Britští lékaři, lidskoprávní aktivisté a poslanci zaslali otevřený dopis premiérce Therese Mayové vyjadřující etická znepokojení nad výstavou lidských těl Real Bodies pořádanou v Birminghamu. (Christopher Furlong - WPA Pool / Getty Images)
Britští lékaři, lidskoprávní aktivisté a poslanci zaslali otevřený dopis premiérce Therese Mayové vyjadřující etická znepokojení nad výstavou lidských těl Real Bodies pořádanou v Birminghamu. (Christopher Furlong - WPA Pool / Getty Images)
Britští lékaři, lidskoprávní aktivisté a poslanci zaslali otevřený dopis premiérce Therese Mayové (6. srpna 2018), v němž vyjadřují etická znepokojení nad výstavou lidských těl Real Bodies pořádanou v Birminghamu společností Imagine Exhibitions. Signatáři dopisu volají po změně britské legislativy. Podobný zákon byl přijatý v České republice v roce 2017, ten ukládá vystavovatelům povinnost jednoznačně prokázat identitu a dobrovolný souhlas zesnulého s posmrtným nakládáním jeho těla.

Otevřený dopis dále vyzývá k uzavření výstavy a provedení testů DNA z vystavovaných těl.

Navzdory prohlášením pořadatelů, že se jedná o lidi, kteří „zemřeli přirozeným způsobem“, a kteří „nebyli vězni“, zůstávají pochyby stále otevřené, protože pořadatelé nemohou tato tvrzení ničím doložit.

Vystavování ostatků lidských těl je v Británii za určitých okolností legální, ovšem podle lékařů současná legislativa dostatečně neřeší případy, kdy jsou těla dovezena ze zahraničí. Zatímco proces získávání lidských těl v Británii má eticky přísné normy a vyžaduje dobrovolný souhlas zesnulého, pro těla dovezená ze zahraničí postačuje fakt, že byla získána v souladu s legislativou země z níž pocházejí.

Doktor David Nicholl z Městské nemocnice v Birminghamu uvádí, že tato „mezera“ v zákoně „poškozuje zákon a ducha v němž byl tento zákon vytvářen“. Podle doktora Nicholla by měl být zákon přehodnocen a upraven tak, aby zajistil, že dovoz lidských těl nebo ostatků do Velké Británie bude etický.

„Když do Velké Británie přijíždí komerční výstava lidských těl, musejí být vystavovatelé schopni doložit souhlas zesnulých s veřejným vystavováním [jejich těl],“ míní Nicholl. Takováto zákonná úprava vstoupila v platnost v České republice v červenci 2017.

Nejasný je především původ vystavovaných těl a okolnosti, za nichž dotyční zemřeli. Pořadatelé ani čínská laboratoř, která těla plastinovala, nejsou schopni identitu ani souhlasy zesnulých s posmrtným nakládáním jejich těl doložit. Podle pořadatelů se jedná o neznámé či „neidentifikované“ lidi k nimž neexistuje žádná dokumentace.

Těla na výstavě v Birminghamu pocházejí z čínské laboratoře ve městě Ta-lien v provincii Liao-ning. Expertní výzkumy[1] ukazují na čínský vězeňský systém jako pravděpodobný zdroj těchto lidských těl. Těla dodal laboratoři tamní úřad Veřejné bezpečnosti. Podle expertů[1] se může jednat o těla popravených věznů nebo o těla politických vězňů zneužitých k orgánovým transplantacím.

Článek byl vypracován na základě reportáže Declana Murphyho.

POZNÁMKY:

[1]
Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka (C-press 2014). On-line: http://www.cpress.cz/jatka-3/  

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky. On-line: https://endtransplantabuse.org/an-update/ 



Čtěte také:

Birmingham: Kritici výstav „Bodies“ chtějí realizovat první testy DNA plastinovaných těl


„Bodies“ – těla vystavená ve Velké Británii mohou pocházet od vězňů svědomí z Číny

Pokud majitel výstavy Body The Exhibition povolí odběry DNA z vystavovaných těl, Číňané budou moci hledat těla zmizelých příbuzných