Vlajky Evropské unie před ústředím Evropské komise v Bruselu. (EMMANUEL DUNAND / AFP / Getty Images)
Vlajky Evropské unie před ústředím Evropské komise v Bruselu. (EMMANUEL DUNAND / AFP / Getty Images)

Článek publikovaný 18. prosince deníkem The New York Times uvádí, že za poslední tři roky operátoři kybernetické špionáže spojené s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou úspěšně získávali přístup k tisícům zpráv zahrnujících diplomatickou komunikaci Evropské unie (EU).

Tisíce údajně zachycených zpráv EU obsahovalo celou řadu témat od světového obchodu k obavám z chování Číny, Ruska a Íránu. NY Times poskytly vzorky uniklé komunikace. Čínská ambasáda ve Washingtonu na dotazy NY Times ohledně případu nereagovala.


Odborník, jehož jméno zpráva drží v tajnosti, řekl NY Times, že metody používané hackery se podobají těm, které byly v minulosti vyvinuty a používány čínskou armádou.

Je tedy pravděpodobné, že úspěšní hackeři byli součástí jednotky lidové osvobozenecké armády známé pod číslem 61398. Jedná se o jeden z 22 známých provozních úřadů v rámci třetího oddělení generálního štábu čínské armády.

Každá z těchto poboček je zapojena do různých forem kybernetických operací, z nichž mnohé se zaměřují na Spojené státy a jiné země, jak uvádí vyšetřovací zpráva z října 2018.

Při zcizování informací je podle expertů často ve hře lidský faktor, který působí alespoň v nějakém prvku kybernetického narušení, jako je například použití USB disku pro stažení určitého druhu dat.


Původní podrobnější článek na Epoch Times New York

Článek byl redakčně zkrácen.

Přeložil a upravil Milan Kajínek.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.