Mezinárodní konference o bezpečnosti sítí 5G v Praze přinesla sérii doporučení. Účastnilo se jí 150 zástupců z 32 zemí světa. (mzv.cz)
Mezinárodní konference o bezpečnosti sítí 5G v Praze přinesla sérii doporučení. Účastnilo se jí 150 zástupců z 32 zemí světa. (mzv.cz)
PRAHA – dvoudenní konference v Černínském paláci se od 2. do 3. května 2019 účastnilo více než 150 zástupců z 32 zemí světa. Hlavním tématem bylo zaručení kybernetické bezpečnosti při budování nových digitálních sítí 5G. V závěru konference byla vyhlášena série doporučení pro budování sítí nazvaná „Prague Proposals“.

Předpokládá se, že sítě takzvané „páté generace“ (5G) zasáhnou do odvětví dopravy, zdravotnictví, energetiky, zemědělství a řady dalších. Podle organizátorů konference je jejich budování „otázkou národní bezpečnosti a je nezbytné, aby spojenecké země postupovaly při jejich budování jednotně a s ohledem na bezpečnost všech.“

V průběhu expertní uzavřené části konference se diskutovaly čtyři hlavní oblasti: politika, ekonomika, bezpečnost spojená s odolností a technologie. Každou oblast projednávala zvláštní skupina expertů ze všech zúčastněných zemí. Obsah jejich diskusí a závěrů se promítla do série (obecných) doporučení, která byla zveřejněna v závěru konference.


TIP: Sledujte videozáznam celé konference na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. (Jednací jazyk angličtina)

Konferenci pořádala česká vláda, respektive Ministerstvo zahraničních věcí s podporou premiéra. Konání konference vysoce ocenily například Spojené státy. Bílý dům vydal oficiální poděkování a ocenil výsledky konference.

konference-5g-site-praha-kyberneticka-bezpecnost2
Mezinárodní konference o bezpečnosti sítí 5G v Praze přinesla sérii doporučení. Na fotografii mluví ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček. (mzv.cz)

„Spojené státy podporují výsledné návrhy Prague Proposals týkající se bezpečnosti 5G sítí, které zveřejnil předseda české konference jako soubor doporučení ke zvážení,“ uvádí vyjádření publikované 3. května 2019 na stránkách Bílého domu. „Vláda Spojených států plánuje využít doporučení konference jako průvodce pro zajištění společné prosperity a bezpečnosti.“

Prezident USA Donald Trump a premiér České republiky Andrej Babiš ve svém společném prohlášení z 3. března 2019 vyzdvihli důležitost spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti. Jednání na nejvyšší úrovni se účastnil i český cyber attaché pro oblast USA a Kanadu Daniel Bagge. Informoval o tom Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

„Problematiku sítí 5G zpravidla vnímáme velmi omezeně. Představujeme si rychlejší internet, videa s vyšším rozlišením, a ještě propracovanější komunikaci prostřednictvím sociálních sítí. Nicméně se musíme dívat dále do budoucnosti. Změna bude daleko širší,“ řekl ve své úvodní řeči premiér Andrej Babiš 2. května 2019. „Ochranou sítí páté generace budeme chránit samotnou strukturu naší společnosti.“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček zdůraznil nezbytnost důvěry mezi zeměmi, které budou na přípravě sítí 5. generace spolupracovat a také zodpovědnosti jednotlivých zemí za zaručení bezpečnosti sítí. „Pokud se bavíme o budování sítí 5G, bavíme se o geopolitice. Náš model spolupráce jednotlivých zemí musí stát na absolutní důvěře a spolehlivosti zemí, na nichž budeme technologicky závislí, hraje zcela zásadní roli,“ uvedl ministr Petříček.

Nezbytnost důvěry a zodpovědnosti mezi spojenci zdůraznil i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Václav Borovička. Podle Borovičky je samotné testování různých zařízení technologicky mimořádně složité, a proto se v praxi musíme spoléhat na to, že každá země bezpečnost zajistí. Není prakticky proveditelné, aby například bezpečnost sítí v jiných zemích prověřovaly na dálku expertní týmy z České republiky. Důvěra, ale i zodpovědnost jsou podle Borovičky jedním ze zásadních předpokladů bezpečnosti informační a komunikační infrastruktury v rámci vztahů spojeneckých zemí.

konference-5g-site-praha-kyberneticka-bezpecnost3
Mezinárodní konference o bezpečnosti sítí 5G v Praze přinesla sérii doporučení. Na fotografii je mezinárodní skupina účastníků konference. (mzv.cz)

Další účastníci konference


Prostřednictvím videopřenosu promluvil eurokomisař pro bezpečnost Julian King.

Na konferenci vystoupili také: Joshua Steinman, zvláštní poradce amerického prezidenta pro otázky kybernetické bezpečnosti; Greg Miller, první náměstek pro kybernetickou bezpečnostní politiku Ministerstva vnitra Austrálie; Masato Ohtaka, velvyslanec pro kybernetickou politiku Ministerstva zahraničních věcí Japonska; Timo Koster, velvyslanec Ministerstva zahraničních věcí Holandska pro bezpečnostní politiku a kybernetiku; Ciaran Martin, ředitel britského centra kybernetické bezpečnosti; Kim Gunn, korejský velvyslanec pro mezinárodní bezpečnostní záležitosti ministerstva zahraničních věcí a mnoho dalších.

Přítomnost mobilních operátorů

Kromě hostů z úvodního panelu proběhl panel zaměřený na zástupce operátorů. Pozvání České republiky přijali zástupci Deutsche Telekom, AT&T, Vodafone a O2. 

„Zástupce operátorů jsme zvali z toho důvodu, že jsou to právě oni, kteří budou v budoucnu vytvářet sítě 5. generace a budou také zodpovídat za jejich bezpečnost,“ uvedl Robert Kahofer, ředitel kabinetu ředitele NÚKIB.


Čtěte také:

ČR: Huawei hrozí úřadu pro kybernetickou bezpečnost soudem. Svoji práci děláme dobře, říká ředitel NÚKIB

Huawei v ČR: Čínský režim může ze zákona na požádání nahlížet jakákoliv data společnosti Huawei, říkají čeští experti

Česká vláda se hodlá zbavit mobilů od Huawei. Premiér se sešel s čínským velvyslancem