranice se do USA valí kriminalita, drogy a kupčení s lidmi.

Nakonec ve čtvrtek večer americký prezident oznámil, zavedení cel vůči Mexiku.

„10. června uvalí USA 5% clo na veškeré mexické zboží. Potrvá to do té doby, než do naší země přestanou proudit nelegální migranti,“ napsal Trump na svůj Twitter.

Také dodal, že dokud se problém nevyřeší, cla budou postupně navyšovat.


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské pobočky The Epoch Times: J. S.


Čtěte také:

Převaděči nelegálních migrantů směřujících do USA zneužívají unesené děti

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Zachary Stieber) USA Fri, 31 May 2019 09:18:21 +0000
Australský diplomat, který stál u zrodu kampaně proti Trumpovi, měl vazby na Čínu a Clintonovu nadaci http://www2.epochtimes.cz/2019051724776/Australsky-diplomat-ktery-stal-u-zrodu-kampane-proti-Donaldu-Trumpovi-v-roce-2016-mel-vazby-na-Cinu-a-Clintonovu-nadaci-vyplyva-ze-setreni.html http://www2.epochtimes.cz/2019051724776/Australsky-diplomat-ktery-stal-u-zrodu-kampane-proti-Donaldu-Trumpovi-v-roce-2016-mel-vazby-na-Cinu-a-Clintonovu-nadaci-vyplyva-ze-setreni.html Bývalý australský ambasador Alexander Downer se dostal do pozornosti médií v souvislosti s prezidentskými volbami v USA. V roce 2016 poskytl FBI informace o tom, co údajně slyšel v londýnské hospodě od dobrovolníka prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Jeho tvrzení se stalo jedním z klíčových faktorů, které spustilo vyšetřování v aféře později nazvané Spygate – tedy zneužití moci Obamovy administrativy proti novému kandidátovi na prezidenta – Donaldu Trumpovi.

Méně známé jsou ale Downerovy vazby na čínské zpravodajské služby a Clintonovu nadaci.

Čínský výrobce smartphonů, společnost Huawei, jmenovala Downera do svého představenstva již v roce 2011. Downer firmu dlouhodobě obhajoval, navzdory opakovaným varováním amerických zpravodajů poukazujících na to, že Huawei je ve skutečnosti nástrojem čínských výzvědných služeb.

Obavy z účasti společnosti Huawei na špionáži na území Spojených států pravděpodobně tento týden vyvrcholí podpisem výkonného nařízení amerického prezidenta, kterým zakáže americkým firmám používat telekomunikačních zařízení vyráběných společností Huawei.

Jedná se o reakci na varování šesti šéfů amerických tajných služeb, předložených na slyšení Zpravodajského výboru Senátu v roce 2018. Závažná upozornění na rizika systémů a zařízení Huawei (a také ZTE) přinesla zpráva Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů již v roce 2012. Tato zpráva mimo jiného zmiňuje i neochotu reprezentantů společnosti Huawei spolupracovat s výborem a jeho vyšetřováním.

Podobná varování vydal také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci 2018, kdy označil produkty společnosti Huawei a ZTE za „bezpečnostní hrozbu“.

Navzdory varováním pokračoval Downer v prosazování společnosti Huawei v Austrálii v době, kdy se australská vláda zabývala možným nákupem čínských zařízení. List The Australian napsal, že Downer „se jeví jako plný nadšení pro obranu Huawei“. Jeho postoj je patrný i z výroků citovaných v IT News (duben 2012) a zprávách ABC (březen 2012), ve kterých obhajoval čínskou společnost a zpochybňoval zprávy o špionáži jako „protičínskou paranoiu“.

Z představenstva Huawei odešel Downer až v roce 2014, což potvrdil mluvčí washingtonské pobočky společnosti.

Ale vraťme se nyní zpět ke zmiňované účasti Downera na negativní kampani během prezidentské kandidatury Donalda Trumpa.

Setkání s Papadopoulosem


V roce 2014 se stal Downer australským ambasadorem ve Velké Británii (poté, co opustil společnost Huawei). V roce 2016, stále ve funkci, se údajně setkal s Georgem Papadopoulosem, poradcem v prezidentské kampani Donalda Trumpa, který mu údajně řekl, že Rusové mají kompromitující informace na Trumpovu oponentku Hillary Clintonovou.

Downer tuto informaci sdělil FBI, což spustilo dva roky dlouhé vyšetřování speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera. Nicméně, vyšetřování ani po dvou letech neprokázalo, že by v souvislosti s prezidentskými volbami v USA v roce 2016 nějaký Američan tajně spolupracoval s Ruskem.

Navíc sám Papadopoulos odmítl Downerův výklad jejich konverzace a tvrdil, že Australan pomáhal složkám americké vlády ve vytvoření falešného obvinění proti Donaldu Trumpovi.

Toto nařčení Downer odmítl, tvrdíc, že byl příliš vysoce postaveným diplomatem na to, aby se zapojil do takových aktivit.

Newyorská pobočka deníku The Epoch Time zjistila, že kromě toho, že Downer působil v Londýně jako australský ambasador, měl ve stejné době vazby i na britskou soukromou špionážní firmu Hakluyt & Co. Působil přímo v jejím představenstvu v letech 2008–2014.

Downer také určitým způsobem spolupracoval s Clintonovou nadací (viz. protikandidátka v prezidentských volbách v USA v roce 2016 Hillary Clintonová). V roce 2006, coby australský ministr zahraničních věcí, pomohl pro Clintonovu nadaci získat grant ve výši 25 milionů dolarů pro jejich AIDS/HIV sekci.


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.


Čtěte také:

ČR: Huawei hrozí úřadu pro kybernetickou bezpečnost soudem. Svoji práci děláme dobře, říká ředitel NÚKIB

Mezinárodní konference o bezpečnosti sítí 5G v Praze přinesla sérii doporučení. Účastnilo se jí 150 zástupců z 32 zemí světa

Reportáž z debaty o kybernetické bezpečnosti – zkušenosti Tchaj-wanu a České republiky


]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Mark Tapscott) USA Fri, 17 May 2019 08:10:21 +0000
FBI bojuje proti teroristickým výcvikovým táborům v USA http://www2.epochtimes.cz/2019051424773/Boj-FBI-proti-teroristickym-vycvikovym-taborum-v-USA.html http://www2.epochtimes.cz/2019051424773/Boj-FBI-proti-teroristickym-vycvikovym-taborum-v-USA.html Vyšetřovatelé z FBI našli v Alabamě výcvikový tábor, za kterým stojí několik podezřelých amerických teroristů.

Deník The Daily Caller spojuje „domácí džihádistický výcvikový tábor“ se skupinou vedenou 40-tiletým imámem Sirajem Wahhajem, který čelí federálním žalobám z nedovoleného ozbrojování a terorismu.]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Tom Ozimek) USA Tue, 14 May 2019 13:01:55 +0000