Prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence informují z Bílého domu ohledně růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí, 27. července 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence informují z Bílého domu ohledně růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí, 27. července 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Ve druhém čtvrtletí zaznamenala ekonomika USA vysoký růst, kdy HDP vzrostlo o 4,1 %, což je nejvíce od roku 2014.

Dle zprávy vydané Úřadem pro ekonomickou analýzu (BEA) stojí za růstem ekonomiky především výdaje spotřebitelů (růst o 4 %), investice firem (růst o 7,3 %) a nárůst exportu.

„Jsme na cestě k dosažení největšího ročního růstu za posledních 13 let,“ prohlásil americký prezident Donald Trump v pátek v Bílém domě.

„Říkám to už teď. A říkám to důrazně. Tím, jak obchodní příležitosti přicházejí jedna za druhou, dostaneme se ještě výše, než jsou tato čísla. A už tato čísla jsou skvělá čísla.“

Dodal také, že dle jeho odhadů průměrný roční růst výrazně překoná hranici 3 % a že každé procento činí bilion dolarů a 10 milionů pracovních míst.

Růst HDP o 4,1 % ve 2. čtvrtletí byl největší od 3. čtvrtletí 2014, kdy HDP v USA vzrostl o 4,9 %, a třetí největší od ekonomické recese v roce 2008.

Ve zprávě BEA označuje prezident USA jako jedno z „největších vítězství“ snížení negativní obchodní bilance. Z negativního schodku ubylo 52 miliard dolarů, což přidalo k růstu HDP 1,1 %.
Společnost Goldman Sachs ve své zprávě uvedla, že výsledky 2. čtvrtletí byly „výrazně lepší“ než očekávala. „Čísla z dnešního rána potvrzují akceleraci růstu a držení inflace v plánované hladině.“

Související: Trumpova administrativa si vede v ekonomice dobře, v některých oblastech láme rekordy


Překlad a redakční úprava: J. S.; Originální článek.

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.