Americký prezident Donald Trump mluví k reportérům během mítinku jeho kabinetu v Bílém domě. Washington, 12. únor 2019. (Chip Somodevilla / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump mluví k reportérům během mítinku jeho kabinetu v Bílém domě. Washington, 12. únor 2019. (Chip Somodevilla / Getty Images)

WASHINGTON — Vyjednávání mezi demokraty a republikány o financování bariéry na mexicko-americké hranici dosáhla předběžné dohody. Americký prezident Donald Trump s výsledkem dohody není spokojený. Nicméně, další uzavření části vlády neplánuje.


„Jsem velmi nespokojený s tím, co nám demokraté dali. Je to smutné,“ řekl Trump reportérům na zasedání kabinetu 12. února. „Nedělají nic ve prospěch naší země. Ubližují zemi. Ale určitě nechceme další odstávku.“

Sedmnáctičlenný kongresní vyjednávací tým demokratů a republikánů se předběžně domluvil na uvolnění 1,4 miliardy dolarů na výstavbu hraničních bariér na hranici USA – Mexiko. Původní požadavek amerického prezidenta byl 5,7 miliardy.

Díky nové dohodě lze postavit zhruba 88 km nové bariéry z ocelových plátů. V plánu je vybudovat tento úsek kolem texaského Rio Grande Valley.

Na otázku ohledně možnosti vyhlášení národního stavu nouze za účelem financování bariér dle původního požadavku Trump odpověděl: „Zvažuji všechny možnosti. Stavy nouze tady už byly. Prezidenti Obama, Clinton i Bush je vyhlásili mnohokrát. Nejde o nic nového.“

Na druhou stranu, možnost další „vládní odstávky“ Trump negoval.

Senátoři obou stran jsou s ujednáním spokojení


I když se detaily dohody ještě musí dojednat, senátní lídři obou stran novinky uvítali.


„Minulou noc bylo v naši zemi slyšet dobré zprávy,“ řekl 12. února na půdě Senátu šéf senátní menšiny demokratů Chuck Schumer. „Nyní máme oboustrannou dohodu, která dosáhne cíle. Lépe ochrání hranici a předejde další nesmyslné odstávce vlády.“

Schumer naléhá na Trumpa, aby dohodu co nejdříve podepsal. Dohoda musí být dojednaná do 16. února a podepsaná prezidentem, aby nedošlo k dalšímu zastavení chodu části úřadů. Dle oficiálních informací by měl být legislativní text připravený již ve středu 13. února.

Lídr senátní většiny, republikán Mitch McConnell dohodu kvitoval s tím, že vyjednávání se pohnula dopředu poté, co demokraté opustili svoje „nerozumné postoje“.

Dohoda výboru zahrnuje i zvýšení počtu nových technologií, jako jsou scanovací zařízení, humanitární pomoc a vyšší počet pohraničníků.

Posun vyjednávání se pozitivně obrazil i na burzách v řádu 1–1,5 % růstu.

Den před ujednáním prohlásil personální šéf Bílého domu, Mick Mulvaney, že bariéra se stavět bude, ať už s nebo bez financování Kongresu.

„Prezident zeď postaví,“ řekl Mulvaney. „Nyní je náš přístup takový, že použijeme tolik peněz, kolik nám dáte, a poté najdeme legální cestou další peníze jinde, tak, abychom zabezpečili jižní bariéru. Takže ji postavíme s Kongresem nebo bez něj.“


Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.