Screenshot z videa na webstránkách Konfuciova institutu (než bylo staženo). Akademici popisují čínské vyobrazení války v Koreji jako propagandistické a historicky nepřesné a kritizují instituty za šíření komunistické propagandy. (Epoch Times)
Konfuciův institut, působící při Stockholmské univerzitě, bude po deseti letech fungování uzavřen. Vedení školy to oznámilo koncem prosince. Rozhodnutí dát jazykovému programu sponzorovanému Pekingem výpověď přichází uprostřed vzrůstajících kontroverzí vůči Konfuciovým institutům ve světě.

Kritici čínský režim obviňují, že svou celosvětovou síť kulturně-vzdělávacích center používá k prosazovaní komunistické propagandy a odsuzují také diskriminační politiku přijímání pedagogického personálu.

Prorektorka Stockholmské univerzity, Astrid Söderbergh Widdingová, sdělila švédským novinám Dagens Nyheter, že Konfuciův institut založený v roce 2005 bude uzavřen v červnu letošního roku. Jako důvod uvedla, že škola si mezitím utvořila jiné a nezávislé vazby na Čínu a také potřebuje větší finanční nezávislost.

„Obecně řečeno, je diskutabilní mít v rámci univerzity ústavy, jež jsou financovány jinou zemí,“ citoval deník Widdingovou.

Koncept Konfuciových institutů spravovaných čínskou vládou vznikl v roce 2004. Tyto ústavy fungují při zahraničních školách a univerzitách. V současnosti je jich ve světě několik stovek včetně jednoho na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Jelikož veškeré náklady spojené s provozem hradí Čína, program je atraktivní zejména pro menší univerzity.

V posledních letech se ovšem instituty dostaly do ostré kritiky za exportování cenzury a názorů vládnoucí komunistické strany pod hlavičkou vyučování čínštiny. Učitelé na Konfuciových institutech nesmí probírat citlivá témata, jako např. nezávislost Tibetu, Tchaj-wanu nebo perzekuci Falun Gongu. Kantoři zároveň nesmí praktikovat žádné náboženství, které režim potírá.

Když kanadská McMaster University z Ontaria ukončila v červenci 2013 spolupráci s Konfuciovým institutem na svém kampusu, bylo to na základě diskriminačních praktik při přijímání uchazečů o práci. Jedna z bývalých učitelek na tamním institutu, Sonia Čao, musela při podpisu pracovní smlouvy zatajit, že praktikuje Falun Gong, duchovní disciplínu, kterou čínské úřady od roku 1999 tvrdě stíhají.

Kanadský svaz univerzitních pedagogů (CAUT) reprezentující 70 tisíc akademiků vyzval koncem roku 2013 univerzity a vysoké školy v Kanadě k ukončení spolupráce s Konfuciovými instituty, které jsou dle jejich prohlášení „financovány a kontrolovány autoritářskou vládou Číny“.

V červnu 2014 došlo k podobné výzvě ze strany Americké asociace univerzitních profesorů. V září nato odmítla Chicagská univerzita prodloužit Konfuciovu institutu smlouvu na svém kampusu a za týden se k ní přidala i Pennsylvánská univerzita.

Kromě diskriminace a propagandy jsou u Konfuciových institutů známy případy zapletení do průmyslové špionáže, která je mezi Číňany žijícími v zahraničí rozšířená.

Bývalý šéf sekce Asie-Pacifik u kanadské kontrarozvědky CSIS, Michel Juneau-Katsuya, varoval městský školský výbor v Torontu před vlivem Konfuciových institutů na akademické půdě a nazval je „trojskými koni“.

„Veřejně dostupné informace jasně uvádějí, že západní kontrarozvědky označují Konfuciovy instituty za formu špionážních agentur používaných a nasazovaných čínskou vládou,“ prohlásil Juneau-Katsuya.



small United States Přeložil a upravil: OnH


Čtěte také:

Konfuciovy instituty byly zrušeny na třech univerzitách. Zkreslují historii a diskriminují