Vojáci čínské Lidově-osvobozenecké armády pochodují Pekingem; 30. října 2007. Vpravo je kopie armádního dokumentu, který se snaží rekrutovat studenty jako propagandisty. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images / Twitter)
Vojáci čínské Lidově-osvobozenecké armády pochodují Pekingem; 30. října 2007. Vpravo je kopie armádního dokumentu, který se snaží rekrutovat studenty jako propagandisty. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images / Twitter)
Jeden útvar Lidově-osvobozenecké armády ve východní Číně chce, aby se ze studentů stali šiřitelé režimní propagandy.

Armádní rezervy provincie An-chuej nařídily 6. dubna Univerzitě Čchao-chu, aby zřídila „bojovou jednotku pro ochranu internetu a interního mediálního názoru“, kterou má tvořit 30 studentů. Rukou psané poznámky na dokumenty naznačují, že vojenský rozkaz schválila neidentifikovaná osoba z vedení školy a že se mají sesbírat jména, pohlaví a identifikační čísla studentů, kteří budou do týmu vybráni.

Listinu zveřejnil na Twitteru Lhasawa Tenzin Neema, který je zřejmě pro-tibetským aktivistou. Zpráva se jako první objevila na China Digital Times. Jeden z uživatelů Twitteru vojenské snahy o mladé rekruty okomentoval slovy: „Stranická armáda se rozhodla vyměnit zbraně za pera.“

Jenže snahy čínského režimu přesvědčit vlastní občany, aby hlásali stranickou linii, nejsou tak k popukání jako komentáře na internetu. Komunistický režim alokuje každý rok miliardy dolarů na „udržování společenské stability“. Část z této sumy putuje na odměny pro internetové komentátory, jejichž cílem je brouzdat po síti a na veřejných fórech, zpravodajských serverech a na sociálních médiích odklánět pozornost od citlivých témat a ovlivňovat názory veřejnosti tak, aby režim vždy vypadal v dobrém světle.

Těmto komentátorům se hovorově říká „desetikorunová armáda”, protože za každý online příspěvek dostávají pevně stanovenou částku. Asi čtyři miliony z těchto placených „papoušků“ jsou studenti univerzit a vyšších odborných škol. Dohled nad nimi má Svaz komunistické mládeže.

China Digital Times uvádí, že svazáci v provincii An-chuej si v březnu 2014 stanovili metu 15 tisíc studentů, kteří budou zastávat pozice propagandistů, přičemž v únoru 2015 kvóta stoupla na plných 150 tisíc.

Studentíci ovšem nejsou jediní, kdo na sebe přebírá roli očí a uši čínského režimu. V Pekingu je podle zpráv kolem tří tisíc lidí z různých vrstev společnosti, kteří dobrovolně pomáhají městské policii hlídat internet.


Originální článek: small United States