Demonstrující studenti v Hongkongu stojí za barikádami, 14. října 2014. Nový software má pomoci lidem žijícím v totalitních režimech k bezpečné komunikaci na internetu. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

Internet, jak ho známe, může být brzy navždy změněn díky projektu sponzorovanému Pentagonem. Projekt se odehrává za zavřenými dveřmi a v tichosti v obavě, aby nerozzlobil americké zákonodárce.

Cílem utajovaného programu, za kterým stojí výzkumná odnož Pentagonu, DARPA, je vytvořit nové systémy, které by téměř znemožnily monitorovat uživatele internetu kdekoliv na planetě.

Centrem tohoto úsilí je program Tor, původně vyvinutý Námořní výzkumnou laboratoří USA, s cílem ochránit komunikaci americké vlády. Tor ukrývá identitu uživatele tím, že zakóduje jeho online data a pak je náhodně „přepinkává“ po rozsáhlé síti, aby utajil jejich zdroj.

Ne všichni však byli z vývoje softwaru zaručujícího anonymitu šťastní. „Když DARPA program začala, důvod, proč na sebe neupozorňovali, byl ten, že lidem ve Washingtonu to nebylo moc po chuti,“ říká Terry Benzel, vedoucí Experimentální výzkumné laboratoře pro obrannou technologii (DETERLab), jež působí při Univerzitě Jižní Karolína.

DETERLab se podílí na výzkumu nového softwaru a poskytl k tomuto účelu sestavu 500 počítačů, která simuluje plnohodnotný internet a má prověřit, zda dokáže nový program odolat tlaku silných útoků zvenčí.

Díky novému softwaru by se mohli lidé žijící v totalitních režimech, jako jsou Čína, Írán a další, vyhnout vševědoucímu oku velkého bratra a bez obav brouzdat na necenzurovaných stránkách, blogovat či vést svobodnou diskuzi.

„Někteří lidé v některých těchto zemích, pokud je objeví, jsou zatčeni a popraveni anebo ještě hůř,“ vysvětluje Benzel.

Podle amerického ministerstva zahraničí, „ačkoliv má třetina světové populace přístup na internet, žije ve státech, které blokují obsah, cenzurují projev, hromadně provádí invazivní dohled a potlačují potenciál internetu jako hnacího motoru svobodného projevu a obchodu“.

Pár let nazpět zvažovaly světové vlády programy k ukončení anonymity na internetu. Debaty ovšem ukončily události v Egyptě a Libyi, kde ke svržení utlačovatelských režimů přispěla sociální média. Ministerstvo zahraničí USA proto začalo s programem SAFER – vývojem nových technologií, jež by chránily digitální práva občanů ve světě.

SAFER má poskytovat bezpečné komunikační nástroje pro sociální média, instant messaging, emailovou komunikaci, prohlížení videí a video hovory. Cílem má být zaručit identitu těch, kdo by mohli být ze strany státu sledováni či být za své aktivity perzekuováni.

Boj s cenzurou

I když anonymní nástroje v rámci programu SAFER mohou znesnadnit práci americkým tajným službám a policii, kteří se snaží vystopovat zločince, škoda by měla být zanedbatelná. Částečně za to může Edward Snowden, bývalý kontraktor americké vojenské tajné služby NSA, který v květnu 2013 vyzradil médiím tajné armádní informace.

Snowdenův čin zalarmoval teroristy a zločince na celé planetě, aby si uvědomili, že pokud ještě nepoužívají nástroje k ukrytí své identity a místa, kde se nacházejí, pak je na čase s tím začít. Hackeři a zločinci často aplikují Tor a další programy k zamaskování svých aktivit na internetu a pro jistotu ještě používají zakódované počítače a soubory.

Tato skupina kriminálních živlů proto nebude mít ze SAFER většího užitku, zato pro obyčejné jedince žijící v autoritářských státech znamená program novou dimenzi v online komunikaci.

Čína a Rusko se snaží prosadit globální internet s větší mírou státní kontroly. V roce 2012, při posledním jednání Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), úřadu OSN dohlížejícího mimo jiné i na internet, došlo k debatě o změně internetových zákonů.

Podle uniklých informací z jednání navrhla čínská vláda tzv. program Y.2770, jenž má ustanovit vládní standardy pro sledování hloubkových paketů. Inspekce hloubkových paketů umožňuje státním orgánům jednotlivých zemí číst obsah zpráv na rozličných přípojných bodech na internet.

Server CNET přinesl zprávu, že Y.2770 může „pomoct poskytovatelům internetového připojení udeřit na ty, kdo uploadují na BitTorrent, detekovat obchodování s MP3 soubory, které jsou předmětem copyrightu a, jak tvrdí kritikové, urychlit internetovou cenzuru v represivních státech.“

SAFER má tomuto monitorování zabránit. Ačkoliv Spojené státy možná ztrácejí bitvu o udržení dynamického a svobodného internetu, SAFER má potenciál proměnit virtuální svět ve svobodnější prostředí.


small United States

Čtěte také:

Pět způsobů, kterými Čína kontroluje internet

Čínský Hollywood – cenzura na každém záběru. Stísněný život filmového průmyslu