Výhled z věže Kostola svätej Kataríny na Štefánikovo námestie. Z věže je krásný pohled na okolní krajinu. Chvilku to zabere, než sem vylezete, musíte totiž zdolat 127 točitých schodů. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Výhled z věže Kostola svätej Kataríny na Štefánikovo námestie. Z věže je krásný pohled na okolní krajinu. Chvilku to zabere, než sem vylezete, musíte totiž zdolat 127 točitých schodů. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Nedaleko pohoří Velké Fatry a Nízkých Tater, zasazených do lesnatých kopců, se nachází malé městečko, které má ohromující historii a pyšní se také jedním světovým unikátem – mají tu nejstarší dosud fungující mincovnu na světě.

kremnica02
Středověký Mestský hrad v Kremnici se pyšní dosud dochovanými dvojitými hradbami zpevněnými šesti budovami. Uprostřed se nachází Kostol sv. Kataríny. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

S kovovými penězi a cenným kovem je Kremnica neoddělitelně spjata, ostatně dodnes nese přívlastek „zlatá“. Zlato se v okolí těžilo už od 10. století, a právě z něj se tu začaly razit mince.

Středověk znamenal pro město nebývalý rozkvět. Uherský král Karel I. Robert udělil osadě roku 1328 titul svobodného královského města s právem těžit a razit mince a od té doby místo vzkvétalo.

DSCF9937 cr 1
Panorama fotogenického hlavního (Štefánikova) námestia v Kremnici. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Za prací a lepším životem se sem stěhovala řada jiných evropských národností, včetně mincařů z Kutné Hory. Hlavní motorem však byli němečtí přistěhovalci, kteří byli vyhnáni až po 2. světové válce. Tím, že měšťané získali řadu výsad, rostl i všeobecný blahobyt.

kremnica04
Vstupní brána na Štefánikovo námestie. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Oficiální prameny v muzeu mincí uvádějí, že v Kremnici se mezi lety 1328 až 1970 vytěžilo 46 tun zlata a 208 tun stříbra. A drtivá většina byla spotřebována při výrobě mincí. Kremnické dukáty byly vyhlášené široko daleko, jelikož se vyznačovaly mimořádně vysokou a stálou ryzostí zlata.

kremnica7 dukaty
Zlaté dukáty (11), denáry (12) a kvartingy (13) ražené v Kremnici pro Zikmunda Lucemburského (1387–1437). (Ondřej Horecký / Epoch Times)


















Co v Kremnici navštívit:

  • Muzeum mincí a medailí – má několik pater. V podzemí si prohlédnete, jak se ruda těžila a zpracovávala na zlato a v dalších poschodích se dozvíte, jak se vyráběly mince. Součástí je i rozsáhlá kolekce mincí nalezených nebo ražených na území Slovenska, od těch keltských až po dnešní slovenské euromince. Ročně muzeum navštíví 60 tisíc turistů. 

kremnica6 knecht
Sedačka zvaná „knecht“, která se používala pro dopravu baníků do podzemí a při ražení chodeb ze šachty. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
  • Kostol sv. Kataríny a Mestský hrad – rozhodně stojí za návštěvu. Hradby jsou ve vynikajícím stavu, dvojité opevnění, zdobný interiér kostela plus nádherné výhledy na okolí.

  • mincovna – je nejstarší na světě mezi mincovnami, které jsou stále v provozu. Dodnes se tu razí mince jak pro Slovenskou republiku, tak na zakázku pro státy z různých koutů světa. Pro turisty je otevřená část prostor, kde se mohou seznámit se starými stroji i moderní produkcí.

kremnica05
Morový sloup na hlavním náměstí (vlevo); detail morového sloupu (vpravo). (Ondřej Horecký / Epoch Times)
  • Banské muzeum – 60 metrů pod povrchem se dozvíte o dějinách těžby zlata a stříbra v této oblasti. Prohlídka trvá 1 hodinu.

  • rozhledna na Krahulském štítu – nabízí skvělý pohled nejenom na Kremnici, ale i panorama okolních Kremnických vrchů. Když vyrazíte z vedlejší obce Krahule, výšlap vám zabere něco přes půl hodiny a zvládnou ho i děti.

Na celou Kremnici by vám měl stačit půlden. Výlet můžete zkombinovat s návštěvou Banské Štiavnice (na tu si raději vyhraďte celý den) a místních „tajchů“, vodních nádrží kdysi vybudovaných horníky. V létě skýtají báječné koupání. Další možností je navštívit v rámci dovolené nedaleké Nízké Tatry a Velkou Fatru.


kremnica bankovky1
V muzeu mincí a medailí najdete i výstavu československých bankovek. Některé z nich si jistě řada z vás bude pamatovat. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

kremnica bankovky2
kremnica bankovky3
kremnica bankovky4


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.