Vietnamský muž drží plakát vyzývající k ukončení militarizace čínského režimu v jihočínském moři, Melbourne, Austrálie, 30. září 2018. (Leigh Smith / Facebook)
Vietnamský muž drží plakát vyzývající k ukončení militarizace čínského režimu v jihočínském moři, Melbourne, Austrálie, 30. září 2018. (Leigh Smith / Facebook)
Vietnamská komunita v Melbourne uspořádala koncem září 2018 na Náměstí federace protest proti invazi do Vietnamu Komunistickou stranou Číny prostřednictvím projektu „Jeden pás, jedna cesta“.

Organizátoři protestu chtěli varovat všechny, kdo je poslouchají, slovy: „Pokud se Austrálie nebrání infiltraci moci Čínské komunistické strany, stane se dalším cílem komunistického režimu, podobně jako Tibet nebo Vietnam.“

„Včera byl Tibet, dnes Vietnam a zítra bude Austrálie,“ prohlašují organizátoři protestu.

Protestu se zúčastnily stovky lidí z místního vietnamského společenství stejně jako lidí z různých částí melbournské společnosti. Akce byla naplánována na den předcházející výročí založení Komunistické strany Číny.

Vzhledem k jasné povaze tohoto režimu bych si myslel, že my v Austrálii bychom měli společně říkat: Chceme obchod s Čínou, chceme, aby Čína nadále prosperovala, ale nebudeme akceptovat, že takovýto způsob řízení Číny je jakkoliv atraktivní nebo vhodný,“ – Paul Monk, bývalý šéf analytického oddělení China analysis v Australia’s Defense Intelligence.

Na shromáždění vystoupili předseda vietnamské komunity Bon Nguyen, vietnamští náboženští vůdci, australský zpravodaj a bezpečnostní expert Paul Monk a předseda Tibetské komunity Tenzin Khangsar.

Nguyen řekl, že protest má vyjádřit nesouhlas s rozšiřující se invazí čínského režimu do Vietnamu, řízeného vládou Vietnamské komunistické strany. Zdůraznil také, že tento protest není namířený proti čínskému lidu.

„Komunistická strana Číny a čínští lidé jsou dvě různé věci. Číňané jsou naši přátelé. Číňané žijí v naší komunitě v harmonii,“ řekl Nguyen a dodal, že samotní čínští občané také trpí pronásledováním čínského režimu v Číně.

„Nechceme zde v Austrálii jen nečinně přihlížet. Zítra uvidíme, že Austrálie bude další zemí, protože vidíme, co se stalo v Tibetu, protože jsme svědky toho, co se nyní děje ve Vietnamu. Čínský režim se snaží rozšiřovat své hranice a to je to, co se stalo ve Vietnamu,“ říká Bon Nguyen.

Vietnamská suverenita v ohrožení

Bon Nguyen vysvětluje, jak Vietnam ztrácí svoji svrchovanost v rámci iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“, podle něhož vietnamská komunistická strana umožnila čínskému režimu zřídit ve Vietnamu takzvanou „Zvláštní hospodářskou zónu“ (ZHZ).

V červnu 2018 přednesla Vietnamská komunistická strana návrh zákona o vytvoření tří ZHZ v severním, středním a jižním Vietnamu a na ostrově Phu Quoc, což by umožnilo zahraničním investorům pronajmout si v těchto oblastech pozemky na dobu až 99 let.

Podle Centrální zpravodajské agentury vyvolal návrh zákona silné reakce u obyvatel Vietnamu, kteří uspořádali rozsáhlé protesty v několika vietnamských městech s otázkou, zda vláda „prodává jejich půdu a zemi do Číny“.

Reakce obyvatel

Uživatel Twitteru Linh Lan v reakci na situaci ve Vietnamu napsal: „Dnes v jižním Vietnamu lidé protestovali všude proti tomu, že vietnamská vláda schválila zákon umožňující čínským podnikům pronájem pozemků ve třech speciálních ekonomických zónách Vietnamu.“

Jiný uživatel Twitteru jménem Anh Chí napsal: „V několika městech a provinciích po celém Vietnamu proběhlo mnoho protestů proti ZHZ a zákonu o kybernetické bezpečnosti.“

Jeden z demonstrantů, kteří se účastnili protestů v Ho Či Minově městě, uvedl: „Zákon o pronájmu pozemků na 99 let bude mít přímý vliv na Vietnamskou suverenitu a umožní, aby se Vietnam dostal do rukou Číny. 5 000 let dlouhá historie vietnamského lidu může zmizet ze světa.“

Uživatel jménem Saigonese napsal: „Vlna on-line protestů smetla Vietnam do opozice proti plánované legislativě, která dovolí cizincům pronajmout (vietnamské oblasti) na 99 let a přeměnit je na zvláštní ekonomické zóny. Mnozí zákon nazývají zadními vrátky pro Čínu a čin zrady.“

„My, vietnamská komunita, jsme už léta oběťmi čínského komunistického režimu,“ napsal Saigonese.

„Neuvěřitelná: Učitel, který protestoval proti katastrofě způsobené znečištěním Formosou, dostal 14 let vězení plus 5 let domácího vězení za „pokus o svržení režimu,“ pokračuje Saigonese.

„Církev v centrálním Vietnamu odvážně odsoudí komunisty za týrání Tran Huynh Duy Thuc,“ uzavírá Saigonese. 

Regionální nestabilita

Bon Nguyen uvedl, že protesty proti novému zákonu byly vietnamskou komunistickou stranou násilně potlačeny a někteří demonstranti byli uvězněni.

Dále uvedl, že čínská militarizace v Jihočínském moři znamená, že vietnamští rybáři už nějakou dobu nemohou lovit ve vlastních mořích. Více zde...

„Pokud nemáte povoleno lovit, nemáte povoleno pokračovat ve své normální činnosti ve Vietnamu, a nemáte právo vstoupit na určité místo, na které obvykle vstupujete, pak je to omezení lidských práv,“ míní Bon Nguyen.

Nedávno situace dospěla tak daleko, že někteří vietnamští rybáři byli nuceni uprchnout do Austrálie, řekl Nguyen.

„Vietnamci se snaží z Vietnamu uniknout a hledat svobodu v jiné zemi. Doufám, že to pro Vietnam neznamená masivní exodus, ale existují důkazy o tom, že Vietnamci neutíkají pouze do Austrálie, ale také do Thajska a Indonésie,“ uvedl Bon Nguyen.

V otevřeném dopise australské veřejnosti uvedli organizátoři protestu, že ambice čínského režimu ohledně hegemonie a zrádného poklekávání Vietnamské komunistické strany „představují skutečnou hrozbu pro bezpečnost a svrchovanost Austrálie“.

„Komunistická Čína agresivně napadla a nepozorovaně ovládala Vietnam,“ uvádí se v textu otevřeného dopisu.

Závažné příznaky infiltrace v Austrálii

Paul Monk, bývalý šéf analytického oddělení China analysis v organizaci pro obranné zpravodajství Australia’s Defense Intelligence, uvedl, že je hluboce znepokojen systematickým programem podvracení a cenzury v Austrálii.

„Vzhledem k jasné povaze tohoto režimu bych si myslel, že my v Austrálii bychom měli společně říkat: Chceme obchod s Čínou, chceme, aby Čína nadále prosperovala, ale nebudeme akceptovat, že takovýto způsob řízení Číny je jakkoliv atraktivní nebo vhodný,“ řekl Monk.

Ve svých snahách o diplomacii a zachování mezinárodního míru Monk uvedl, že Austrálie má tendenci směřovat k tomu, že nebude působit jiným vládám obtíže.

„Bývalí premiéři, bývalí ministři zahraničí, bývalí státní premiéři, bývalí velvyslanci, vedoucí obchodní pracovníci a četní akademici otevřeně obhajují Čínu, to znamená komunistickou stranu v Číně, proti kritice,“ řekl Monk.

Uživatel Twitteru jménem SCS_Disputes k situaci napsal: „Swaine idiotsky nechvalně proslul prohlášením, že „Čína není expanzivní, protože nemá žádné písemné plány k expanzi. Netřeba říkat, že mé odpovědi byly na oplátku zablokovány“!

„Slepý, němý, hluchý. Nemohou dát dvě a dvě dohromady! Stejný typ jako Bob Carr, Kerry Brown,“ pokračoval uživatel SCS_Disputes. „Tyto australské elity kritizovaly obavy nad konáním komunistické strany v Číně a v regionu jako setrvávání v myšlení studené války.“

Paul Monk také varoval, že kvůli ostrému rozdílu v politické kultuře mezi svobodným světem a komunistickými režimy nyní vidíme diplomatický vztah s komunistickou stranou Číny jako „jednosměrnou ulici“. I když opakujeme kritiku čínského režimu „komunistická strana má systematický program, jehož cílem je podkopat, omezit a cenzurovat naše svobody,“ řekl Monk.

„Čína je totalitní režim. Není přátelský, je zhoubný,“ míní Monk. „V Austrálii máme nyní situaci, pokud jde o čínský komunistický vliv, která převyšuje všechno, co se dělo v době studené války.“

Monk se domnívá, že vliv čínského režimu v Austrálii se projevuje především v oblasti takzvané „soft power“ nebo-li měkké síly, jejíž účinky můžeme definovat jako peníze ovlivňující politiku, podnikání, akademii a média.

„Konfuciovy instituty jsou jedním z prostředků těchto pokusů o ovlivňování a oslabování svobod, které považujeme za samozřejmé,“ uvedl Monk a dodal, že australská vláda s nimi téměř nic nedělá.

Monk uvedl, že nová australská legislativa v oblasti zahraničního zasahování, která byla schválena v červnu 2018, pomůže zlepšit obranyschopnost Austrálie proti skrytým politickým zásahům ze strany zahraničních subjektů, ale její účinnost bude záviset na tom, jak bude implementována v praxi.

Monk dospěl k závěru, že Austrálie se v současnosti vydává cestou, jak odolávat vlivům čínského režimu, a bude na ní pravděpodobně muset vytrvat roky. „Musíme být principiální, mobilizovaní a energičtí, abychom bránili věci, kterých si ceníme,“ míní Monk.



K tomuto článku přispěl reportér Epoch Times Ruby Zhang.


Přeložil Milan Kajínek; Originální článek.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.