Plastinace je proces, ve kterém se na tkáně mrtvoly použije silikonová guma, aby se zastavil rozpad její tkáně. „Exponát“ na fotce je z předešlé výstavy „The Human Body“, která se pořádala v Kyjevě. Tvář z úcty k zesnulému byla z fotografie elektronicky vymazána. (Sergei Supinsky / AFP / Getty Images)
Plastinace je proces, ve kterém se na tkáně mrtvoly použije silikonová guma, aby se zastavil rozpad její tkáně. „Exponát“ na fotce je z předešlé výstavy „The Human Body“, která se pořádala v Kyjevě. Tvář z úcty k zesnulému byla z fotografie elektronicky vymazána. (Sergei Supinsky / AFP / Getty Images)
Lékař chce ustavit koncept zajišťování důkazů pomocí extrakce DNA z plastinovaných lidských těl z výstav „Bodies“, jejíchž původ je neznámý a stal se součástí širšího znepokojení nad případy zneužívání vězňů svědomí v Čínské lidové republice k orgánovým transplantacím.

LONDÝN – Výstavy lidských těl, obecně nazývané „Bodies“, čelí již několik let obviněním, že plastinovaná lidská těla pocházejí od vězňů svědomí z Číny. Kritici výstav považují odmítání obvinění ze strany vystavovatelů za nedostatečné podložená a opakovaně volají po oficiálním testování DNA z vystavovaných lidských těl.

Dosud byly testy DNA diskutovány pouze na teoretické úrovni, nicméně nyní se jeden z lékařů z Velké Británie začal osobně zasazovat o prosazení prvního skutečného odběru vzorku DNA z plastinovaných těl, který by měl položit základ pro případné vyšetřování původu lidských těl v budoucnosti. Jedna z výstav se totiž právě v tuto chvíli nachází v Birminghamu.

Neurolog Dr. David Nicholl je jedním z několika prominentních lékařů a lidskoprávních aktivistů, kteří volají po vyšetřování původu těl na výstavě Real Bodies, která probíhala v National Exhibition Centru (NEC) v Birminghamu.

20180904-past
Dr. David Nicholl oznamuje, že hledá tkáně na průzkum DNA plastinovaných tkání, v Sandwell General Hospital v Anglii, 21. srpna 2018. (Simon Gross / Epoch Times)

Výstava obsahuje 20 lidských těl a více než 200 orgánů pocházejících z Číny. Lidská těla a jejich části byly posmrtně upraveny metodou plastinace, odstraněním tělních tekutin a tuků a konzervováním formaldehydem, silikonem a dalšími chemikáliemi.

„Zdá se úplně postavené na hlavu, že dokážeme vysledovat steak [až ke konkrétní krávě], ale nemůžeme vysledovat [lidské] tělo v National Exhibition Centru v Birminghamu,“ prohlásil Dr. David Nicholl v rozhovoru pro BBC. „Myslím, že mnoha Číňanům, kteří pohřešují svoje příbuzné, poskytne [test DNA] možnost ujištění [zda těla jejich blízkých neskončila na výstavách Bodies].”

Výstavy byly v některých zemích zakázány právě kvůli závažným pochybnostem ohledně původu lidských těl, způsobu jejich smrti a identity zesnulých. Výstavy „Bodies“ už nechtějí ve Francii, Izraeli, na Havaji, v některých státech USA ani v České republice. Více o tom zde...

Národní galerie (NEC) v Birminghamu prohlásila, že lidská těla na výstavě jsou „neidentifikovaná těla“ dodaná „čínským lékařským univerzitám relevantními úřady“. NEC prohlašuje, že těla byla „dodána legálně“ a nejedná se o „vězně žádného druhu, těla nejeví žádné známky traumat či zranění, nenesou žádné infekce a zemřela přirozeným způsobem“, což ovšem není schopna nijak doložit, jak koneckonců uvádí i výkonný ředitel Imagine Exhibitions Tom Zaller.

Tom Zaller v dubnu 2018 prohlásil, že neexistuje „žádná dokumentace“, prokazující identitu těl nebo souhlas zesnulých s posmrtným nakládáním s jejich těly.

Videoreportáž BBC

Hlavním předmětem znepokojení nad výstavou pořádanou společností Imagine Exhibitions, je nejasný původ lidských těl a skutečnosti, že ani organizátor výstavy ani čínská laboratoř, která těla plastinovala, nejsou schopni původ těl doložit. Jedná se tedy o neznámé a nedobrovolné dárce. Expertní vyšetrovací zpráva z roku 2016 ukazuje na možná spojení původu těl s šedou zónou čínského transplantačního průmyslu, který údajně zneužívá politické vězně jako nedobrovolné dárce orgánů. Zneužíváni jsou údajně skupiny vězňů svědomí pronásledované čínským režimem – duchovní hutí Falun Gong, podzemní křesťané, Tibeťané a Ujgurové.

Hledání kostí a zubů

Přestože někteří experti míní, že DNA bylo chemickými procesy nenávratně porušeno, doktor Nicholl věří, že testy DNA mohu být úspěšné. „Byl jsem v kontaktu s některými redaktory z Journal of Plastination a ti mi pověděli, že pokud vědí, tak to dosud nikdo nezkoušel.“

Podle Nicholla by se jednalo o výzkumný projekt, který by zabral jeden až dva roky.

„Znamenalo by to, že pokud příště přijedou tyto výstavy do města, můžeme říci koronerovi, že jsme publikovali studii, která prokazuje, že testy DNA mohou být úspěšně realizovány. [Pak se ho zeptáme:] Proč nepožádáte o vzorky DNA k identifikaci těch těl?“ míní Nicholl.

Protože majitelé výstav nejsou ochotni vzorky DNA poskytnout, doktor Nicholl doufá, že mu vzorky poskytnou nemocnice ve Velké Británii, které také plastinovaná těla používají. Zájem má především o kostní a zubní vzorky. Nicholl věří, že s poskytnutím vzorků by neměl být problém.

20180904-past2
Výstava Real Body v Sydney v Austrálii, odkud přicestovala do Velké Británie. (Melanie Sun / Epoch Times)

Těla z provincie Liao-ning

Expert na Čínu, publicista a spisovatel Ethan Gutmann, narazil při svém teréním výzkumu na řadu spojitostí mezi čínským vězeňským systémem a transplantačním průmyslem. Podle důkazů, které shrnul ve své knize Jatka (C-press 2015), existuje spojitost mezi zneužíváním vězňů k orgánovým transplantacím a těly vystavovanými v rámci „Bodies“.

Epicentrem produkce plastinovaných těl je provincie Liao-ning a město Ta-lien, kde rovněž gradovalo masivní politické pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. Jeho následovníci od roku 1999 naplňovali vězeňský systém laogai (převýchovné pracovní tábory) po celé Číně a zejména v oblasti Ta-lienu a provincie Liao-ning, kde s nimi bylo často velmi krutě zacházeno.

První továrny na plastinování lidských těl byly zřízeny právě ve městě Ta-lien. Odtud také pocházejí těla vystavovaná na většině výstav „Bodies“ po celém světě. Více o tom zde...


Článek byl redakčně upraven a zkrácen; Přeloži a upravil Milan Kajínek; Zdroj.


Čtěte také:

Britové žádají premiérku o zpřísnění zákonů pro dovoz lidských těl v souvislosti s výstavami „Bodies“

„Bodies“ – těla vystavená ve Velké Británii mohou pocházet od vězňů svědomí z Číny

Pokud majitel výstavy Body The Exhibition povolí odběry DNA z vystavovaných těl, Číňané budou moci hledat těla zmizelých příbuzných


Podpořte prosím článek jeho sdílením na sociálních sítích.