Manželé Pacak na Bali, spolu na pláži. (stehujemesenabali.cz)
Manželé Pacak na Bali, spolu na pláži. (stehujemesenabali.cz)
Bali. Už to jméno vyvolává závan exotiky. Není divu, že jde o jednu z nejvyhledávanějších destinací na světě. Sjíždějí se sem turisté z celého světa, včetně mnoha Čechů a Slováků. Pro Danielu a Radima se stal indonéský ostrov trvalým domovem.

Bali učarovalo Daniele a Radimovi Pacak tak, že se tu před rokem usadili nadobro a teď nabízejí českým turistům na míru šitou dovolenou s ubytováním v jejich luxusní třípokojové vile na klidném východním pobřeží. Z poptávek si vybírají tak, aby „seděly“ nejenom jim, ale i druhým hostům resortu, a všichni tak zažili pohodový pobyt. Obsazeno mají nadlouho dopředu.

„Protože tu fungujeme jako jedna velká rodina, hodně si klienty vyzpovídáme dopředu, abychom věděli, jak na dovolené fungují, co mají rádi, a podle toho jim sestavíme balíček, aby nemuseli nic plánovat. Po celou dobu se o ně staráme a každý den pro ně vytváříme skvělé zážitky. A to je to, proč jsme jedineční,“ vysvětluje Radim.

Jejich nejčastějšími klienty jsou mladí novomanželé kolem třiceti let, kteří jedou na Bali na svatební cestu. Dvojice spolu často pořádají domluvené aktivity, ať už jde o výstup na sopku nebo společné šnorchlování. To může vést k takovému sblížení, že se páry po návratu do Česka dál vídají nebo jezdí na společné dovolené.

DSCF4627 cr
foto: Bali je mimo jiné oblíbená destinace surfařů. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

„Je moc fajn, když nám za dva měsíce potom, co tu byli, pošlou fotky s komentářem: ‚Hele, vyšli jsme si spolu do Tater‘,“ říká Da
niela. Radim ji doplňuje, že úžasnou dovolenou nedělá místo ani servis: „Perfektní dovolenou dělají lidi kolem vás. Skvělý servis je samozřejmostí.“

„V životě jsme nenašli na našich cestách hotel, který by fungoval jako my. Jsme trochu jako ‚vysokoškolská kolej‘, jen o dost vyšší kategorie,“ směje se Radim. Díky tomu, že mají skvělé sousedy, kamarády a zaměstnance z řad místních, jejich klienti mohou poznat povahu a kulturu domorodců zblízka.

Sami manželé Pacak o návratu do Česka ani Evropy neuvažují. Bali je pro ně nejhezčí oblast v jihovýchodní Asii. Není se čemu divit – krásná příroda, celoroční tropické podnebí, bohatá kultura a náboženství (místní verze hinduismu) – to vše navozuje atmosféru pohody a bezpečí.

DSCF4392 cr
foto: Balijské ženy ve svátečních krojích nesou obětiny na hroby zesnulých při jednom z hinduistických svátků. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

„Balijci věří v reinkarnaci a snaží se svoji karmu udržovat neustále v plusu, protože nynější život žijí pro dobro toho dalšího,“ říká Radim. V důsledku toho tady lidé, až na ty, kteří už podlehli penězům, nekradou, nelžou a nepodvádějí.

„Nejsou to ambiciózní lidé, kteří by se hnali za kariérou. Jejich největším životním cílem je zplodit potomka. Lidé jsou tu přátelštější, pořád se usmívají. Zbytečně nepřemýšlejí, protože ta nadbytečná chytrost vytváří v lidech strach,“ míní mladý pár.

DSCF4170 cr
foto: Obětní oltáře naleznete na Bali všude, i na polích. Mají pomoci k dobré úrodě. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

„My Češi se od Balijců můžeme naučit vážit si obyčejných věcí, pokory a nesobecké podpory v rámci rodiny i komunity,“ říká Radim. Tak jako v jiných tradičních kulturách, i pro místní obyvatele je nejdůležitější rodina, a několik generací tu žije pohromadě vedle sebe. Daniela doplňuje, že tím, že v zemi neexistuje sociální systém, se děti musejí o své rodiče postarat. Na druhou stranu naše evropská společnost nás učí jít si za svým, nedívat se nalevo, napravo, a to často vede k tomu, že zapomínáme, kde jsou naše kořeny.


Článek vyšel v rámci speciálního tištěného vydání Epoch Times.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.