Prezident Donald J. Trump podepsal memorandum zaměřené na čínské zákony, politiku a praktiky spojené se zcizováním duševního vlastnictví, inovací a technologií. Bílý dům, Washington 14. srpna 2017. (Chris Kleponis-Pool / Getty Images)
Prezident Donald J. Trump podepsal memorandum zaměřené na čínské zákony, politiku a praktiky spojené se zcizováním duševního vlastnictví, inovací a technologií. Bílý dům, Washington 14. srpna 2017. (Chris Kleponis-Pool / Getty Images)
Trumpova administrativa zvažuje formální vyšetřování čínské politiky, zda nepoškozuje práva duševního vlastnictví. Americký prezident tak navazuje na svoji slibovanou kampaň na ochranu amerických inovací a technologií.

14. srpna 2017 podepsal prezident Donald Trump memorandum zaměřené na čínské obchodní praktiky ve spojitosti s krádežemi a nuceným transferem duševního vlastnictví amerických firem. Memorandum nařizuje obchodnímu zástupci Robertu Lighthizerovi, aby určil, zda je nutné přistoupit k formálnímu vyšetřování čínské obchodní politiky.

„Krádeže duševního vlastnictví zahraničními zeměmi stojí náš národ miliony pracovních míst a miliardy a miliardy dolarů každý rok,“ prohlásil Trump před podepsáním memoranda.

„Příliš dlouho bylo toto bohatství vyváděno z naší země, zatímco Washington nedělal nic,“ vyslal Trump kritiku na konto předchozí vládní politiky.

Podle zprávy amerického národního úřadu pro výzkum v Asii dosahují roční ztráty americké ekonomiky v důsledku krádeží duševního vlastnictví 600 miliard amerických dolarů. Zpráva dále uvádí, že Čína je zodpovědná za 50-80% všech krádeží.

Čína používá řadu taktik pro zcizení know-how, mezi něž patří přinucení zahraničních firem k partnerství s čínskými firmami a dodání svého know-how pro vstup na čínský trh. Firmy jsou žádány, aby do Číny přemístily svoji produkci, výzkum a vývoj a stejně tak úschovny dat.

Americká obchodní rada uvádí, že celosvětově pochází 86% všech padělaných výrobků z Číny a z Hongkongu.

Výzkum Epoch Times shrnutý v několika výsledných zprávách mapuje proces krádeží duševního vlastnictví americkým firmám a univerzitám, které Čína následně zapracovává do výroby a pomocí ukradených dat prodává výrobky zpátky do USA za značně snížené ceny, protože nemusela vynaložit finance na výzkum.

Vláda USA mohla k vyřešení situace využít pravidla Světové obchodní organizace (WTO), namísto toho se rozhodla jednat na vlastní pěst, protože jak tvrdí Scott Kennedy, výkonný ředitel Centra pro strategické a mezinárodní studie, „Bílý dům je frustrován pomalým tempem WTO”.

„Postavíme se jakékoliv zemi, která nezákonně nutí americké společnosti k přenosu jejich cenných technologií, čímž podmiňuje vstup na trh. Budeme bojovat proti padělání a pirátství, které ničí americké obchody,“ řekl Donald Trump.

„Tohle je pouze začátek,“ dodal Trump.


Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil Milan Kajínek; zdroj: small United States


Čtěte také: Exkluzivně: Jak hacking a špionáž pohánějí ekonomický růst Číny