Chaim Teller (vlevo) a Yante Tellerová byli uneseni členy extremistické židovské sekty Lev Tahore. Našli je v mexickém Tenango del Air, Mexico, 28. prosince 2018. (New York State Police)
Chaim Teller (vlevo) a Yante Tellerová byli uneseni členy extremistické židovské sekty Lev Tahore. Našli je v mexickém Tenango del Air, Mexico, 28. prosince 2018. (New York State Police)

Newyorští úředníci informovali o zatčení čtyř údajných vůdců extremistické židovské sekty Lev Tahor, kteří byli obviněni z únosu dvou dětí z USA.


Ve svém prohlášení z 28. prosince uvedla kancelář newyorského státního zástupce, že unesené děti byly nalezeny a „probíhá plánování, jak je vrátit zpět do USA k jejich matce“.

Státní zástupce Geoffrey Berman řekl: „Obžalovaní se zúčastnili děsivého únosu dvou dětí uprostřed noci a děti vzali do Mexika.“

Dle úřadu státního zástupce byli tři obvinění únosci zatčeni ve čtvrtek a následně deportováni z Mexika do New Yorku. Čtvrtý podezřelý byl vzat do vazby již 23. prosince.

Snadné dopadení

„Naštěstí dopadení únosců nedalo FBI, policii státu New York a mexickým úřadům moc práce a děti se našly po téměř 3 týdnech,“ řekl Berman.

Všichni čtyři (Nachman Helbrans, Mayer Rosner, Jacob Rosner a Aron Rosner) jsou obvinění z únosu čtrnáctileté Yante Tellereové a jejího dvanáctiletého bratra Chaima Tellere z Woodridge, New York a z převozu dětí pryč z USA.

Úředníci řekli, že muži jsou vůdci extremistické židovské sekty Lev Tahor.

Federální vyšetřovatelé v soudním spisu uvedli, že matka dětí byla „dobrovolnou členkou“ Lev Tahory, ale ze skupiny odešla poté, co se její vůdci stávali více a více extrémními. Matka také „poukázala na to, že kdyby zůstala, nebylo by to pro děti bezpečné“.

Denis Baraby, bývalý ředitel Youth Protection Services, který se zabýval šetřením Lev Tahoru, popsal pro The New York Post znepokojující hygienické a jiné podmínky z návštěv v domovech členů Lev Tahoru.

Děti budou vráceny do péče matky poté, co se vrátí do USA.

„Moc se bojím, že otec a jeho známí ze sekty se pokusí děti unést a donutit je vrátit se do sekty, kde jim hrozí podvýživa, trest a nucená svatba s osobami mnohem staršími než jsou oni,“ uvedla dle The Post 14. listopadu do soudního spisu o péči o dítě o brooklynského rodičovského soudu. Již v tu dobu chtěla své děti chránit.

Předtím, než děti zmizely, byly naposled spatřeny 8. prosince v půl čtvrté ráno, jak nastupují do auta před domem přátel, kde pobývaly.

Berman také zdůraznil: „Tyto žaloby a zatčení posílají jasnou zprávu, že pokud se zúčastníte únosů dětí, najdeme vás a přivedeme vás před soud.“


Překlad a redakční úprava článku newyorské pobočky The Epoch Times: J. S.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.