Konfuciův institut Hanban. (hanban.org)
Program takzvaných Konfuciových institutů označují někteří západní akademici za vážné ohrožení svobody myšlení a projevu v oblasti vzdělávání. Došlo již k uzavření tří institutů na vysokých školách v Kanadě a USA. Akademikové uvádějí, že instituty jsou „prodlouženou rukou čínského režimu, který kontroluje nábor zaměstnanců a jejich školení ohledně „zakázaných témat“.

V rozhovoru, který pro BBC uskutečnil John Sudworth s paní Su Lin (Xu Lin), ředitelkou organizace Hanban spravující Konfuciovy instituty, jež je v pozadí reálně řízena čínským režimem, ředitelka odhaluje svoje myšlení týkající se politické kontroly zaměstnanců institutů a diskriminaci při jejich výběru.

Su Lin uvedla, že si je naprosto jistá tím, že učitelé nepodléhají politické kontrole, neboť všichni učitelé musejí na konci svého přijetí napsat report a jsou zkoušeni ohledně jejich odpovědí na otázky studentů z politických témat. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že její ujištění znamená, že si je zcela jistá tím, že učitelé nebudou podléhat žádné západní politické kontrole a budou v odpovědích následovat politiku čínského režimu.

Na otázku Johna Sudwortha, jak učitelé odpovídají na dotazy ohledně nezávislosti Tchaj-wanu, ředitelka Hanbanu uvedla: „Každý učitel z pevninské Číny, kterého posíláme (do institutu), vždy odpovídá, že Tchaj-wan patří Číně. Měli bychom mít jednotnou Čínu. Bezpochyby.“

Od roku 2004 čínský režim postupně zřídil a hojně dotuje Konfuciovy instituty na 465 univerzitách ve 123 zemích.

Hanban je státem řízená agentura, která se na povrchu zdá být nezávislou institucí, propagující čínský jazyk v zahraničí, přesto však ukazuje významnost postu ředitelky institutu jako viceministryně na přímé spojení s čínským režimem, který jeho fungování hojně financuje.

Institut má údajně vyšší politické poslání - učinit z Číny supervelmoc v oblasti kultury a zvyšování takzvané „soft-power“ na zahraničních univerzitách.

Univerzity uzavřely instituty

Některé instituty byly kritizovány za to, že diskriminují duchovní hnutí Falun Gong, které čínský režim pronásleduje od roku 1999 (žádný z následovníků Falun Gongu nesmí být zaměstnancem institutu), odmítání přiznat historický fakt studentských protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu roku 1989 a další podobné přístupy.

Americká a kanadská Asociace univerzitních profesorů vydaly prohlášení, že partnerství s Konfuciovými instituty by mělo být buďto reformováno nebo ukončeno.

Na otázku diskriminace Falun Gongu ve spojení s náborem zaměstnanců pro instituty odpověděla Su Lin, že to je otázka čínského zákona. Je tedy možné, že čínský režim přímo označí nevhodné skupiny kandidátů, a ti potom nemohou v institutech pracovat.

Říjen 2014 USA - Penn State University

Penn State University se stala druhou velkou americkou výzkumnou univerzitou, která oznámila svoje přerušení vztahů s programem Konfuciových institutů. Důvodem byla nespokojenost univerzitních kampusů s najímacími praktikami a odmítáním přiznat existenci určitých historických událostí.

Září 2014 USA - University of Chicago

Na University of Chicago podepsalo více než 100 universitních profesorů petici, požadující uzavření univerzitního kampusu Konfuciova institutu. Uvedli, že univerzita nemá žádnou kontrolu nad najímáním učitelů působících v institutech a že ukončení vztahů s Hanbanem bude „v souladu s intelektuálními principy a hodnotami univerzity“.

2013 Kanada - McMaster University

Kanadská McMasterova Universita přerušila svoje vztahy s Konfuciovými instituty s odůvodněným znepokojením nad „vyloučením následovníků Falun Gongu z procesu přijímání uchazečů o práci v institutu“.

Přibudou další?

„Je zde jasný rostoucí dojem, že tato akademická centra by měla být prozkoumána o něco pozorněji,“ uvedl Henry Reichman, viceprezident Americké asociace univerzitních profesorů a předseda komise, která vydala prohlášení upozorňující na Konfuciovy instituty. „Předpokládám, že Universita Chicago a Penn State nebudou jediné, které dospějí k závěru, že vztahy s těmito instituty skutečně nejsou vhodné,“ dodal Reichman.


Čtěte také:

Konfuciovy instituty a jejich pozadí

Konfuciovy instituty využívá Peking k propagandě a diskriminaci

Konfuciův institut - nový kabát Čínské vlády?

Čínští komunisté se oblékají do šatů Konfucia ve snaze přežít svoji největší krizi

Ředitelka Konfuciovy akademie: Zasahování do obsahu výuky v ideologickém smyslu nemá šanci na úspěch