Iné Jazyky http://www2.epochtimes.cz/Table/Nelegalni-transplantace/ Sun, 25 Aug 2019 14:11:50 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz ČR: Novela transplantačního zákona se dotkne i Číny, kde jsou podle zákonodárců zneužíváni vězni svědomí http://www2.epochtimes.cz/2019070524845/CR-Novela-transplantacniho-zakona-se-dotkne-i-Ciny-kde-jsou-podle-zakonodarcu-zneuzivani-vezni-svedomi.html http://www2.epochtimes.cz/2019070524845/CR-Novela-transplantacniho-zakona-se-dotkne-i-Ciny-kde-jsou-podle-zakonodarcu-zneuzivani-vezni-svedomi.html Po několika měsících příprav byl oficiálně představen návrh novely transplantačního zákona, na němž spolupracovali poslanec Mikuláš Peksa se senátorem Markem Hilšerem. Novela je především reakcí na situaci v Čínské lidové republice, ke které se nedávno vyjádřil také mezinárodní tribunál v Londýně.

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu,“ uvedl v tiskovém prohlášení ze 14. ledna 2019 senátor Hilšer. „Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky.“

„Stručně řečeno jde o to, že si zajedete do zahraničí nechat voperovat orgán nějakého chudáka, který ho v lepším případě prodal, v horším mu ho sebrali. V tomhle byznysu hraje smutný prim Čína, která kupčí s orgány vězňů v doslova průmyslovém měřítku,” vysvětluje situaci a důvody pro navržení novely poslanec Peksa.

Pod návrh novely transplantačního zákona se podepsalo celkem dvacet jedna poslanců. Šestnáct za Pirátskou stanu a čtyři za TOP 09.

Podle zákonodárců se zákon „pokouší překonat některé praktické těžkosti vyšetřování v zahraničí a učinit transparentními některé problémy světového obchodu s orgány“.

„Usmrcování vězňů a jejich rozebrání na orgány odporuje základním zásadám humanity. Cílem zákona je výrazně snížit motivaci českých občanů k transplantacím v problematických zemích,“ uvádí zákonodárci v důvodové zprávě k návrhu zákona.


Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu,“ – senátor Marek Hilšer.

Z nedávného usnesení Senátu lze odvodit, že novela bude mít podporu také v horní komoře Parlamentu. Senát ve zmiňovaném usnesení vyzval vládu ČR, aby čínský režim vyzvala k zastavení pronásledování duchovního hnutí Falun Gong, křesťanů, Ujgurů a Tibeťanů, k propuštění vězňů svědomí, dodržování a ratifikování mezinárodního paktu o lidských právech.

Příspěvky několika senátorů, pronesené při rozpravě před hlasováním o usnesení, se věnovaly právě oblasti čínské transplantační chirurgie a obviněním čínských transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí jako nedobrovolných dárců orgánů. Zneužívány jsou podle mezinárodního tribunálu právě výše zmiňované skupiny čínských obyvatel.



Čtěte také:


Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím

Senátor Pavel Fischer: „Čínský totalitní režim drží v koncentračních táborech skutečně statisíce politických vězňů“

Senátor Marek Hilšer k situaci v Číně: „Jsme sice malý stát, ale to neznamená, že bychom měli k těmto věcem mlčet.“

senat-jednani-falun-gong-cina-vaclav-chaloupek
20. března 2019 byla na zasedání Senátu Parlamentu České republiky projednávána otázka „genocidy duchovního hnutí Falun Gong v Číně páchané čínským režimem“. (Epoch Times ČR)

Co má nový zákon řešit


Hlavními body novely jsou tři nové paragrafy, které nařizují zřízení „Etické komise“ pro transplantace prováděné v zahraničí. Pětičlenná komise by měla mít podle zákona za úkol vydávat souhlas či nesouhlas s transplantací, kterou bude chtít občan ČR uskutečnit v zahraničí. Měla by také posoudit, které země poskytují dostatečnou ochranu práv a dávají dostatečnou záruku, že dárce orgánu nebude usmrcen s cílem získat orgán nebo tkáň k transplantaci.


Občan, který si bude chtít nechat transplantovat orgán v zemi mimo Evropskou unii, kterou komise důvodně vyhodnotí jako „neschopnou zabezpečit stanovené etické podmínky“, bude povinen prokázat, že podmínky jsou v jeho případě splněny, jinak komise souhlas neudělí.

Komise bude mít za úkol vydat seznam „bezproblémových států“ a pravidelně jej aktualizovat.

Návrh zákona ustanovuje, že dva členy Etické komise jmenuje ministr zdravotnictví, dva ministr zahraničních věcí a jednoho člen vlády, v jehož gesci je otázka ochrany lidských práv. Činnost Komise má potom zabezpečovat Úřad vlády České republiky.


Občan, který si bude chtít nechat transplantovat orgán v zemi, kterou komise důvodně vyhodnotí jako „neschopnou zabezpečit stanovené etické podmínky“, bude povinen prokázat, že podmínky jsou v jeho případě splněny, jinak komise souhlas neudělí.


V návaznosti na novelu má dojít také ke změně trestního zákoníku, který by měl být doplněn o odstavec vyměřující tresty pro ty, kdo neuposlechnou zákonem uloženou povinnost.

„Občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území povolen trvalý pobyt, která jako příjemce orgánu podstoupí transplantaci v zahraničí bez souhlasu Etické komise pro transplantace v zahraničí, ačkoliv podle zvláštního zákona je takový souhlas třeba, bude potrestán odnětím svobody až na pět let.“

china-tribunal-transplantace-cina-falun-gong-ujgurove16
První dubnové slyšení China Tribunal, Londýn, 6. duben 2019. (Simon Gross)

Problémová je zejména Čína


Od roku 2006 se vrší zprávy o zneužívání vězňů svědomí v Číně, jejichž orgány mají být rozprodávány v rámci regulérního chodu čínských transplantačních center. Obvinění upřesňují, že režim komunistické strany Číny používá „nové způsoby“ likvidace disidentů a určených skupin vězňů svědomí, které zahrnují moderní metody transplantační chirurgie.

Čínský režim přiznal, že využívá orgány vězňů odsouzených k trestu smrti, ale zároveň popřel, že by zneužíval jiné skupiny vězňů. Později prohlásil, že do roku 2015 ukončí oficiální praxi využívání popravených vězňů k transplantacím. K obviněním ze zneužívání vězňů svědomí dosud neposkytl důkazy, které by obvinění a závěry vyšetřování vyvrátily. Odmítl se také účastnit veřejného slyšení v českém Senátu i mezinárodního tribunálu v Londýně.

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.

Nedávno ukončené vyšetřování mezinárodního tribunálu konaného v Londýně, skončilo mimo jiné následujícím prohlášením.

„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně je po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí...“, sdělil tribunál 17. června 2019 v rámci konečného rozsudku. 

Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálieBelgie nebo Česká republika.

Navrhovaná Komise má být podle českých zákonodárců svým nastavením obtížně korumpovatelná. „Riziko korupce tak přichází pouze ve fázi nastavování, které státy budou prohlášené za zcela bezpečné a které za problematické. Zde považujeme za úkol vlády poskytnout komisi bezpečné prostředí, věříme zde také v silnou veřejnou kontrolu jednotlivých rozhodnutí. Jako obecné doporučení by pak měla platit zásada, že v případě i drobných pochybností, na základě například zpráv zvláštních zpravodajů OSN, by měla komise volit přísnější hodnocení,“ uvádí zákonodárci v důvodové zprávě k návrhu zákona.


Čtěte také:

Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé

Belgie: Poslanci schválili zákon trestající obchodování s orgány a transplantační turistiku do „problémových zemí“ (Čína)

Kanadský parlamentní výbor schválil návrh zákona o boji proti obchodování s orgány

Přední čínští lékaři potvrzují odběry orgánů následovníkům Falun Gongu

Čínský transplantační expert vyloučen z izraelské konference kvůli podezření z účasti na zneužívání vězňů k orgánovým transplantacím

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Milan Kajínek) Nelegální transplantace Fri, 05 Jul 2019 21:10:03 +0000
Soud, kterého se obávají vysoce postavení komunisté v Číně http://www2.epochtimes.cz/2019052024780/V-Londyne-se-konal-nezavisly-soud-ohledne-odebirani-organu-v-Cine-video.html http://www2.epochtimes.cz/2019052024780/V-Londyne-se-konal-nezavisly-soud-ohledne-odebirani-organu-v-Cine-video.html Zneužívání moderních výdobytků transplantační chirurgie, které mnozí experti označují jako největší zločin čínského režimu, se dostalo před soud. Nezávislý tribunál, který zasedl v Londýně, vyšetřoval násilné odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně.

V procesu desítek slyšení tribunál postupně odhaluje, jak čínské vězeňské nemocnice zabíjejí vězněné skupiny lidí pro jejich orgány. Lidé jako praktikující Falun Gongu, křesťané, tibetští buddhisté nebo ujgurští muslimové jsou na seznamu nejvíce zneužívaných skupin.

Obchod s orgány vězňů v Číně podle expertů probíhá za vědomí vlády a přináší velké ekonomické zisky. Lékaři se však hrozí, že se jedná o zrůdný ekonomický model, který vyhlazuje skupiny obyvatel a současně zpeněžuje jejich orgány. Výdobytky moderní transplantační chirurgie podle expertů dnes slouží totalitní moci k ekonomicky výhodné likvidaci pronásledovaných skupin obyvatel.

{youtube}0VXw_hqoqlA{/youtube}

Líbilo se vám video? Sdílejte ho prosím na sociálních sítích.

Pořad Čína bez cenzury, který moderuje Chris Chappell, vysílá ve formátu pozdní noční šou, která mísí humor s vážnou analýzou čínské politiky a společnosti. Rovněž pravidelně otevírá témata potlačování čínských obyvatel vládnoucím komunistickým režimem, včetně témat považovaných za „citlivá“.

Související články: 

Belgie: Poslanci schválili zákon trestající obchodování s orgány a transplantační turistiku do „problémových zemí“ (Čína)

Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé

V reakci na situaci v Číně poslanec Peksa a senátor Hilšer dokončují návrh změny transplantačního zákona

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Televize NTD) Nelegální transplantace Mon, 20 May 2019 15:16:03 +0000
Belgie: Poslanci schválili zákon trestající obchodování s orgány a transplantační turistiku do „problémových zemí“ (Čína) http://www2.epochtimes.cz/2019051524774/Belgie-Poslanci-schvalili-zakon-trestajici-obchodovani-s-organy-a-transplantacni-turistiku-do-problemovych-zemi-Cina.html http://www2.epochtimes.cz/2019051524774/Belgie-Poslanci-schvalili-zakon-trestajici-obchodovani-s-organy-a-transplantacni-turistiku-do-problemovych-zemi-Cina.html Hlavní belgická zákonodárná komora parlamentu přijala 25. dubna nový návrh zákona, který umožňuje stíhat a trestat všechny strany zapojené do nákupu a prodeje lidských orgánů pro komerční účely. Porušení zákazu obchodování s orgány bude moci vést až ke 20 letům vězení a pokutě 1,2 milionu eur.

Účinnost nového zákona není omezena pouze na území Belgie, ale vztahuje se především na všechny občany Belgie bez ohledu na to, kde se nacházejí. Mohou být trestně stíháni i v případě, že se transplantace uskutečnila v jiné zemi, což účinně eliminuje novodobý trend transplantační turistiky do „problémových zemí“, jakou je podle expertních studií především Čína. [1]

Pro dodatek do trestního zákoníku hlasovalo všech 134 přítomných členů parlamentní komory. Návrh zákona nyní pokročí do Senátu a dále ke schválení belgickému králi.

Nařízení se vztahuje na prodávající a příjemce orgánu, jakož i na zprostředkovatele, lékaře nebo zdravotnický personál, kteří by ve věci působili jako konzultanti či zprostředkovatelé a podíleli se na prodeji orgánů za účelem zisku – ať už přímo či nepřímo.

V případech, kdy bude prokázáno, že transplantační procedura vyústila v úmrtí dárce, budou výše zmíněné osoby vystaveny až 20letému trestu odnětí svobody a pokutě ve výši 1,2 milionu eur. Pokud bude do obchodu zapojena organizovaná skupina, mohou být všichni členové skupiny stíháni a potrestáni podle tohoto trestního zákoníku.

Návrh na změnu trestního zákoníku vznesli jako první poslankyně Valerie Van Peelová, členka Nové vlámské aliance, a Vincent Van Peteghem, člen Křesťanské demokratické a vlámské strany.

Van Peelová napsala v dokumentu na podporu přijetí zákonné úpravy, že lidské orgány dnes mají ekonomickou hodnotu, a proto „by měly být belgické zákony přísnější“, aby bránily v šíření obchodu s orgány.

Proč nejezdit pro orgány do Číny


Návrh zákona obsahuje vysvětlení toho, co představuje nelegální transplantace orgánů. Jde zejména o čin nuceného odběru orgánů, což je scénář, ve kterém jsou orgány vyňaty z osob, které s tím nesouhlasily.

Právní text obsahuje doložku odkazující na usnesení Evropského parlamentu z prosince 2013, které odsuzuje praxi nuceného odběru orgánů v Číně. Rezoluce vyjadřuje „hluboké znepokojení nad stále se opakujícími a důvěryhodnými zprávami o systematickém, státem schvalovaném nedobrovolném odebírání orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice, mezi nimiž je i mnoho stoupenců Falung Gongu, uvězněných za své náboženské přesvědčení, a také členů dalších náboženských a etnických menšinových skupin.“

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je tradiční čínská duchovní praxe obsahující morální učení založené na principech buddhismu a taoismu. Tato škola propaguje morální principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti jako podstatu dobrého charakteru. Praxe v Číně získala masovou popularitu a v roce 1998 se jí zde věnovalo zhruba 100 milionů lidí. Vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min v roce 1999 označil Falun Gong za hrozbu absolutní moci a zahájil celostátní pronásledování Falun Gongu i jeho příznivců. V důsledku represí byly umístěny miliony lidí do vězeňských zařízení, pracovních táborů a center pro vymývání mozků ve snaze vymýtit jejich víru.

V roce 2006 vystoupil první očitý svědek, který prohlásil, že jsou věznění následovníci Falun Gongu zneužíváni k orgánovým transplantacím. Od té doby proběhlo v této oblasti několik nezávislých vyšetřování. [1]

Podle mezinárodních nevládních organizací Doctors Against Organ Harvesting a WOIPFG jsou i dnes ještě desítky transplantačních nemocnic v Číně zapojeny do odběru orgánů od vězňů svědomí, včetně následovníků Falun Gongu.


Čtěte také: Přední čínští lékaři potvrzují odběry orgánů následovníkům Falun Gongu



Objevuje se také stále více zpráv o zneužívání ujgurských muslimů, kteří přežili vězení v „převýchovných“ táborech v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.

V rozhovoru s čínskou edicí deníku The Epoch Times v říjnu 2018 čtyřiapadesátiletá občanka Kazachstánu a bývalá vězeňkyně v táboře v Urumči uvedla, že úřady rozdělují vězně do dvou skupin: na ty, kteří mají rodinné příslušníky v zahraničí, a na ty, kteří je nemají.

„[Čínský režim] eskaluje své obchody s orgány, takže bude zabíjet ty, kteří nemají v zahraničí nikoho, kdo by se po nich ptal nebo je hledal,“ řekla žena.

Usnesení Evropského parlamentu z let 2013 a 2016 vyzývají čínský režim, aby „okamžitě ukončil praxi odebírání orgánů vězňům svědomí, reagoval na žádosti OSN o provedení vyšetřování a okamžitě propustil všechny vězně svědomí v Číně, včetně následovníků Falun Gongu“.

Studenti by neměli jezdit do Číny na stáže

Elke van den Brandeová, zástupkyně neziskové skupiny pro transplantační etiku Mezinárodní koalice za ukončení zneužívání transplantací v Číně (ETAC), sdělila 25. dubna 2019 čínsko-jazyčné pobočce Epoch Times, že novou legislativu v Belgii velice vítá.

„[Belgie] je první zemí v Evropě, která odkazuje na usnesení Evropského parlamentu z roku 2013. Je to velmi důležitý krok, protože (rezoluce) odkazuje na to, co se děje v Číně ve vztahu k nuceným odběrům orgánů,“ řekla zástupkyně sdružení ETAC.

Van den Brandeová, která přednáší na University College v Leuven-Limburgu v Belgii, nedoporučuje studentům medicíny cestovat do Číny na mezinárodní stáže, protože nový trestní zákoník bude stíhat poskytovatele zdravotní péče, kteří budou i nepřímo zapojeni do nuceného odběru orgánů. Van den Brandeová věří, že studenti se mohou do takové věci zapojit i nevědomě.

„Doufám, že další evropské země budou následovat příklad Belgie,“ dodala Van den Brandeová.

Podobné zákonné úpravy přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy jedná také  KanadaAustrálie a také Česká republika.


Původní článek z newyorského deníku The Epoch Times přeložil a upravil Milan Kajínek.


Čtěte také:

Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé

V reakci na situaci v Číně poslanec Peksa a senátor Hilšer dokončují návrh změny transplantačního zákona

Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím




POZNÁMKY: [1]

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) 
on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, 
on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, 
on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. 
On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. 
On-line 

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Nicole Hao) Nelegální transplantace Wed, 15 May 2019 18:50:33 +0000
Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé http://www2.epochtimes.cz/2019050824764/Pacienti-se-hrnou-do-Ciny-za-transplantacemi.-Organy-pochazeji-prevazne-od-nedobrovolnych-darcu-varuji-vysetrovatele.html http://www2.epochtimes.cz/2019050824764/Pacienti-se-hrnou-do-Ciny-za-transplantacemi.-Organy-pochazeji-prevazne-od-nedobrovolnych-darcu-varuji-vysetrovatele.html Čínský transplantační průmysl zaznamenává od počátku nového tisíciletí exponenciální růst. Dnes je Čína zemí, kam jezdí za transplantacemi orgánů lidé z celého světa. Navzdory skutečnosti, že systém dobrovolného dárcovství má v Číně minimální výsledky, je počet prováděných transplantací obrovský a čekací doby ]]> m.cabejsek@seznam.cz (Joan Delaney) Nelegální transplantace Wed, 08 May 2019 07:30:18 +0000 V reakci na situaci v Číně poslanec Peksa a senátor Hilšer dokončují návrh změny transplantačního zákona http://www2.epochtimes.cz/2019050624761/V-reakci-na-situaci-v-Cine-poslanec-Peksa-a-senator-Hilser-dokoncuji-navrh-zmeny-transplantacniho-zakona.html http://www2.epochtimes.cz/2019050624761/V-reakci-na-situaci-v-Cine-poslanec-Peksa-a-senator-Hilser-dokoncuji-navrh-zmeny-transplantacniho-zakona.html Čeští zákonodárci dokončují návrh zákona, který má reagovat zejména na praktiky transplantační chirurgie v Číně, podpořit boj proti nedobrovolným odběrům orgánů vězňům a obchodování s lidmi v celosvětovém měřítku.

Tvorbu zákona iniciovali poslanec Mikuláš Peksa a senátor Marek Hilšer. Jejich postup je částečně reakcí na veřejné slyšení pořádané 19. listopadu 2019 v Senátu PČR, kde byla mimo jiné široce probírána otázka zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu v Číně k orgánovým transplantacím. Slyšení následně vyústilo v rezoluci vydanou Senátem 20. března 2019.

Na otázku, co vedlo k navržení změny transplantačního zákona Mikuláš Peksa odpověděl v e-mailovém rozhovoru s deníkem Epoch Times 2. května 2019:

„Já i Marek Hilšer jsme byli šokováni tím, jak moc čínský stát dupe po svých menšinách (...) Speciálně pak obchod s orgány vězňů považujeme za naprosto amorální porušování základních lidských práv. Chceme tím i poslat jasný signál, že takové praktiky jako Česká republika odmítáme.“

Návrhu zákona předcházel téměř půlroční proces sbírání zdrojů, rešerší zákonů připravovaných v Kanadě nebo vydaných v Izraeli i výnosů mezinárodních organizací. „Momentálně sbíráme podpisy poslanců,“ říká poslanec Peksa.


„Obchod s orgány vězňů považujeme za naprosto amorální porušování základních lidských práv. Chceme poslat jasný signál, že takové prakticky jako Česká republika odmítáme.“ - poslanec Mikuláš Peksa



O případech zneužívání politických vězňů v Číně k transplantacím jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a také Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu jsou „důvěryhodné“.


Podobné zákonné úpravy přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálie nebo Belgie.

Nový zákon má postihnout zejména poptávkovou část problému. To znamená zamezit poptávce pacientů po orgánech transplantovaných v Číně, protože jejich původ je s vysokou pravděpodobností ilegální ve smyslu mezinárodního práva nebo standardů světové transplantační komunity.

„Chceme, aby česká vláda jasně řekla, ve kterých zemích jsou s kupčením s orgány problémy, a výrazně ztížila získání orgánu v takové zemi. A ano, Čínská lidová republika je země, kvůli které jsme s tímto přístupem přišli,“ vysvětluje Peksa.

Součástí tvorby nového zákona má být podle poslance Peksy zavedení komise, která stanoví, ve kterých státech funguje transplantační systém legitimně a využívá skutečně orgány od dobrovolných dárců, kteří se rozhodli svobodně a bez nátlaku. „A stanoví také státy, kde je praxe bohužel jiná. Tím vznikne jednoduchá mapa, která člověku, který se rozhodne z jakéhokoliv důvodu nevyužít dobře fungující český (transplantační) systém, řekne, kde bude následně požadováno pouze osvědčení z nemocnice a kde naopak bude věc problematičtější a hrozí mu až několik let odnětí svobody.“


„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky.” - senátor Marek Hilšer 



Podle průzkumu prováděného v přípravné fázi zákona bylo zjištěno, že transplantační turistika je v České republice spíš okrajový jev, je pro autory návrhu zákona „toto jednoduché řešení i na základě nákladů nejlepší volbou“.


Senátor Marek Hilšer, který vystudoval medicínu a mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě v Praze, podniká také další kroky v rámci osvětové činnosti. 28. května 2019 pořádá ve své obvodní kanceláři debatu na téma Čína a naše zahraniční politika, během níž bude promítat snímek Člověk na prodej, který dokumentuje vyšetřování ilegálního obchodu s lidskými orgány v Číně.

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky,” uvedl senátor Hilšer ve společném tiskovém prohlášení z 14. ledna 2019.

Proti obchodu s orgány se nedávno ohradil také primátor Prahy Zdeněk Hřib během své návštěvy Tchaj-wanu a na svém facebookovém účtu. V rozhovoru pro televizi NTD 29. března 2019 na Tchaj-wanu na otázku zneužívání transplantační chirurgie v Číně, kterou nedávno probíral český Senát, uvedl: „Role Senátu je na tomto poli mnohem důležitější než města Prahy, ale musím říci, že jako pro studovaného lékaře je pro mě tato praxe naprosto nepřijatelná. Násilné odebírání orgánů je naprosto nepřijatelné téma a reakce mezinárodního společenství by v tomto směru měla být velmi silná.“ (překlad z angličtiny)

Jedná se o případy nedobrovolného dárcovství, tedy násilné odebrání životně důležitých orgánů, což způsobí smrt nedobrovolného dárce. Od roku 2006 stoupal počet expertů, kteří se začali o výzkum těchto praktik v čínských nemocnicích zajímat, a vniklo několik nevládních vyšetřovacích skupin[1]. Po roce 2014 se mnohé z nich spojily a vytvořily uskupení ETAC, které bojuje za prosazení etických norem do čínského transplantačního průmyslu a ukončení násilných odběrů orgánů politickým vězňům.

Na situaci transplantační chirurgie v Číně reagoval také senátor Pavel Fischer. „Za zdmi koncentračních táborů vlastně neexistuje právo. Člověk se tam stává nositelem orgánů. Orgány jsou odebírány zdravým živým lidem, a to proto, aby se v největší kvalitě předávaly dál. Není náhodou, že tyto lágry jsou velmi blízko nemocnicím, aby vlastně nedocházelo k znehodnocení biologického materiálu.“

Fischer komentoval také rychlost, s jakou jsou v Číně orgány transplantovány. „Tahle nelidská mašinérie dnes způsobuje, že se v podstatě v Číně na transplantace orgánů téměř nečeká. Provádějí se mnohem rychleji, než kdekoliv jinde na světě. Tělo takového dárce se potom vyhlásí za mrtvé. A kdyby se neměl orgán úspěšně uchytit, v podstatě se nabízí klientům během záruční doby do týdne další operace,“ uvedl senátor Pavel Fischer.

Senátor Václav Hampl uvedl, že po několika letech vyšetřování již není pochyby o tom, že v Číně jsou určité skupiny lidí zneužívány jako nedobrovolní dárci orgánů. „Pokud jde o příznivce, o vyznavače hnutí Falun Gong, trvalo to bohužel hodně dlouho… Trvalo hodně dlouho, než se podařilo získat do té míry přesvědčivé údaje, přesvědčivé informace, že dnes už nemáme pochyby o tom, že byli a jsou příznivci tohoto hnutí v Číně, a možná další skupiny obyvatel, zneužíváni (k transplantacím), a to dokonce velmi hromadně.“


Čtěte také:

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím

Senátor Pavel Fischer: „Čínský totalitní režim drží v koncentračních táborech skutečně statisíce politických vězňů“

Zahraniční experti oceňují „čínskou rezoluci“ vydanou Senátem. Doufají, že urychlí přijetí novely transplantačního zákona v ČR

ČR: Senát vyzývá k ukončení násilných represí v Číně a propuštění politických vězňů

Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně





POZNÁMKY:

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) 
on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, 
on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, 
on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. 
On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání
orgánů v Číně. On-line 

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Milan Kajínek) Nelegální transplantace Mon, 06 May 2019 17:44:43 +0000
Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně http://www2.epochtimes.cz/2019040924726/Londynsky-tribunal-vyslechl-dukazy-o-nasilnych-odberech-organu-v-Cine.html http://www2.epochtimes.cz/2019040924726/Londynsky-tribunal-vyslechl-dukazy-o-nasilnych-odberech-organu-v-Cine.html Nezávislý tribunál v Londýně si vyslechl důkazy týkající se masového vraždění vězňů svědomí v Číně.

V souvislosti s obviněním ze státem podporovaného odběru orgánů pronásledovaným skupinám vypovídalo 6. – 7. dubna před tribunálem přes dvacet svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších, včetně stoupenců duchovní praxe Falun Gong a Ujgurů.

Tribunál navazoval na třídenní slyšení z prosince loňského roku, kdy jeho členové přijali návrh prozatimního rozsudku, ve kterém došli k závěru, že násilné odběry orgánů vězňům svědomí v Číně se skutečně odehrávají, a že se dějí „ve velkém rozsahu“.

Panelu sedmi expertů předsedal sir Geoffrey Nice, který v minulosti vedl žalobu proti jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi.


Panel sestávající ze sedmi expertů, jejichž úkolem bylo provést vůbec první nezávislou analýzu svědectví a závěrů z vyšetřování násilných odběrů orgánů politickým vězňům v Číně. Tribunálu předsedá sir Geoffrey Nice, jenž vedl v minulosti žalobu proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v rámci Mezinárodního soudního tribunálu. 

Dle právního zástupce Hamida Sabima tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu, včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.


Záznam z prvního zasedání tribunálu v dubnu 2019

{youtube}LmYgPuwLgVA{/youtube}

Druhé zasedání - Třetí zasedání - Seznam videí publikovaných na YouTube 


Rozsáhlé testování krve

Uprchlíci z Číny před tribunálem vypověděli, že během svého zadržování byli podrobováni zdravotním vyšetřením.

Před tribunálem svědčila prostřednictvím videohovoru 7. dubna Ujgurka Mihrigul Tursunová, která minulý rok vypovídala i před výborem Kongresu USA, kde mluvila o mučení a obtěžování v internačním táboře v severozápadní části čínské provincie Sin-ťiang. Tribunálu popsala, jak jsou lidé zadržováni v táboře podrobováni důkladným zdravotním prohlídkám, včetně krevních testů a ultrazvuku.


image00043-1200x800
Ujgurka Gulbahar Jelilová vypovídala 6. dubna 2019 před tribunálem prostřednictvím videohovoru. (Simon Gross) 

Americké ministerstvo zahraničí a mezinárodní experti odhadují, že čínský komunistický režim drží v rozsáhlé síti internačních táborů v Sin-ťiangu přes milion lidí z řad Ujgurů, kazašského etnika a dalších muslimských menšin v rámci účelové kampaně boje s „extremistickými hrozbami“.

Tursunová řekla, že ji při výslechu v dubnu 2017 tři dny mučili. Poté ji spoutali, svázali a se zavázanýma očima převezli do nemocnice.

„Zaregistrovala jsem, že mi dvakrát vzali krev z ruky, ale nevím, kolik jí bylo,“ sdělila Tursunová přes tlumočníka. Řekla také, že jí prováděli i testy krevního tlaku a kardio testy.

Tursunová vypověděla, že poté ji odvedli do tmavé místnosti, pravděpodobně v podzemí nemocnice. V této místnosti jí sundali pouta a svlékli ji. Na hrudník jí přiložili zařízení, kterým zkoumali její tělo.

„Máme tu možná tak jeden a půl milionu zadržovaných lidí. Všichni prošli krevními testy a jejich rodiny o nich nic nevědí,“ - Ethan Gutmann.


Nemocniční zřízenci jí poté navlhčili čelo, ramena, místo pod srdcem a obě nohy a umístili ji do skleněného přístroje, ve kterém se musela točit a křičet čísla od jedné do deseti. Uvnitř nemohla nic slyšet. „Když mě do stroje umístili, byla jsem vyděšená. Pomyslela jsem si, že mi asi vezmou orgány a zemřu.“

Ethan Gutmann, analytik a vyšetřovatel, který se dlouhodobě zabývá čínskou problematikou, svědčil o krizové situaci v Sin-ťiangu 7. dubna 2019.

„Máme tu možná tak jeden a půl milionu zadržovaných lidí. Všichni prošli krevními testy a jejich rodiny o nich nic nevědí,“ řekl Gutmann.

Gutmann tribunálu sdělil, že současné důkazy indikují skutečnost, že se čínský režim na tuto skupinu obyvatel zaměřuje kvůli odběrům orgánů. Naznačují to testy DNA, kterým jsou Ujguři v Sin-ťiangu podrobováni dokonce i ve svých domovech, a také výstavba krematorií v regionu či ulička pro převoz orgánů pro transplantační chirurgii, vyčleněná na místním letišti. Letecké společnosti distribuují orgány z této oblasti do celé Číny.

Ve zprávě zveřejněné dne 4. října 2017 čínská státní agentura China News Service oznámila, že v květnu 2016 na letištích po celé zemi společnost China Southern Airlines otevřela expresní linku pro přepravu lidských orgánů a že již úspěšně přepravila přes 500 z nich. Článek se chlubí uskutečňováním celostátních dodávek k orgánovým transplantacím od severozápadního Sin-ťiangu až po jihovýchodní čínské město Chang-čou.

wittness-1200x800
Svědek Yu Ming ukazuje před členy panelu obrázky zranění v důsledku mučení, kterým prošel v pracovním táboře v Číně. S tribunálem byl ve spojení prostřednictvím videohovoru 6. dubna 2019. (Simon Gross) 

Praktikující Falun Gongu jako hlavní zdroj orgánů

V roce 2016 vydali investigativní novinář Ethan Gutmann, kanadský obhájce lidských práv David Matas a bývalý kanadský tajemník pro asijsko-pacifický region David Kilgour obsáhlou zprávu, která ukazuje na obrovský rozdíl mezi oficiálními čínskými transplantačními statistikami a počtem transplantací prováděných v čínských nemocnicích.

Analýza veřejně dostupných záznamů 712 čínských nemocnic, jež provádějí transplantace jater a ledvin, ukázala, že ročně se v zemi provede 60-100 000 transplantací, což je daleko více, než říkají oficiální čísla (10–20 000 ročně).

Ze zprávy vyplývá, že rozdíl mezi čísly tvoří orgány násilně odebrané čínským vězňům svědomí, primárně praktikujícím Falun Gongu, Ujgurům, tibetským buddhistům a také některým skupinám křesťanů.

Během prosincových i dubnových slyšení podalo svědectví u tribunálu také několik praktikujících Falun Gongu. Mluvili o tom, čím prošli poté, co byli zadrženi kvůli své víře.

Kromě mučení, kterým prošli v čínských pracovních táborech a vězeních, svědčili i o zdravotních testech, kterým byli podrobováni.

Feng Hollisová, kterou zadrželi v roce 2005, v prosinci řekla 2018, že se divila, proč ji v době zadržování dělají zdravotní testy, navíc za situace, kdy ji ve vězení často mučili.

               Výsledné vyjádření tribunálu po sérii slyšení v roce 2018
{youtube}ofQA7FVCoPc{/youtube}


Podezřelá data

Dva výzkumníci, kteří provedli ojedinělou studii oficiálních dat čínského dobrovolného dárcovství pro transplantační účely, 7. dubna před tribunálem vypověděli, že dle jejich analýzy se oficiální data podivně blíží základní matematické rovnici. To by mohlo naznačovat, že byla uměle vykonstruována.

„Našli jsme mnoho anomálií, které je těžké, ne-li nemožné vysvětlit jinak, než že data byla ručně upravena,“ řekl Matthew Robertson, spoluautor studie a student doktorandského studia Australské národní univerzity.

Ve své studii Robertson spolu se statistikem Raymondem Hindem a profesorem chirurgie Univerzity v Tel Avivu Jacobem Laveem prozkoumali data čínského systému transplantací orgánů (China Organ Transplant Response System, COTRS) a také data tamního Červeného kříže. Zjistili, že čísla odpovídají kvadratické rovnici, která vytvořila určitý typ křivky.

„Nečekali jsme, že čísla budou odpovídat tak plynulému tempu jako v tomto případě,“ řekl Hinde.

Jako jeden z příkladů možné manipulace s daty Robertson uvedl, že celkový počet registrovaných dobrovolných dárců, zveřejněný čínským Červeným křížem, se z 30. na 31. prosince 2015 zvýšil přesně o 25 000.

„Nemůžeme říci více než to, že to vypadá trochu podezřele,“ řekl.

Tribunál vydá finální rozsudek 17. června, kdy rozhodne, zda se mezinárodní zločiny násilných odběrů orgánů v Číně odehrály a zda pokračují.


Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.



Poznámky:

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line  (anglicky) 


Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transaplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advookátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line 


]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Cathy He) Nelegální transplantace Tue, 09 Apr 2019 06:45:05 +0000
Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím http://www2.epochtimes.cz/2019032224705/Vaclav-Hampl-Trvalo-dlouho-nez-se-podarilo-ziskat-presvedcive-informace-dnes-uz-nemame-pochyby-priznivci-hnuti-Falun-Gong-jsou-v-Cine-zneuzivani-k-transplantacim.html http://www2.epochtimes.cz/2019032224705/Vaclav-Hampl-Trvalo-dlouho-nez-se-podarilo-ziskat-presvedcive-informace-dnes-uz-nemame-pochyby-priznivci-hnuti-Falun-Gong-jsou-v-Cine-zneuzivani-k-transplantacim.html „Pokud jde o hnutí Falun Gong, trvalo to bohužel hodně dlouho, než se podařilo získat přesvědčivé informace. Dnes nemáme pochyby o tom, že byli a jsou příznivci tohoto hnutí v Číně, a možná další skupiny obyvatel, zneužíváni, a to dokonce velmi hromadně,“ uvedl senátor Václav Hampl na zasedání Senátu Parlamentu České republiky 20. března 2019.]]> milan.kajinek@velkaepocha.cz (Milan Kajínek) Nelegální transplantace Fri, 22 Mar 2019 08:51:48 +0000 Kanadský parlamentní výbor schválil návrh zákona o boji proti obchodování s orgány http://www2.epochtimes.cz/2019030824679/Kanadsky-parlamentni-vybor-schvalil-navrh-zakona-o-boji-proti-obchodovani-s-organy.html http://www2.epochtimes.cz/2019030824679/Kanadsky-parlamentni-vybor-schvalil-navrh-zakona-o-boji-proti-obchodovani-s-organy.html Kanadský parlamentní výbor jednomyslně podpořil návrh zákona, který byl sepsán za účelem omezení „zločinného“ mezinárodního obchodu s orgány. O návrh podobného zákona se aktuálně pokoušejí také někteří čeští poslanci a senátoři. (Více zde…)

Členové kanadského Stálého výboru pro zahraniční otázky a mezinárodní rozvoj kanadského parlamentu schválili návrh zákona S-240 s pozměňovacími návrhy. Nyní bude návrh předložen poslancům ke konečnému čtení v Poslanecké sněmovně.

Tento senátní návrh označuje získání orgánů v zahraničí bez souhlasu dárce jako nezákonný a trestný čin. Rovněž umožňuje Kanadě zamítnout vstup do země komukoliv, kdo by se na takovém nuceném odběru orgánů podílel (kdekoliv na světě). Při zjištění a prokázání takové činnosti někomu, kdo již na území Kanady pobývá, může dojít k jeho odsouzení nebo vyhoštění.

Návrh zákona předtím jednohlasně prošel senátem a následně jej Poslanecké sněmovně představil konzervativní poslanec Garnett Genuis.

„[Návrh zákona] se snaží reagovat na situaci v Číně, kde odebírají životně důležité orgány živým a často (v té chvíli) vědomým politickým vězňům v rámci státní politiky,“ řekl Genuis výboru poslanecké sněmovny jeden den před hlasováním, které proběhlo 26. února 2019.

„[Zákon] také reaguje na situace (jinde ve světě), kdy jsou orgány odebírány prostřednictvím nátlaku a vykořisťování, což probíhá mimo dosah dobře fungujících místních úřadů,“ uvedl Genuis.

Kanadští poslanci z různých politických stran se snaží o zavedení podobné legislativy již více než deset let. Genuis a další poslanci doufají, že se tentokrát podaří zákon schválit.

„Během deseti let byly předloženy celkem čtyři zákony. [Dnešní verze] představuje vyvrcholení práce některých nejlepších lidskoprávních expertů ve světě,“ uvedl Genuis s odvoláním na práci bývalého kanadského ministra spravedlnosti Irwina Cotlera, právníka Davida Matase a bývalého kanadského ministra zahraničí Davida Kilgoura.

matas23-600x338
Právník specializující se na oblast lidských práv David Matas. (Gerry Smith / televize NTD)

David Matas a David Kilgour vydali v roce 2006 vyšetřovací zprávu, která potvrdila prvotní obvinění čínských armádních nemocnic z organizovaného zneužívání vězňů svědomí jako nedobrovolných dárců orgánů, z nichž velká většina jsou příznivci meditační praxe Falun Dafa, tvrdě pronásledované čínským režimem od roku 1999. Později zjistili, že jsou zneužívány také další pronásledované skupiny - ujgurští muslimové, členové podzemní křesťanské církve a Tibeťané. (Více o vyšetřování naleznete níže)

„[Matas a Kilgour] skutečně vrhli světlo na možná nejtemnější zlo naší dnešní doby,“ uvedl liberální poslanec Borys Wrzesnewskyj, který podobný návrh zákona opakovaně předkládal v předchozích letech. „Od dob druhé světové války jsme neviděli lidské hrůzy v průmyslovém měřítku, vedené státem, vládou, Čínou,“ řekl Wrzesnewskyj kanadské parlamentní komisi.

Garnett-Borys2-580x387
Kanadský liberální poslanec Borys Wrzesnewskyj (vpravo) s poslancem Garnettem Genuisem. (NTD Television)

Wrzesnewskyj také uvedl, že zákon S-240 vytváří jednu z „oněch vzácných příležitostí“, kdy se ukazuje podpora ze všech politických stran stejně jako z obou parlamentních komor. Což z návrhu podle Wrznewského činí „projev zákonodárné moci a zákonodárců, kteří dělají svou práci, a co je důležitější, životně důležitou práci“.

S odkazem na krátký časový úsek zbývající do příštích parlamentních voleb, které se budou konat v říjnu 2019, prohlásila poslankyně Nové demokratické strany Tracey Ramseyová, že strana doufá v urychlené schválení tohoto návrhu.

25551996 1924750701121609 3476368139669126732 n
Kanadská poslankyně NDP Tracey Ramseyová. (facebook)

„Silně ​​se stavíme proti obchodování s lidmi a odpornému zacházení s těmi, kteří jsou manipulováni, zneužíváni a využíváni pro své orgány po celém světě,“ řekla Ramseyová.

K výboru promluvil také David Matas prostřednictvím telefonického spojení. Matas uvedl, že země, které přijaly podobné právní předpisy, zaznamenaly dramatické zlepšení v oblasti prevence občanů před orgánovou turistikou do Číny, kde zdroj orgánů je „pokoutní“.

„Poté co byla tato legislativa přijata v Izraeli (2006), zmizela [transplantační turistika do Číny] zcela úplně, nebo téměř úplně,“ řekl Matas. „Nyní má právní předpisy [také Tchaj-wan (2015)], a i zde došlo k prudkému poklesu transplantační turistiky do Číny. Takže legislativa v těchto dvou zemích byla prakticky velice účinná.“

Mezi země, které zavedly podobné právní předpisy, patří například Španělsko (2013), Itálie (2016), Norsko a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy uvažuje také Austrálie a Česká republika.

Kanadský poslanec Genuis také doufá, že návrh zákona projde současným parlamentním uskupením, „abychom se mohli našim dětem podívat do očí a říci, že jsme o ideálech pouze neřečnili, ale skutečně jsme ty dobré věci udělali“.

Expertní šetření potvrdilo zneužívání vězňů

Kilgour i Matas v roce 2006 sestavili vyšetřovací tým a provedli systematické šetření vznesených obvinění zaměřující se na potvrzování, ale i vyvracení podezření v několika desítkách bodů. Jejich tým v rámci výzkumu odletěl na Tchaj-wan, odkud realizoval sérii zaznamenávaných telefonátů do desítek hlavních čínských nemocnic. Lékaři a personál potvrzovali, že běžně využívají vězněné následovníky duchovního učení Falun Gong jako zdroj orgánů.

Otevřená komunikace o zneužívání vězňů podle vyšetřovatelů mimo jiné ukázala, že se jednalo o běžnou praxi schválenou čínským režimem. Po vydání jejich vyšetřovací zprávy v roce 2006 začala čínská transplantační centra promazávat ceníky orgánů na svých webových stránkách a nemocniční personál přestal sdělovat bližší informace.

Za svoji práci byli v roce 2010 nominováni na Nobelovu cenu míru. Evropský parlament označil jejich zprávu za důvěryhodnou v rezoluci vydané v roce 2013.

Kilgour a Matas se později spojili s novinářem a spisovatelem Ethanem Gutmannem, který v roce 2014 publikoval výsledky svého sedm let dlouhého terénního výzkumu v knize The Slaughter (Jatka, C-press 2015). Kniha odhalující zneužívání vězňů svědomí k transplantacím, mu přinesla nominaci na Nobelovu cenu míru v roce 2017.

Trojice expertů na základě předchozích zkušeností vytvořila širší tým vyšetřovatelů a využila také práce nevládních organizací WOIPFG a mezinárodního sdružení lékařů DAFOH.

Výsledkem společného úsilí byla aktualizovaná vyšetřovací zpráva vydaná v roce 2016. Díky novým způsobům analýzy dat vytvořili matematické rovnice zahrnující informace z webových stránek čínských nemocnic, lékařských žurnálů 685 nemocnic provádějících v Číně transplantace, analýzy informací o 712 centrech transplantujících ledviny a játra, analýzy 165 nemocnic – počet lůžek, kvalifikace personálu, kapacity, potenciální skupiny pacientů, financování, zisky, patenty a ocenění, telefonních hovorů s nemocničním personálem a tak dále.

Nejnižší číslo, ke kterému jejich analýza dospěla, je roční obrat 60 tisíc transplantací. Čínská transplantační centra, kterých je více než 600 po celé Číně, mohla podle expertů ročně realizovat až 100 tisíc transplantací. Od roku 2000 dodnes proběhlo podle nich v Číně více než jeden milion transplantací z neznámých zdrojů.

Problémů, které se ukrývají za tímto obřím číslem, je celá řada. Hlavním je zdroj transplantovaných orgánů. Čínský transplantační systém podle expertů nemá podporu dobrovolných dárců a zneužívá, v drtivé většině případů, skupiny vězňů z různých skupin pronásledovaných čínským režimem – Komunistickou stranou Číny, která tuto činnost vědomě podporuje.

Vyšetřovací zprávu z roku 2016 označila za důvěryhodnou Sněmovna reprezentantů USA v rezoluci H.Res.343 vydané téhož roku. Následně o problematice publikoval sérii článků deník The New York Times.

Skupiny zneužívané k transplantacím

Hlavním zdrojem orgánů jsou podle vyšetřovatelů ve vězeňském systému zadržovaní následovníci Falun Gongu, duchovní praxe, která se na veřejnosti objevila v roce 1992 a získala masovou popularitu po celé Číně. Kromě pěti meditativních cvičení pro rozvoj těla vyučuje Falun Gong také morální principy – pravdivost, soucit a snášenlivost, které mají v Číně hlubokou, několik tisíc let dlouhou tradici, například v buddhismu a taoismu.

V roce 1998 se k Falun Gongu (rovněž známý jako Falun Dafa) podle čínských vládních statistik a dalších zdrojů, hlásilo 70–100 milionů následovníků. V té době měla Komunistická strana Číny 60 milionů členů a její tehdejší generální tajemník Ťiang Ce-min označil Falun Gong za „hrozbu absolutní moci“ a v červenci 1999 prosadil jeho celostátní zákaz. 20. července 1999 byla spuštěna proti Falun Gongu propagandistická kampaň ve všech státních médiích a začalo celostátní pronásledování jeho následovníků, které trvá až dodnes.

Další zneužívanou skupinou jsou podle vyšetřovatelů Ujgurové, obyvatelé čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Praxe odebírání orgánů politickým vězňům podle zjištění Ethana Gutmanna začala právě u ujgurského etnika a poté se masivně aplikovala na duchovní hnutí Falun Gong. V roce 2018 se začala množit podezření, že se masové zneužívání transplantační chirurgie přesunulo i na ujgurské etnikum.

Podle zpráv publikovaných čínskými úřady začal v Sin-ťiangu platit zákon o povinném odebírání vzorků krve a DNA od všech příslušníků ujgurského etnika. Potvrdili zpravodajové OSN, že dochází k masivnímu internování Ujgurů do koncentračních táborů, kde na ně čínský režim aplikuje takzvaný proces „ideologické převýchovy“. Experti mapující případy zneužívání transplantační chirurgie v Číně uvádějí, že kombinace testů krve a DNA vytváří obří a přehlednou databázi jmen, krevních skupin a DNA potenciálních dárců orgánů. Čínský režim si podle expertů z ujgurského etnika udělal nový zdroj orgánů pro komerční transplantace.

Další znepokojení posílily oficiální zprávy o zřízení letecké dopravy orgánů z Urumči, hlavního města provincie Sin-ťiang, do celé Číny.

Oběťmi orgánových transplantací, které podle zprávy WOIPFG vynášejí stovky tisíc dolarů za „jedno tělo“, se údajně stali také členové podzemních křesťanských církví. Což je označení pro církve čínským režimem neschválené a pronásledované. V Číně existují rovněž státem schvalované křesťanské církve, které oficiálně uznávají vedení komunistické strany a strana do nich také jmenuje vlastní církevní hodnostáře, kteří poté v komunitě šíří myšlenky komunismu, marxismu a socialismu.

Poslední skupinu tvoří Tibeťané, obyvatelé okupované země, kterou obsadila čínská vojska v roce 1950.

Boje proti zneužívání transplantační chirurgie se ujalo mezinárodní sdružení ETAC

Velká část lidí zmiňovaných výše v článku, kteří se zapojili do vyšetřování postupů čínské transplantační chirurgie, vstoupili do mezinárodního sdružení ETAC (The International Coalition to End Transplant Abuse in China). Tato skupina dnes čítá několik desítek lékařů, právníků, novinářů a lidskoprávních aktivistů z celého světa.

Aktivity ETAC mají především výzkumný a osvětový charakter s cílem definitivně ukončit praxi zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím.

Reakce čínského režimu

Čínský režim všechna obvinění odmítá a opakovaně popírá. Při prvním obvinění v roce 2006 však odmítl umožnit Kilgourovi a Matasovi vstup do Číny a umožnit jejich nezávislé vyšetřování. Advokáta Kao Č-šenga, který do Číny Kilgoura a Matase veřejně pozval, unesla čínská tajná policie a podrobovala ho několik měsíců mučení. Advokát přežil sedm let v čínském vězeňském systému a o svých zážitcích napsal dvě knihy. Jedna z nich Za Čínu spravedlivější, vyšla v českém překladu v roce 2011. V současné době je nezvěstný.

Čínský režim v roce 2008 odmítl předložit statistiky transplantací prováděných v letech 2000 – 2004, které si vyžádali zpravodajové OSN Asma Jahangirová a Manfred Nowak, s vysvětlením, že žádné statistiky neexistují.

V roce 2006, po zveřejnění první vyšetřovací zprávy, čínský režim poprvé přiznal, že využívá vězně k orgánovým transplantacím. Podle prohlášení čínského režimu se však mělo jednat pouze o vězně odsouzené k trestu smrti.

Za stoupajícího mezinárodního tlaku na zprůhlednění transplantačního systému a po vydání rezoluce Evropského parlamentu v roce 2013 a zveřejnění terénního výzkumu Ethana Gutmanna v roce 2014 vydal čínský režim prohlášení, že se do roku 2015 zavazuje ukončit praxi využívání popravených vězňů k transplantacím.

Po vydání nové vyšetřovací zprávy v roce 2016 a rezoluce Sněmovny reprezentantů USA v témže roce čínský režim spustil omezenou verzi monitorování transplantací probíhajících v Číně, která pouze uvádí, kdy proběhla transplantace určitého orgánu. Neuvádí však místo. Informace jsou v praxi neověřitelné. Seznam dárců a čekatelů neexistuje, není možné jej ověřovat a pokud existuje, je nadále utajovaný.

Světová transplantační společnost čínský systém nadále neuznává jako průhledný nebo splňující světové etické standardy.

Zázračný čínský transplantační systém

Podle autorů vyšetřovacích zpráv čínský režim praxi zneužívání vězňů nikdy neukončil a přes všechna vydaná ujištění v praxi neustále pokračuje stejným tempem. Čínské úřady totiž před rokem 2015 prohlašovaly, že orgány popravených vězňů tvoří 95 % zdrojů všech v Číně transplantovaných orgánů. Přičemž ani nevyžadovali vězňovo svolení k transplantaci.

Po roce 2015, kdy údajně mělo dojít k ukončení „vězeňského zdroje“, počet transplantací však podle zdrojů Epoch Times neklesl, a naopak pokračoval ve stejných intencích plynule dál.

Mezi další podezřelé faktory patří extrémně krátká čekací doba. Čína předběhla všechny světové transplantační velmoci a nabízí vhodné orgány do 14 dnů, přičemž dochází k případům opakované transplantace, pokud tělo pacienta orgán nepřijme. Ve světě je čekací doba řádově několik měsíců nebo let, pacient se často nalezení vhodného dárce ani nedožije.

Bývalý čínští političtí vězni z různých skupin vypovídali o existenci podrobných zdravotních testů, které byli oni nebo jiní vězni nuceni absolvovat. Aniž by si stěžovali na zdravotní obtíže, byli přiváděni do zdravotního bloku, odebrali jim velké množství krve, svítili do očí, aplikovali elektrokardiogram a rentgen na břišní dutinu.

Vyšetřovatelé se domnívají, že právě toto je způsob, kterým nemocnice shromažďují informace o krevní skupině, zdravotním stavu a DNA vězňů, které následně ukládají do databáze potenciálních (nedobrovolných) dárců orgánů. Vysvětlovala by se tím také extrémní rychlost a velké množství transplantovaných orgánů.

Čína je dnes již v oblasti transplantací světovou velmocí (co se týče objemu a rychlosti). Vyšetřovatelé však varují, že transplantační systém této země běží na základech genocidy.



Článek byl sepsán na základě reportáže Liminy Zhou v Ottawě.

Původní článek Omida Ghoreshiho přeložil a upravil Milan Kajínek.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Omid Ghoreishi a Milan Kajínek) Nelegální transplantace Fri, 08 Mar 2019 00:18:18 +0000
Umělkyně protestuje. Její medvídci panda navštívili čínské vězení a vrátili se bez vycpávky (transplantace) http://www2.epochtimes.cz/2019020624634/Umelkyne-protestuje.-Jeji-medvidci-panda-navstivili-cinske-vezeni-a-vratili-se-bez-vycpavky-transplantace.html http://www2.epochtimes.cz/2019020624634/Umelkyne-protestuje.-Jeji-medvidci-panda-navstivili-cinske-vezeni-a-vratili-se-bez-vycpavky-transplantace.html Česká umělkyně jednoho dne v médiích zachytila zprávu o zneužívání vězňů k orgánovým transplantacím. „V roce 2015 jsem o tom zaslechla zmínku na Českém rozhlase. Začala jsem hledat další informace.“ Nakonec vytvořila výstavu, která získala mezinárodní pozornost.
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Milan Kajínek) Nelegální transplantace Wed, 06 Feb 2019 06:34:03 +0000
Čeští zákonodárci připravují novelu zákona o transplantační turistice v reakci na situaci v Číně http://www2.epochtimes.cz/2019012024599/Cesti-zakonodarci-pripravuji-novelu-zakona-o-transplantacni-turistice-v-reakci-na-situaci-v-Cine.html http://www2.epochtimes.cz/2019012024599/Cesti-zakonodarci-pripravuji-novelu-zakona-o-transplantacni-turistice-v-reakci-na-situaci-v-Cine.html Český poslanec Mikuláš Peksa a senátor Marek Hilšer spolupracují na přípravě zákona, který by měl omezit možnosti nákupu orgánů v cizích zemích. Jejich postup je částečně reakcí na veřejné slyšení pořádané 19. listopadu 2019 v Senátu PČR, kde byla mimo jiné široce probírána otázka zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu v Číně k orgánovým transplantacím.]]> m.cabejsek@seznam.cz (Milan Kajínek) Nelegální transplantace Sun, 20 Jan 2019 18:24:19 +0000